Zgodnie z raportem The Insight Partners rynek wyrobów medycznych w formie oprogramowania już dzisiaj rozwija się bardzo dynamicznie. W Europie wart jest obecnie około 5,5 mld dol. Podobne rozwiązania znane są już w innych krajach popularna jest choćby aplikacja Sleepio, która ma już miliony klientów. Firma współpracuje już z pracodawcami, sieciami aptek. Inna aplikacja – somryst, firmy Pear Therapeutics została zatwierdzona przez amerykańską agencję FDA jako produkt leczniczy i jest sprzedawana na receptę.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy sposób walki z bezsennością. Made in Poland
Chce skorzystać na tym także polski startup. – Terapia bezsenności to innowacyjna aplikacja oparta o techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Techniki te zalecane są jako pierwszoplanowa metoda przy pracy nad poprawą snu. W październiku 2020 roku aplikacja otrzymała status wyrobu medycznego. – mówi Jan Potworowski, prezes Good Sleeper, właściciela aplikacji terapiabezsennosci.pl.
Założyciel firmy sam kiedyś miał problemy ze snem, poznał wówczas terapeutkę Małgorzatę Fornal, a efekty pracy z nią były bardzo dobre. Wtedy pojawił się pomysł na aplikację, prace ruszyły w 2016 r., 1,5 roku temu powstała pierwsza wersja dla pacjentów Małgorzaty Fornal, którzy np. nie mogli przyjeżdżać za często za spotkania. Produkt nie był w żaden sposób reklamowany, terapeutka pracowała ze swoimi pacjentami, a aplikacja była tylko narzędziem towarzyszącym do terapii. W tej grupie był jednak bardzo dobry odbiór tego rozwiązania co ułatwiło podjęcie decyzji o skupianiu się na jego rozwinięciu.
W firmie pojawił się inwestor, rosło zainteresowanie swoim rozwiązaniem, zaczęło się od 1 miesięcznej płatnej subskrypcji miesięcznie, dzisiaj przybywa ich po kilka dziennie i liczba ta nadal rośnie.