W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Ten tekst opublikowaliśmy w maju 2021 r.
Dzięki temu perowskity mogą znaleźć zastosowanie w niemal dowolnym miejscu – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.
Pierwsza fabryka na świecie to dzieło rodzimego startupu Saule Technologies. – Mija niemal sześć lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji – podkreśla Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.
CZYTAJ TAKŻE: Przełom w energetyce? Ciecz przechowa energię przez 20 lat
Jej zdaniem perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat – to nadzieja na tanią zieloną energię i transformację energetyczną. Drukowane, ultracienkie (niczym włos), lekkie i elastyczne ogniwa słoneczne na bazie perowskitu są jednocześnie trwałe i wydajne. Polska firma jest pierwszą, która przechodzi do fazy komercjalizacji tej przyszłościowej technologii.