TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA
Będzie szybciej i przejrzyściej, z możliwością śledzenia każdego etapu realizacji płatności. Wszystko za sprawą nowej usługi – SWIFT Global Payments Innovation (SWIFT gpi), którą Bank Pekao SA właśnie wdraża.
Jak to działa?
SWIFT, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., która jest właścicielem globalnej platformy zapewniającej transmisję danych finansowych w wystandaryzowany, bezpieczny i niezawodny sposób. Służy ona m.in. do realizacji transgranicznych operacji finansowych w dowolnej walucie, poprzez wymianę komunikatów pomiędzy instytucjami finansowymi. SWIFT zrzesza ich ponad 10,6 tys. ze 212 krajów, które każdego dnia generują łącznie ponad 22 mln komunikatów.
Struktura systemu SWIFT to niescentralizowana sieć, w której każdy uczestnik może być pośrednikiem w transakcji dla innego podmiotu. Ta struktura daje pewność, że przelew dotrze do wskazanego banku. Przekaz jest realizowany za pośrednictwem szeregu zrzeszonych w tej sieci instytucji, a sytuacja komplikuje się dodatkowo, jeśli prowadzą one rozliczenia w różnych walutach. W takim przypadku nasz przelew pokonuje bardzo krętą drogę, podczas której może ulec pewnym modyfikacjom w stosunku do wersji pierwotnej, co ma wpływ na kwestie kosztowe.
Dlatego wprowadzono innowacyjny SWIFT gpi, mający zrewolucjonizować płatności transgraniczne na całym świecie. To nowy standard znacznie zwiększający szybkość i przejrzystość transakcji. Komunikaty z płatnościami wysyłanymi w tym standardzie przekazują wszystkie informacje towarzyszące danemu przelewowi bez możliwości dokonania zmian w ich treści przez uczestników rozliczeń, a środki są dostępne dla beneficjenta płatności często już tego samego dnia. Poza tym SWIFT gpi pozwala w każdej chwili zidentyfikować, w którym banku płatność się znajduje, i o której godzinie została zaksięgowana na rachunku odbiorcy oraz jakie opłaty zostały pobrane przez banki pośredniczące.