Reklama
Rozwiń

Startupy zdały egzamin

Siedem młodych spółek technologicznych uczestniczących w akceleratorze Space3ac Intermodal Transportation zaprezentowało swoje projekty na Demo Day. Stworzone przez nie rozwiązania są odpowiedzią na wyzwania biznesowe, postawione przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Morskiego Portu Gdynia, Instytutu Morskiego i firmę OT Logistics.

Publikacja: 27.09.2017 01:11

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation

Foto: Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation

Trwa rekrutacja do drugiej rundy organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu. Kolejnymi dużymi przedsiębiorstwami gotowymi podjąć współpracę ze startupami są m.in. Grupa Lotos i PZU.

Polskie startupy rosną w siłę. Przybywa również programów, które pomagają wyzwolić drzemiący w nich potencjał. W Space3ac Intermodal Transportation młode firmy wykorzystujące dane i techniki satelitarne, mogą podjąć współpracę z dużymi podmiotami, głównie z sektora transportu intermodalnego. -Podstawowy cel  konkursu, czyli skojarzenie młodych firm technologicznych z dużymi przedsiębiorstwami  został zrealizowany – podkreślił Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.- Zobaczyliśmy realne efekty współpracy tych dwóch światów i skuteczność przyjętego modelu kooperacji. Jest to ewidentny sukces pierwszej rundy akceleratora. Co więcej, zespoły zaproponowały konkretne rozwiązania, np. system pomiarów środowiskowych czy system niwelowania zatorów drogowych, które są już wdrażane m.in.  w trójmiejskich portach czy Instytucie Morskim w Gdańsku – dodał.

W trakcie zakończonego kilka dni temu Demo Day siedem startupów zaprezentowało swoje osiągnięcia. Przez całe lato uczestniczyły w akceleratorze pracując nad projektami, a wspierali ich światowej klasy mentorzy i eksperci z zakresu biznesu i technologii. Ich postępy pod lupę wzięli  przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej, a także inwestorzy – fundusze venture capital. Wnioski? Firmy zdały egzamin.

W gronie młodych przedsiębiorców, którzy prezentowali  swoje projekty, były: theConstruct, Parkanizer, Full Fresh Air, newMap, BetterSolutions, SATIM oraz Spectator. Podczas Demo Day nastąpiło też wręczenie nagród : tytuł Best Startup został przyznany przedstawicielom firmy theConstruct, która wdraża system wizualizacji przestrzennej i nieruchomości na terenie portu.

Z kolei nagroda Best Invention, przyznawana  za najlepsze wykorzystanie technologii i danych satelitarnych powędrowała do firmy BetterSolutions, wdrażającej system monitoringu i optymalizacji tras barek rzecznych.

Natomiast pod względem prezentacji inwestorskiej pozytywnie wyróżnił się Spectator (pracuje nad uproszczeniem  procesu korzystania z danych satelitarnych, tak aby zrobienie zdjęcia z satelity przypominało korzystanie ze zwykłego aparatu cyfrowego) i to właśnie on dostał nagrodę Best Pitch. Z kolei nagrodę specjalną Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przyznano firmie Full Fresh Air, a wyróżnienie i zaproszenie do rozmów z funduszem Black Pearls VC powędrowało w ręce przedstawicieli wspomnianej już firmy the Construct.

Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów wspieranych przez Space3ac Intermodal Transportation jest wykorzystanie danych i technik satelitarnych.  To jedyny w Europie tego typu program akceleracyjny, skupiony na segmencie downstream sektora kosmicznego. Jak podkreśla Wojciech Drewczyński, kierownik projektu, przy inicjatywie wspierającej startupy o tak specjalistycznych kompetencjach, dużym wyzwaniem było zbudowanie zaufania dużych przedsiębiorstw.

 – Udało nam się, co potwierdza fakt, że dołączyła do nas Grupa LOTOS i PZU. Rozpoczęliśmy rekrutację do drugiej rundy akceleratora, a szerokie partnerstwo jakie zbudowaliśmy, przekłada się na atrakcyjną ofertę dla startupów – powiedział Drewczyński.

Nabór startupów do drugiej rundy akceleratora rozpoczął się 1 września i potrwa do końca października.

Projekt Space3ac Intermodal Transportation jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej II: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I Poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno LAB Pilotaż Scale UP.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku