Ile sieci 5G może pomieścić polski rynek?
Mogę przedstawić kwestie techniczne, które należy rozważyć. Sieci 4G i 5G dzielą pewne wspólne cechy – czego nie można było powiedzieć o technologach 2G, 3G i 4G. Oznacza to, że sieci 4G i 5G można uruchamiać z wykorzystaniem tego samego pasma. Takie rozwiązanie nazywa się współdzieleniem pasma i pozwala wdrożyć 5G w Polsce z wykorzystaniem obecnych częstotliwości radiowych, takich jak na przykład 800 MHz oraz 1.800 MHz. Sieć 5G nie została zaprojektowana pod kątem jej samodzielnego wdrożenia – jest raczej rozwiązaniem, które współdziała z LTE w trybie nieautonomicznym, lub dzieli z nim pasmo umożliwiając agregację pasm o niskich i średnich częstotliwościach. Takie techniki zapewniają wzrost siły sygnału o 14dB w porównaniu do samodzielnej sieci 5G i będą niezbędne do tego, by zapewnić zasięg 5G w całym kraju.
Ile może kosztować 5G w Polsce? Mówi się nawet o kilkunastu miliardach złotych w przypadku tylko jednej sieci.
Cena jest funkcją kosztów licencji na pasmo, infrastruktury biernej oraz aktywnego sprzętu sieciowego. Ów ostatni element ma zdecydowanie najmniejszy udział w całkowitym koszcie sieci 5G. Cena licencji na częstotliwość nie może być wygórowana, by umożliwić inwestycje w wyposażenie 5G.
teraz, kiedy zaczyna się wyścig 5G, operatorzy mają możliwość zdobycia rynku Internetu przemysłowego i zaoferowania platform umożliwiających firmom wydajniejsze zarządzanie i podłączenie do sieci większej liczby urządzeń
Trudno operować konkretnymi kwotami. Sieć 5G może wyglądać inaczej w każdym kraju w zależności od dostępności pasma i konkretnych zastosowań. Zapotrzebowanie klientów na transmisję szerokopasmową rośnie w tempie ponad 50 proc. rocznie. Jednym z pierwszych zastosowań technologii 5G będzie zaspokojenie owego rosnącego popytu poprzez udostępnienie bardziej wydajnej sieci, zapewniającej operatorom niższy koszt przesłania jednego bitu informacji.
Czy widzi Pan jakieś zagrożenia?
Sukces technologii 5G w Polsce jest uzależniony od kilku aspektów. Po pierwsze, częstotliwości 5G muszą zostać udostępnione do użytku komercyjnego. Po drugie, istnieje konieczność harmonizacji przepisów dotyczących gęstości mocy (PEM) z normami Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej, zaś po trzecie, należy uprościć przepisy i procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę stacji bazowych 5G.
CZYTAJ TAKŻE: Debata Rzeczpospolitej: 5G – rewolucja czy rozbuchane oczekiwania
Czy nowe technologie jak 5G mogą zwiększyć znajdujące się obecnie w fazie stagnacji przychody operatorów?
Przychody dostawców usług w całej Europie przez wiele lat utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Jednak teraz, kiedy zaczyna się wyścig 5G, operatorzy mają możliwość zdobycia rynku Internetu przemysłowego i zaoferowania platform umożlwiających przedsiębiorstwom wydajniejsze zarządzanie i podłączenie do sieci większej liczby urządzeń. Dostawcy usług będą doskonale znali owe platformy, co będzie ich ogromną korzyścią. Muszą jednak spojrzeć dalej – nie mogą oferować samej możliwości podłączenia się do sieci. Powinni raczej stymulować czy wręcz kreować nowe usługi, a tym samym rozwijać łańcuch wartości 5G.