5G to przełom dla całego społeczeństwa

Technologia 5G będzie najszybciej wprowadzanym rozwiązaniem na skalę globalną. W Polsce do wielu wdrożeń dojdzie jeszcze w latach 2019–2020 – mówi Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce.

Publikacja: 19.03.2019 00:13

Martin Mellor, od trzech lat prezes szwedzkiego Ericssona w Polsce, pochodzi z Coventry w Wielkiej B

Martin Mellor, od trzech lat prezes szwedzkiego Ericssona w Polsce, pochodzi z Coventry w Wielkiej Brytanii. Od ponad 20 lat pracuje w sektorze telekomunikacyjnym. W Ericssonie – od 2006 roku.

Foto: dariusz iwański

Jak szybko sieci 5G będą się rozwijać? Kiedy to będzie rynek masowy?

W latach 2019–2020 sieci te będą budowane już na całym świecie, a liczba obsługujących je smartfonów 5G będzie rosła bardzo szybko – wiele takich urządzeń zaprezentowano na MWC w Barcelonie. Niezbędne jest odpowiednie podzielenie pasma 5G, bo w dużym stopniu wpłynie to na tempo, w jakim poszczególne kraje wdrożą tę technologię. Według prognoz przedstawionych w Ericsson Mobility Report w roku 2024 sieci takie będą obejmować zasięgiem 40 proc. powierzchni ziemi i będą miały 1,5 mld użytkowników. To oznacza, że 5G będzie najszybciej wdrażanym rozwiązaniem na skalę globalną.

Jakie zastosowania znajdzie 5G w życiu i w biznesie?

Dzięki 5G doświadczymy technologicznego skoku, który zapewni nam zupełnie nowe możliwości, a także zwiększy wydajność obecnych i spowoduje powstanie nowych modeli biznesowych. Będzie to przełom dla całego społeczeństwa. Już dzisiaj możemy wyodrębnić cztery obszary zastosowań sieci 5G. Po pierwsze, wydajniejsze, szerokopasmowe łącza mobilne umożliwiające klientom szybsze i wydajniejsze pobieranie danych.

Branża energetyczna, wytwórcza, transportowa i sektor ochrony zdrowia będą zależne od sieci 5G, dlatego też będzie ona stanowić krytyczną infrastrukturę państwa

Po drugie, stacjonarny, bezprzewodowy dostęp do internetu, dzięki któremu gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z łączy o przepustowości podobnej do sieci światłowodowej. Po trzecie, powszechny dostęp do urządzeń internetu rzeczy (IoT) o większej żywotności baterii, lepszym zasięgu i niskiej przepustowości danych, lecz wysokiej gęstości połączeń, takich jak liczniki zużycia wody, czujniki zanieczyszczeń itp. I po czwarte, krytyczna infrastruktura IoT dla połączeń szerokopasmowych o małych opóźnieniach transmisji – takich jak te wykorzystywane przez autonomiczne pojazdy, systemy automatyki przemysłowej czy branżę ochrony zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Polska może skończyć bez strategii dla sieci 5G

Na targach MWC zaprezentowano przykłady wykorzystania nowej technologii, np. koncerty na żywo grane wspólnie przez znajdujące się w dwóch różnych miejscach zespoły, wirtualna rzeczywistość z grafiką renderowaną w chmurze, zdalne badania USG, spotkania holograficzne, imprezy stadionowe, zdalne kierowanie pojazdami oraz bezprzewodowe fabryki.

Co w 5G wydaje się najważniejsze?

Dzięki wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniom duże ilości danych zostaną przeniesione do chmury, dzięki czemu każde urządzenie będzie miało dostęp do niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej w chmurze. Wydatnie wpłynie to na efektywność kosztową oraz wykorzystanie urządzeń do grania, maszyn przemysłowych i robotów. Podsumowując, technologia 5G będzie miała wpływ na każdą firmę, a te, które wykorzystają jej możliwości, zostaną nowymi liderami Przemysłu 4.0.

Jak radzicie sobie na polu 5G?

Do tej pory ogłosiliśmy publicznie podpisanie umów z 14 dostawcami usług. Jest to liczba wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego producenta. Wdrożyliśmy już sieci m.in. u takich operatorów, jak Verizon, AT&T, T-Mobile w USA. W Europie mamy kontrakty chociażby z Swisscom, Vind/3. Budujemy też sieci w Azji i Australii. Zawarliśmy także 42 umowy wstępne.

Czy nowa technologia zmieni układ sił wśród dostawców sprzętu? Może pojawią się nowi gracze?

5G jest kompleksowym rozwiązaniem sieciowym, w skład którego wchodzą m.in. technologie dostępu radiowego, sieci przesyłowe i sieci bazowe oparte na architekturze chmury. Jego wdrożenie jest skomplikowanym zadaniem i będzie wymagało współpracy wielu partnerów. Cały ekosystem 5G zaoferuje wiele możliwości zarówno liderom rynku, jak i startupom. Będąc świadomy tempa, w jakim zachodzą zmiany technologiczne, jestem przekonany, że pojawią się na rynku nowi gracze. Pamiętajmy też o szybko rozwijającym się segmencie polskich startupów, które staną przed ogromną szansą zajęcia pozycji liderów w swoich branżach.

Ericsson podpisał połowę ze wszystkich ogłoszonych na świecie umów 5G. jest to liczba wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego producenta. Byliśmy pierwsi we wprowadzaniu 5G w USA

Czy chińscy dostawcy, wasi najgroźniejsi konkurenci, mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa? USA zarzucają im powiązania z Pekinem.

5G będzie fundamentem dla Przemysłu 4.0 oraz umożliwi podłączenie do sieci wszystkich firm we wszystkich krajach świata. Branża energetyczna, wytwórcza, transportowa i sektor ochrony zdrowia będą zależne od sieci 5G, dlatego też będzie ona stanowić krytyczną infrastrukturę państwa. Należy bardzo dokładnie rozważyć wszelkie aspekty dotyczące bezpieczeństwa, gdyż cyberatak na polską sieć 5G mógłby mieć bardzo poważne konsekwencje dla gospodarki narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: 5G przyspieszy rozwój gospodarki

Jesteście w stanie zaspokoić ogromne i wciąż rosnące zapotrzebowanie w sytuacji, gdy na świecie jest ledwie czterech liczących się dostawców 5G?

Nasze zasoby oraz cały łańcuch dostaw są na to gotowe. W ciągu dwóch lat zatrudniliśmy dodatkowo 4 tys. inżynierów, dzięki którym jesteśmy liderem w dziedzinie 5G.

Chiński Huawei też twierdzi, że jest liderem.

Ericsson podpisał połowę ze wszystkich ogłoszonych na świecie umów 5G. Tak, jak mówiłem, jest to liczba wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego producenta. Byliśmy pierwsi we wprowadzaniu 5G w USA. Nie rzucamy słów na wiatr. Sprzęt serii Ericsson Radio System jest dostosowany do wymogów technologii 5G już od roku 2015. Funkcja transmisji radiowej zgodnej ze standardem 5G może zostać w nim uruchomiona poprzez zdalne wgranie nowego oprogramowania. Oznacza to, że nasi klienci na całym świecie posiadają już 3 miliony dostosowanych do potrzeb technologii 5G stacji radiowych, które tylko czekają na zdalną aktualizację oprogramowania i mogą od razu zacząć działać w standardzie 5G. To bardzo prosty sposób na uruchomienie takiej sieci. Rzecz jasna ta zasada dotyczy i Polski.

Chińczycy powołują się na ekspertów, którzy twierdzą, że w technologii 5G są nawet półtora roku przed konkurencją.

Ciekawe, kto i jaką metodą to zmierzył?

Jak przebiegają testy tej technologii w Polsce?

Zakończyliśmy już pierwszy etap prób prowadzonych przy współpracy z Orange, które dotyczyły stałego bezprzewodowego dostępu 5G. Zakończyliśmy też projekt Smart City we Wrocławiu – realizowany wspólnie z Polkomtelem i Tauronem, oraz udostępnimy wkrótce pierwszy w Polsce stadion z 5G wraz z siecią Play i klubem Legia Warszawa. Sieci 5G działają według określonych standardów i niezwykle ważne jest przetestowanie interoperacyjności rozwiązań oferowanych przez poszczególnych dostawców.

CZYTAJ TAKŻE: Unia chce ochrony sieci 5G. To reakcja na tzw. sprawę Huawei

Na jakim etapie jest Polska w porównaniu z innymi krajami? Czy możemy się spóźnić na ten pociąg?

Niektórzy eksperci oceniają, że Europa będzie wdrażać sieci 5G z pewnym opóźnieniem. Jeśli przyjrzymy się temu, w jakim tempie przebiega ten proces w USA i w Azji, to możemy dostrzec pewne ryzyko. Sama technologia jest już dostępna, ale władze rządowe i regulacyjne muszą przydzielić odpowiednie pasma. Polska podąża tą samą ścieżką co cała Europa. Oczekuje się, że sieci 5G zostaną uruchomione na Starym Kontynencie po pierwszej fali wdrożeń, jaką obserwujemy w USA i Azji. Podczas gdy wciąż czekamy na dokładną datę uruchomienia komercyjnych usług 5G w Polsce, UKE i Ministerstwo Cyfryzacji wykazały się dużą dozą innowacyjności i zapewniły pasmo dla testów pilotażowych 5G tam, gdzie była taka możliwość, jeszcze przed aukcją częstotliwości 5G. Jestem pewien, że do wielu wdrożeń sieci 5G w Polsce dojdzie jeszcze w latach 2019–2020. Zawsze dobrze jest być w forpoczcie wprowadzania nowych technologii.

Czyli możliwa jest “polonizacja” budowy sieci 5G?

Oczywiście. W Polsce jest wielu utalentowanych inżynierów zajmujących się sektorem telekomunikacyjnym, którzy znacząco przyczynią się do rozwoju technologii 5G. Ericsson zatrudnia w Krakowie i Łodzi 2 tys. polskich inżynierów specjalizujących się w sieciach radiowych – są oni światowej klasy ekspertami w swojej branży. Również sektor startupów działa bardzo prężnie – powstają nowe firmy, które skorzystają z szansy, jaką niesie 5G. Polska słynie także z wysokiej klasy instytucji akademickich. Współpraca w tym obszarze będzie niezwykle ważna – podpisaliśmy już odpowiednie umowy z AGH, Politechniką Łódzką oraz Politechniką Warszawską. Niezwykle ważne jest to, by powstał cały ekosystem rozwiązań 5G skupiający operatorów, przedstawicieli przemysłu, centra badawczo-rozwojowe, świat akademicki oraz startupy. Wszystkie te podmioty mogą współpracować tworząc jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania.

Dzięki wielkości polskiego rynku oraz chęci budowania cyfrowej, opartej na innowacyjności gospodarki, kraj może stać się ważnym miejscem wprowadzania nowych technologii i usług.

Ile sieci 5G może pomieścić polski rynek? 

Mogę przedstawić kwestie techniczne, które należy rozważyć. Sieci 4G i 5G dzielą pewne wspólne cechy – czego nie można było powiedzieć o technologach 2G, 3G i 4G. Oznacza to, że sieci 4G i 5G można uruchamiać z wykorzystaniem tego samego pasma. Takie rozwiązanie nazywa się współdzieleniem pasma i pozwala wdrożyć 5G w Polsce z wykorzystaniem obecnych częstotliwości radiowych, takich jak na przykład 800 MHz oraz 1.800 MHz. Sieć 5G nie została zaprojektowana pod kątem jej samodzielnego wdrożenia – jest raczej rozwiązaniem, które współdziała z LTE w trybie nieautonomicznym, lub dzieli z nim pasmo umożliwiając agregację pasm o niskich i średnich częstotliwościach. Takie techniki zapewniają wzrost siły sygnału o 14dB w porównaniu do samodzielnej sieci 5G i będą niezbędne do tego, by zapewnić zasięg 5G w całym kraju.

Ile może kosztować 5G w Polsce? Mówi się nawet o kilkunastu miliardach złotych w przypadku tylko jednej sieci.

Cena jest funkcją kosztów licencji na pasmo, infrastruktury biernej oraz aktywnego sprzętu sieciowego. Ów ostatni element ma zdecydowanie najmniejszy udział w całkowitym koszcie sieci 5G. Cena licencji na częstotliwość nie może być wygórowana, by umożliwić inwestycje w wyposażenie 5G.

teraz, kiedy zaczyna się wyścig 5G, operatorzy mają możliwość zdobycia rynku Internetu przemysłowego i zaoferowania platform umożliwiających firmom wydajniejsze zarządzanie i podłączenie do sieci większej liczby urządzeń

Trudno operować konkretnymi kwotami. Sieć 5G może wyglądać inaczej w każdym kraju w zależności od dostępności pasma i konkretnych zastosowań. Zapotrzebowanie klientów na transmisję szerokopasmową rośnie w tempie ponad 50 proc. rocznie. Jednym z pierwszych zastosowań technologii 5G będzie zaspokojenie owego rosnącego popytu poprzez udostępnienie bardziej wydajnej sieci, zapewniającej operatorom niższy koszt przesłania jednego bitu informacji.

Czy widzi Pan jakieś zagrożenia?

Sukces technologii 5G w Polsce jest uzależniony od kilku aspektów. Po pierwsze, częstotliwości 5G muszą zostać udostępnione do użytku komercyjnego. Po drugie, istnieje konieczność harmonizacji przepisów dotyczących gęstości mocy (PEM) z normami Światowej Organizacji Zdrowia i Unii Europejskiej, zaś po trzecie, należy uprościć przepisy i procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę stacji bazowych 5G.

CZYTAJ TAKŻE: Debata Rzeczpospolitej: 5G – rewolucja czy rozbuchane oczekiwania

Czy nowe technologie jak 5G mogą zwiększyć znajdujące się obecnie w fazie stagnacji przychody operatorów?

Przychody dostawców usług w całej Europie przez wiele lat utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. Jednak teraz, kiedy zaczyna się wyścig 5G, operatorzy mają możliwość zdobycia rynku Internetu przemysłowego i zaoferowania platform umożlwiających przedsiębiorstwom wydajniejsze zarządzanie i podłączenie do sieci większej liczby urządzeń. Dostawcy usług będą doskonale znali owe platformy, co będzie ich ogromną korzyścią. Muszą jednak spojrzeć dalej – nie mogą oferować samej możliwości podłączenia się do sieci. Powinni raczej stymulować czy wręcz kreować nowe usługi, a tym samym rozwijać łańcuch wartości 5G.

Jak szybko sieci 5G będą się rozwijać? Kiedy to będzie rynek masowy?

W latach 2019–2020 sieci te będą budowane już na całym świecie, a liczba obsługujących je smartfonów 5G będzie rosła bardzo szybko – wiele takich urządzeń zaprezentowano na MWC w Barcelonie. Niezbędne jest odpowiednie podzielenie pasma 5G, bo w dużym stopniu wpłynie to na tempo, w jakim poszczególne kraje wdrożą tę technologię. Według prognoz przedstawionych w Ericsson Mobility Report w roku 2024 sieci takie będą obejmować zasięgiem 40 proc. powierzchni ziemi i będą miały 1,5 mld użytkowników. To oznacza, że 5G będzie najszybciej wdrażanym rozwiązaniem na skalę globalną.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Jak sprytnie przekonać niezadowolonych z produktów i usług? Polska firma ma patent
Biznes Ludzie Startupy
Polski dron łowca upoluje wrogie bezzałogowce. Niszczy je w zaskakujący sposób
Biznes Ludzie Startupy
Przychodzi sztuczna inteligencja do lekarza... Polska firma zlikwiduje kolejki
Biznes Ludzie Startupy
Polak na liście najbardziej wpływowych osób w AI. Jego firma budzi kontrowersje
Biznes Ludzie Startupy
Polski wynalazek odmieni ogniwa solarne. Są już patenty
Biznes Ludzie Startupy
Autonomiczne pojazdy z Polski? Rodzime firmy planują światową ekspansję w AI