Startupy 2019. GIVT z milionami na platformę dla pasażerów

Skutecznie zaprzęgli technologię machine learning oraz sztuczną inteligencję do walki o odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty.

Publikacja: 07.01.2019 19:02

Jacek Komaracki, wiceprezes
startupu GIVT,
tworzy platformę technologiczną,
która pozwoli pasażerom

Jacek Komaracki, wiceprezes startupu GIVT, tworzy platformę technologiczną, która pozwoli pasażerom na planowanie podróży.

Foto: Jacek Komaracki, wiceprezes startupu GIVT, tworzy platformę technologiczną, która pozwoli pasażerom na planowanie podróży.

Warszawski startup z końcem 2018 r. pozyskał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju aż 11,5 mln zł na innowacyjny projekt, który ma pomóc pasażerom linii lotniczych w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone loty. Grant ma wesprzeć rozwój platformy technologicznej GIVT, a dokładniej systemu prognozowania i tzw. scoringu lotów. Firma, która zgłosiła swój projekt do konkursu „Szybka ścieżka” dla MŚP, w ramach oceny wniosku otrzymała od NCBR maksymalną możliwą liczbę punktów za zasoby badawcze i techniczne.

Przygotowywany przez GIVT system ma ułatwić pasażerom planowanie podróży, pozwolić na automatyczną ocenę zakłóconych podróży pod kątem kwalifikowania ich do procedury odszkodowawczej oraz umożliwić szybsze i skuteczniejsze egzekwowanie praw przysługujących podróżnym od przewoźników.

CZYTAJ TAKŻE: Rodzime startupy mają potencjał, by podbić świat

– Pracujemy nad unikatowym, opartym na sztucznej inteligencji modelem analitycznym do oceny okoliczności zakłóconych lotów, niezależnym od danych zbieranych przez linie lotnicze. Inwestując w innowacyjne rozwiązania, zwiększamy skalę naszej działalności i wytyczamy trendy w tej branży na międzynarodową skalę – przekonuje Jacek Komaracki, wiceprezes GIVT.

Projekt jest realizowany we współpracy z naukowcami z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje nimi dr hab. Piotr Sankowski, wybitny informatyk i naukowiec, laureat nagrody Narodowego Centrum Nauki w 2018 r. w obszarze nauk ścisłych i technicznych, specjalizującego się w algorytmach modelowania rynków i analizie danych. Zespół ma opracować algorytmy aukcyjne oraz machine learning, które po wdrożeniu przez GIVT do procesów biznesowych pozwolą maksymalnie zautomatyzować i przyspieszyć proces obsługi klientów.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2019. Remote-how chce zdalnej pracy dla każdego

– Nasz system pozwoli rozwiązać jeden z kluczowych problemów ruchu lotniczego – dzięki wykorzystaniu wielu źródeł danych, w czasie rzeczywistym, będzie prognozował ryzyko wystąpienia zakłóceń i klasyfikował ich przyczyny – wyjaśnia Komaracki.

Platforma GIVT działa w Polsce od 2017 r., a od czerwca 2018 r. operuje na ponad 30 rynkach europejskich. Z jej usług skorzystało kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Startup zatrudnia ponad 80 osób z branż lotniczej, finansowej, nowoczesnych technologii czy usług prawnych.

Biznes Ludzie Startupy
Polskie e-translatory robią furorę na CES 2025. Ta technologia odmieni komunikację
Biznes Ludzie Startupy
Polskie drony podbiją Europę? Ten start-up wybiera się na giełdę i w... kosmos
Biznes Ludzie Startupy
Zagadka polskich start-upów. Świetne pomysły, ale kiedy zaczną podbijać świat?
Biznes Ludzie Startupy
Start-upy 2025. O tych polskich projektach może być wkrótce głośno
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego