Reklama
Rozwiń

Innowacyjna siła wchodzi w Przemysł 4.0

Lider hydrauliki siłowej w naszym kraju robi kolejny krok naprzód. Dzięki ukończonej inwestycji budowy centrum badawczo-rozwojowego PONAR Wadowice SA ma zamiar ugruntować swoją przewagę i wejść w erę Przemysłu 4.0.

Publikacja: 25.09.2017 21:46

Nowoczesne centrum B+R ma PONAR-owi Wadowice ugruntować pozycję lidera na polskim rynku hydrauliki s

Nowoczesne centrum B+R ma PONAR-owi Wadowice ugruntować pozycję lidera na polskim rynku hydrauliki siłowej

Foto: materiały prasowe

Wadowicka spółka jest czołowym producentem elementów i systemów hydrauliki siłowej w naszym kraju. Produkty wytwarzane w Wadowicach, Łaziskach Górnych i Lubaniu znajdują zastosowanie w rolnictwie, górnictwie, przemyśle lotniczym i wojskowym, a także metalurgii, hutnictwie oraz w maszynach budowlanych. PONAR jest bardzo aktywny również na rynkach zagranicznych.

Spółka nie spoczywa na laurach. Właśnie zakończyła budowę centrum badawczo-rozwojowego w Łaziskach Górnych (woj. śląskie). – W 2015 roku Zarząd Grupy PONAR podjął inicjatywę polegającą na centralizacji wszystkich działów B+R funkcjonujących w ramach Grupy PONAR, by móc realizować spójną i efektywną strategię rozwoju firmy – mówi Piotr Rosikowski, dyrektor ds. badań i rozwoju.

Tuż przy Zakładzie w Łaziskach Górnych wyrósł nowoczesny obiekt wraz z infrastrukturą badawczą, ale w ramach projektu zmodernizowany został także istniejący dział B+R w Wadowicach. – Znacząco podnieśliśmy parametry stanowisk do testowania pomp i zaworów oraz stworzyliśmy komorę niskich temperatur i stanowisko do symulacji drgań. Wszystko po to, żeby nasze produkty były odporne na wszelkie niekorzystne warunki – mówi wiceprezes spółki Michał Błach.

Z nowoczesnej aparatury centrum B+R korzyści będzie mieć nie tylko PONAR. – Oprócz tego, że wyniki naszych badań przyczynią się do rozwoju naszej spółki, dzięki nowoczesnej aparaturze, możemy w warunkach laboratoryjnych z dużą dokładnością odwzorowywać pracę systemów hydraulicznych naszych klientów. Dzięki temu nasz klient doskonale wie, jak jego układy sprawdzą się podczas pracy np. w trudnych warunkach górniczych – mówi dyrektor Rosikowski.

– Co ważniejsze, nie stwarzamy innowacji po to, by leżały na półkach czy były tylko prezentowane na targach. Zdecydowaną większość projektów rozwojowych realizujemy w ścisłej współpracy z docelowymi klientami, dostosowując się do ich potrzeb – mówi wiceprezes Błach.

Kolejnym krokiem dla PONAR będzie wejście w erę Przemysłu 4.0. – Rozpoczęliśmy współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W przyszłym roku powinniśmy poznać pierwsze efekty prac nad elementami i systemami hydrauliki siłowej podłączonymi do tzw. internetu rzeczy (IoT) – zapowiada dyrektor ds. badań i rozwoju.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku