Walmart stawia na roboty w walce o rynek e-zakupów

Gwałtowny skok zamówień online związany z pandemią przyspiesza automatyzację.

Publikacja: 27.01.2021 19:57

Roboty pojawiły się już w wybranych sklepach Walmartu

Roboty pojawiły się już w wybranych sklepach Walmartu

Foto: Walmart

Walmart poinformował o planach wsparcia swojego systemu e-zakupów za pomocą małych zrobotyzowanych magazynów przy sklepach. Roboty mają pomóc w realizacji zamówień e-sklepów sieci, zarówno tych z odbiorem własnym jak i w dostawie.

Roboty mają pracować „za kulisami” zajmując się zbieraniem mrożonych i chłodzonych produktów spożywczych oraz mniejszych towarów z magazynów i lokalnych centrów logistycznych. W tym czasie pracownicy zajmą się kompletowaniem części zamówień pochodzących z sali sprzedaży – świeżych produktów, mięsa, owoców morza i większych towarów takich jak np. telewizory. Kompletowanie zamówienia i przygotowanie go do odbioru i wysyłki również będzie w rękach ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Sieć Walmart znalazła skuteczny sposób na złodziei

Największa sieć detaliczna świata, która ma w USA blisko 5 tysięcy sklepów nie poinformowała, w ilu z nich stworzone zostaną nowe zrobotyzowane magazyny. W komunikacie przekazano tylko, że zaplanowano „tuziny lokalizacji plus wiele następnych”.

Walmart chce w ten sposób lepiej wykorzystać trend, jaki wskutek pandemii pojawił się w zakupach w USA. Znacząco wzrosła popularność e-zakupów i bezkontaktowych dostaw. Już w pierwszym kwartale, na samym początku pandemii Walmart odnotował 300 proc. wzrost e-zakupów (razem – odbiór własny i dostawa) oraz czterokrotny wzrost liczby nowych klientów.

– Nie sądzimy, by korzystanie z tych usług zmieniło się w przyszłości – spodziewamy się, że będziemy nadal obsługiwać więcej klientów polegających na odbiorze i dostawie – powiedział, cytowany przez agencję Reuters, Tom Ward, starszy wiceprezes Walmart podczas telekonferencji.

CZYTAJ TAKŻE: „Może byście płacili podatki?” – tak Walmart atakuje Amazona

Nowy plan Walmartu zaczyna być wdrażany na koniec urzędowania Marca Lore’a jako dyrektora generalnego ds. handlu elektronicznego w Walmarcie, który ustępuje pod koniec stycznia. Pod kierunkiem Lore’a Walmart uruchomił dla klientów możliwość odbioru (lub otrzymania dostawy) w dniu zamówienia  oraz konkurencyjny dla Amazon Prime program Walmart Plus.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie