Mediguard, startup z branży telemedycznej, oraz Śląski Park Technologiczny wprowadzają specjalną ogólnopolską platformę do monitorowania osób w czasie pandemii koronawirusa. System może obsłużyć od 200 tys. do kilku milionów kont użytkowników (m.in. pacjentów). Jak podkreślają twórcy rozwiązania, wdrożenie i szkolenia odbywają się zdalnie. Platforma uzyskała już pozytywną opinię ekspertów rządowego Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Stróż w kwarantannie
Przygotowany system pozwala na zdalne monitorowanie osób objętych kwarantanną z powodu choroby Covid-19 wraz z pozyskaniem dodatkowych danych. – Osoba skierowana na kwarantannę po pobraniu aplikacji i automatycznym założeniu konta wypełnia wstępną ankietę z informacjami, gdzie przebywała i z kim się kontaktowała w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Od razu po założeniu konta rozpoczyna się automatyczny proces monitorowania, polegający na wypełnianiu przez użytkownika trzy razy dziennie dedykowanej ankiety o stanie zdrowia i zmierzonej temperaturze – tłumaczy Tomasz Kościelny, prezes Mediguard. – Druga niewysłana ankieta powoduje automatyczne wysłanie SMS-a z przypomnieniem, a po trzech zaległych ankietach z użytkownikiem kontaktuje się pracownik call center.
Na podstawie regularnie przesyłanych ankiet wraz z wynikami stanu zdrowia algorytmy w systemie wskazują osoby wymagające kontaktu z personelem medycznym. – Pierwszy kontakt realizowany jest w ramach wideokonsultacji dostępnej w systemie. Na podstawie danych w systemie i wywiadu przeprowadzonego w trakcie wideokonsultacji personel medyczny podejmuje decyzję o dalszym procesie leczenia pacjenta – wskazuje twórca startupu.
CZYTAJ TAKŻE: Bogaci się miliard dolarów miesięcznie. Dzięki koronawirusowi
Mediguard Technologies działa od 2013 r. Za startupem stoi Tomasz Kościelny, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, który doświadczenie we wdrażaniu nowych technologii zdobywał w branży bankowej i ubezpieczeniowej. W 2014 r. rozpoczął pracę nad tworzeniem platformy telemedycznej, nowoczesnego narzędzia do zbierania, monitorowania i diagnostyki stanu zdrowia. Dzisiaj to dojrzały system pozwalający na komunikację i transmisję wyników badań w relacji lekarz–pacjent. Platforma komunikuje się za pomocą przenośnych urządzeń diagnostycznych (np. ciśnieniomierza, glukometru, wagi, termometru, EKG, KTG, spirometru) i automatycznie wysyła wyniki pomiarów na elektroniczną kartę pacjenta w placówce medycznej.