Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w grudniu 2020.
Firma Sebastiana Siemiątkowskiego zmierza na parkiet w Nowym Jorku. Założony przez niego w Szwecji FinTech to dziś najdroższy jednorożec (startup o wycenie przekraczającej 1 mld dol.) na kontynencie, którego wartość w ciągu roku wzrosła trzykrotnie. Klarna Banki, bo o nim mowa, po wrześniowej rundzie finansowej, w której inwestorzy wyłożyli 650 mln dol., ma dziś kapitalizację sięgającą niemal 11 mld dol. Ten rozpędzony pociąg na globalnym rynku startupów może jednak ostro wyhamować. I to tuż przed najważniejszym momentem w swojej 15-letniej działalności.
„Kolumbijski” Szwed vs. „szwedzki” Polak
Firma, która oferuje usługi finansowe dla klientów sklepów e-commerce, to dziś gigant w branży. Zatrudnia 3 tys. osób, z rozwiązań banku korzysta ponad 85 mln konsumentów z kilkunastu krajów, od Niemiec po Australię, a wśród inwestorów w spółce Siemiątkowskiego są m.in. znany raper Snoop Dogg, giganci, jak Visa czy Ant Financial, a także potężne fundusze venture capital (m.in. Silver Lake, GIC z Singapuru czy BlackRock). Innowacyjna oferta startupu (w trakcie zakupów online użytkownik może dzięki Klarnie rozłożyć sobie koszty na kilka rat lub wystąpić o pożyczkę krótkoterminową) szybko podbiła serca internautów. Teraz jednorożec chce podbić globalną scenę. Kluczowym krokiem w tym kierunku ma być wejście na nowojorski parkiet. Na razie oficjalnej daty debiutu nie podano, ale mówi się, że nastąpi on w przyszłym roku. Eksperci już okrzyknęli potencjalny debiut jednym z najgorętszych IPO w 2021 r. I trudno się dziwić, by było inaczej.
CZYTAJ TAKŻE: Polscy innowatorzy podbijają Szwecję
Biznes urodzonego w Szwecji Polaka (jego rodzice przypłynęli do tego kraju na początku lat 80., jeszcze przed wybuchem stanu wojennego) osiągnął gigantyczny sukces. Świadczy o nim fakt, że dziś wiele osób na świecie Szwecję kojarzy głównie z zespołem ABBA, tenisistą Björnem Borgiem, piłkarzem Zlatanem Ibrahimoviciem, siecią IKEA, a ostatnio coraz częściej właśnie również ze sztokholmskim FinTechem. Klarna teraz chce umacniać rozpoznawalność za oceanem. Perspektywy są obiecujące. Jednym z inwestorów w spółce jest m.in. amerykańska sieć handlowa Mecy’s. Analitycy już wskazują, że dzięki IPO wartość Klarny może się potroić, mocno przebijając poziom 30 mld dol.