Startup założony przez Adama Kruszewskiego prowadzi dość nietypowy biznes – wyszukuje ciekawe projekty medyczne na całym świecie i inwestuje w nie. Znalezienie prawdziwie innowacyjnych przedsięwzięć nie jest proste, dlatego kluczowa dla firmy jest kooperacja z siecią kontaktów. Orphinic współpracuje z uniwersytetami, ale kluczowa w doborze inwestycji staje się sztuczna inteligencja (stosowany algorytm jest w stanie wskazać przełomowe projekty).

Spółka Kruszewskiego zaangażowała się już w osiem przedsięwzięć i ma plan, aby wyjść z tych inwestycji za dwa lata. – Jesteśmy dość nietypowym startupem – przyznaje prezes Orphinica.

Holding zebrał do tej pory kilkanaście milionów złotych, ale w swoim portfelu posiada projekty, które – jak wskazuje Kruszewski – wkrótce będą warte wiele pieniędzy. – Niektóre z nich są o rok od sprzedaży do globalnych graczy – podkreśla.

Orphinic Scientific inwestuje w projekty medyczne, przeprowadzając je z fazy przedklinicznej lub klinicznej do wprowadzenia produktu na rynek, przejmując tam zarządzanie operacyjne. Startup, by dalej szybko się rozwijać, sam potrzebuje finansowania. Dlatego właśnie uruchamia kolejną rundę (pre-IPO). Planuje pozyskać ok. 30 mln zł (środki z serii B zostaną przeznaczone m.in. na poszerzenie portfela projektów). W dalszym kroku spółka chce ruszyć na Giełdę Papierów Wartościowych. Debiut planowany jest na IV kwartał przyszłego roku.

Czytaj więcej

Polska aplikacja dla zakładających rodzinę

Adam Kruszewski, absolwent warszawskiej Akademii Medycznej i University of Minnesota, zawodowe doświadczenie zdobywał w branży ochrony zdrowia, ale również w sektorze venture capital. Od 2017 r. rozwija Orphinic. – Pomysł na biznes był pochodną obserwowania, jak układają portfele firmy hedgingowe, aby lepiej zarządzać ryzykiem. A że na pokładzie mamy dwóch matematyków, zrobiliśmy model, który pokazał, jak dobrze złożony portfel produktów broni pieniędzy inwestorów przed niepowodzeniem badań klinicznych – wspomina Kruszewski.

Komitet naukowy spółki tworzy czterech doświadczonych lekarzy menedżerów, których dzielą tysiące kilometrów. Poza Kruszewskim, który zarządza zespołem w Warszawie, są to: Artur Plonowski, z Kalifornii (specjalizuje się od ćwierć wieku w opracowywaniu strategii innowacyjnych leków), Jarosław Leszczyszyn, chirurg, który od lat prowadzi badania kliniczne technologii medycznych (stacjonuje w Dublinie), oraz Leszek Lisowski, który zajmuje się terapiami genowymi (mieszka w Sydney). – Udało nam się stworzyć ciekawy zespół: mieszankę doświadczenia i potencjału. Ten ostatni tkwi w młodej części zespołu. Dołączyli do nas bowiem ludzie po czołowych uczelniach, jak Cambridge, Stanford, Oxford czy Harvard – wylicza prezes Orphinic Scientific. – To ludzie zdolni, wykształceni, ale niezepsuci kulturą wielkich korporacji. Mogąc pracować dla Google’a, Apple’a czy Facebooka, postanowili pracować dla polskiego startupu, choć co prawda pracują prawie wszyscy wirtualnie, m.in. z USA, Londynu czy Kopenhagi – dodaje nasz rozmówca.

Startup na cel bierze głównie projekty z Polski i z rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Poza siecią kontaktów (think tanki, uniwersytety) innowacji poszukuje sztuczna inteligencja, która dobiera je tak, by pasowały do profilu Orphinic, a jednocześnie wciąż nie zostały odkryte przez czołowe fundusze z Doliny Krzemowej. – Pomagają nam w tym koledzy z AIRev, polsko-amerykańskiej firmy AI, stworzonej przez jednego ze światowej klasy specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji Marka Bardońskiego – wyjaśnia Adam Kruszewski.

Czytaj więcej

Fan klocków pomaga przykuć uwagę internautów
Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dwudziestoparoletni Bardoński to gwiazda branży AI – w swojej karierze pracował już m.in. dla takich gigantów, jak Microsoft, NVIDIA (przy autonomicznych autach) czy NASA, gdzie kierował projektem optymalizacji trajektorii międzynarodowej stacji kosmicznej w celu zwiększenia ilości energii elektrycznej z paneli słonecznych.

Konkurencją dla Orphinic są takie biotechnologiczne firmy, jak Roivant, Bridge Bio czy Bio Heaven. – Porównując się z naszą światową konkurencją, nie wykupujemy jednak projektów od wynalazców. Stajemy się ich partnerami, wnosząc pieniądze i know-how w selekcji projektów, w ich ustrukturyzowaniu i wydobyciu optymalnej wartości – tłumaczy Adam Kruszewski.

Startup wspiera inne startupy z branży medycznej w weryfikacji danej hipotezy naukowej poprzez badania kliniczne, a na końcu w sprzedaży produktu do graczy globalnych. Przykładem inwestycji spółki może być projekt Tramag. Chodzi o produkcję opioidu, który miałby redukować skutki uboczne przyjmowania takiego leku przeciwbólowego. Firma zdradza, że pomaga rozwijać także ciekawy produkt, który pomoże eliminować pacjentów wprowadzających w błąd lekarzy (chodzi o sytuację, gdy zamiast przyjmować leki w szpitalu, wyrzucają je). Orphinic wspiera ponadto prace nad specjalną igłą do biopsji prostaty. Chodzi o projekt spółki DEBN. Naukowcy z niej wskazują, że nowatorska konstrukcja igły umożliwia znaczące zredukowanie ryzyka