Twórca polskiego syntezatora mowy Ivona startuje z Viką

Najpierw był syntezator mowy, który przejął Amazon. Teraz ma być nowa aplikacja. Pracuje przy niej zespół inżynierów, lekarzy i naukowców.

Publikacja: 11.01.2022 03:29

Asystent zdrowego trybu życia – polscy naukowcy stworzyli Vikę

Asystent zdrowego trybu życia – polscy naukowcy stworzyli Vikę

Foto: Lab4Life

Vika – tak nazywa się rodzima apka, która już w osiem tygodni jest w stanie „odmłodzić” organizm użytkownika aż o 132 dni. Bezpłatne rozwiązanie od Lab4Life, startupu, który powstał w 2018 r., pokonało blisko 800 konkurentów i zdobyło pierwsze miejsce w kategorii „Społeczeństwo” w konkursie Aplikacje Jutra (organizowane przez Polski Fundusz Rozwoju wydarzenie miało wytypować najlepsze rodzime projekty, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii i będą wspierać Polaków po kryzysie Covid-19).

Vika jest efektem prac multidyscyplinarnego zespołu naukowców, lekarzy i inżynierów. Narzędzie daje realną szansę na skuteczną zmianę obecnej sytuacji. Vika działa jak gra – zdobywa się tzw. ścieżki nawyków, nagrody i odznaki, można też rywalizować w ligach (tworząc je z grup znajomych czy członków rodziny). Kierowanie się wytycznymi z aplikacji pozwala użytkownikowi kształtować zdrowe nawyki, które – jak zapewniają w gdyńskim startupie – wydłużają życie. Chodzi m.in. o nawyki żywieniowe, ruchowe, a także te dotyczące snu czy tzw. higieny cyfrowej. A wszystko na podstawie analiz zachowań ponad pół miliona osób. Aplikacja działa w oparciu o opracowane przez naukowców algorytmy i dane medyczne pozyskane z baz naukowych – m.in. z BioBanku w Wielkiej Brytanii czy CDC w Stanach Zjednoczonych.

Za spółką, rozwijającą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, stoi m.in. Łukasz Osowski. To współtwórca syntezatora mowy Ivona, używanego przez ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Technologię tę w 2012 r. kupił Amazon, a na jej bazie zbudował popularnego asystenta głosowego Alexa. Czy Vika – asystent zdrowego trybu życia – będzie w stanie osiągnąć równie spektakularny sukces?

Czytaj więcej

Jak Ivona została Alexą. Asystent Amazona z polskimi korzeniami

Jak wskazuje Łukasz Osowski, Vika działa skutecznie – już w osiem tygodni użytkownik przechodzi średnio 10 poziomów i „wydłuża życie w zdrowiu"”. – Wyniki poprawy stylu życia u użytkowników aplikacji są imponujące – potwierdza dr n. med. Daniel Śliż, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.

Jak tłumaczy, naukowe podejście, połączone z grą, daje bardzo dobre rezultaty. – Średnio ponad 130 dni zdrowia więcej po ośmiu tygodniach aktywnego korzystania z aplikacji. Cieszymy się, że w Polsce powstają takie innowacyjne rozwiązania mające realny wpływ na poprawę zdrowia – podkreśla. – To szczególnie ważne w trudnych czasach epidemii covidu – dodaje Śliż.

W zespole Lab4Life, pracującym nad apką, znaleźli się m.in. eksperci od dietetyki oraz treningu sportowego, a także psycholog. Zespołem programistów kierował Tomasz Noiński, który w Google’u współtworzył m.in. Gmail.

Startup ma ambicję, by tworzyć narzędzia, które pomogą Polakom dłużej cieszyć się zdrowiem. Osowski, absolwent gdańskiej politechniki, zwraca uwagę, że aż 25 lat zdrowia człowieka może zależeć od stylu życia, który prowadzi. I zaznacza, że pandemia spowodowała, iż gorzej się odżywiamy i więcej czasu spędzamy przed ekranami. – Z tego powodu możemy się spodziewać skrócenia życia i pogorszenia jego jakości – podaje Osowski.

Vika ma stanowić remedium. Apka wyznaczy użytkownikom misje: Zdrowe Posiłki, Zdrowy Ruch i Zdrowy Sen, a także na podstawie stylu życia obliczy i zaktualizuje wskazania wieku biologicznego. Na tym nie koniec. Narzędzie obliczy również ryzyka najważniejszych chorób i zaproponuje użytkownikom sposoby na ich zmniejszenie.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę