Vika – tak nazywa się rodzima apka, która już w osiem tygodni jest w stanie „odmłodzić” organizm użytkownika aż o 132 dni. Bezpłatne rozwiązanie od Lab4Life, startupu, który powstał w 2018 r., pokonało blisko 800 konkurentów i zdobyło pierwsze miejsce w kategorii „Społeczeństwo” w konkursie Aplikacje Jutra (organizowane przez Polski Fundusz Rozwoju wydarzenie miało wytypować najlepsze rodzime projekty, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii i będą wspierać Polaków po kryzysie Covid-19).
Vika jest efektem prac multidyscyplinarnego zespołu naukowców, lekarzy i inżynierów. Narzędzie daje realną szansę na skuteczną zmianę obecnej sytuacji. Vika działa jak gra – zdobywa się tzw. ścieżki nawyków, nagrody i odznaki, można też rywalizować w ligach (tworząc je z grup znajomych czy członków rodziny). Kierowanie się wytycznymi z aplikacji pozwala użytkownikowi kształtować zdrowe nawyki, które – jak zapewniają w gdyńskim startupie – wydłużają życie. Chodzi m.in. o nawyki żywieniowe, ruchowe, a także te dotyczące snu czy tzw. higieny cyfrowej. A wszystko na podstawie analiz zachowań ponad pół miliona osób. Aplikacja działa w oparciu o opracowane przez naukowców algorytmy i dane medyczne pozyskane z baz naukowych – m.in. z BioBanku w Wielkiej Brytanii czy CDC w Stanach Zjednoczonych.
Za spółką, rozwijającą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, stoi m.in. Łukasz Osowski. To współtwórca syntezatora mowy Ivona, używanego przez ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Technologię tę w 2012 r. kupił Amazon, a na jej bazie zbudował popularnego asystenta głosowego Alexa. Czy Vika – asystent zdrowego trybu życia – będzie w stanie osiągnąć równie spektakularny sukces?
Czytaj więcej
Amazon stworzył najpopularniejszego na świecie asystenta głosowego. Ale technologia, która ma być kołem zamachowym cyfrowej rewolucji, to zasługa polskich innowatorów.
Jak wskazuje Łukasz Osowski, Vika działa skutecznie – już w osiem tygodni użytkownik przechodzi średnio 10 poziomów i „wydłuża życie w zdrowiu"”. – Wyniki poprawy stylu życia u użytkowników aplikacji są imponujące – potwierdza dr n. med. Daniel Śliż, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.