Przełomowa kapsułka z Polski zbada układ pokarmowy

Wrocławski startup, który rewolucjonizuje diagnostykę i tworzy alternatywę dla gastroskopii, pozyskał inwestora i szykuje kontrakt na licencjonowanie technologii.

Publikacja: 21.02.2022 13:40

BioCam walczy  o wart 52 mld dol. rynek leczenia nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego

BioCam walczy o wart 52 mld dol. rynek leczenia nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego

Foto: mat. pras.

BioCam trafił na radary funduszy VC i aniołów biznesu – najpierw spółka z Dolnego Śląska przekonała do siebie fundusz LT Capital, następnie pozyskała rundę „pomostową” od prywatnego inwestora z Polski, a teraz dostała wsparcie od kolejnego anioła. W startup zainwestował właśnie Dawid Urban, współtwórca grupy Chic oraz Less. Dokapitalizuje on BioCam kwotą 2 mln zł. Dla innowacyjnej firmy oznacza to w sumie już blisko 9 mln zł pozyskanych na przyspieszenie rozwoju. Powstały 2019 r. rodzimy tzw. medtech robi kolejny znaczący krok w stronę komercjalizacji swojego przełomowego wynalazku.

Na radarze inwestorów

Wrocławski startup Macieja Wysockiego rozwija nieinwazyjną i bezbolesną metodę monitorowania oraz diagnostyki stanu układu pokarmowego za pomocą sondy wielkości kapsułki. Endoskopowe kapsułki wspierane sztuczną inteligencją mogą odmienić życie wielu pacjentów. Projekt to milowy krok w diagnostyce – alternatywa np. dla gastroskopii czy kolonoskopii. W opracowanej przez Polaków tabletce o średnicy ok. 1 cm, ważącej 4 g, ukryte są kamera i liczne czujniki. W ten sposób w ciągu 8–12 godzin BioCam przeprowadza badanie układu pokarmowego, a tysiące zdjęć wysyłanych jest wprost do zaawansowanej platformy telemedycznej.

Nowatorski projekt kilka miesięcy temu otrzymał 5 mln zł dotacji w ramach Szybkiej Ścieżki „Koronawirusy” (na realizację projektu platformy bezkontaktowego, zdalnego diagnozowania). Teraz firmę wsparł Urban, który przekonuje, iż to jego jedna z ciekawszych inwestycji. – Widzę w niej olbrzymi potencjał do usprawnienia obszaru medycyny, który dotyczy coraz większej grupy ludzi i to w coraz młodszym wieku. Wkrótce projekt trafi na radar największych inwestorów sektora medtech – podkreśla.

Kapsułki to tylko część tego rewolucyjnego projektu. Poza hardwarem startup rozwija bowiem też oprogramowanie do analizy obrazów i platformę telemedyczną. Skuteczność tego rozwiązania przetestowano już na 14 pacjentach ochotnikach. Maciej Wysocki zapewnia, iż pierwsze wyniki są obiecujące. – Testy pozwoliły nam sprawdzić działanie naszego rozwiązania w warunkach rzeczywistych i zmodyfikować parametry badania, by w jeszcze większym stopniu wspierały lekarzy w diagnozowaniu patologii układu pokarmowego. Dzięki temu procesowi pozyskaliśmy dane niezbędne do stworzenia drugiej wersji kapsułki. W planach mamy kolejne usprawnienia – wyjaśnia prezes i jeden z założycieli BioCam.

Zespół wprowadził już np. usprawnienia w obszarze machine learning (uczenie maszynowe), dzięki czemu – jak wskazuje Wysocki – sieci neuronowe mogą z 97-proc. dokładnością odnajdywać patologie chorobowe.

Ambitne plany

W br. startup chce uzyskać certyfikację medyczną (CE i FDA). Rozmawia też z krajowymi i zagranicznymi placówkami medycznymi oraz korporacjami branżowymi o przeprowadzeniu badań pilotażowych na grupie kilkuset pacjentów. W BioCam zaznaczają, że w perspektywie dwóch lat firma planuje podpisać pierwsze umowy na licencjonowanie technologii. Jak zapewniają w spółce, rozmowy z pierwszym partnerem o międzynarodowym zasięgu są już zresztą zaawansowane.

Wrocławski startup ma zespół liczący 26 członków, a także 10 stałych doradców. Stale kooperuje z trzema jednostkami badawczymi. Ostatnio BioCam wzmocnił Łukasz Horanin, ekspert od technologii i B+R, który wcześniej pracował ramię w ramię z zespołami Scuderia Ferrari i Palantir. Proces komercjalizacji w firmie powierzono Grzegorzowi Moczko. Liderem zespołu machine learning/AI jest zaś Martin Tabakow, specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem naukowym w wykorzystaniu technologii uczenia głębokiego (deep learning).

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę