Ta aplikacja wyłapie oszustów na zwolnieniu lekarskim

Rodzima spółka Conperio stworzyła pionierskie cyfrowe narzędzie do typowania osób, które wykorzystują chorobowe niezgodnie z przeznaczeniem. Czy aplikacja zastąpi kontrole u przebywających na L4?

Publikacja: 21.02.2022 14:17

Koniec z fikcyjnym chorobowym. Jest apka – bat na naciągaczy

Koniec z fikcyjnym chorobowym. Jest apka – bat na naciągaczy

Foto: Adobe Stock

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji.

Nowatorskie rozwiązanie ma wspierać pracę działów HR. Apka została zaprojektowana tak, aby na bieżąco dostarczać przełożonym kluczowe informacje dotyczące absencji pracowniczej w przedsiębiorstwie. Jej obsługa ma być prosta i intuicyjna. Czy okaże się lekiem na plagę oszustw na L4? Conperio na to liczy. Nadużywanie „chorobowego” przez pracowników to bowiem kosztowny problem. Tylko w III kwartale ub.r. –w wyniku kontroli ZUS – zakwestionowano zasiłki chorobowe na kwotę niemal 2 mln zł. Analitycy szacują, że blisko co trzecia absencja to efekt niewłaściwego wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Firma z Bielska-Białej rzuca wyzwanie oszustom. I zrobi to efektywnie. Dotąd zliczanie wskaźnika absencji odbywało się w wielu firmach przez mozolne, ręczne przerzucanie danych, a wyniki prezentowane były w formie opracowanych tabelek, aktualizowanych każdorazowo poprzez wypełnienie pliku Excel. Sama informacja była z kolei dosyć uboga, a wskaźnik absencji nie nadawał się w wielu przypadkach do dalszej analizy i wnioskowania. Conperio opracowało system, który analizuje wartości tzw. kluczowych wskaźników efektywności (Key Performance Indicators). Na tej podstawie przełożony zostanie poinformowany, iż na któryś z aspektów dotyczących absencji chorobowej podwładnego należy zwrócić szczególną uwagę. Aplikacja dokonuje zatem szczegółową analizę L4 i typuje pracowników, których warto poddać kontroli (dla absencji pracowniczej aplikacja monitorować będzie m.in.: średnią długość trwania ZUS ZLA, rozkład częstości pobierania zwolnień czy wskaźnik hospitalizacji).

– W celu efektywnego wsparcia przedsiębiorców borykających się w swoich firmach z nadmiernym problemem absencji chorobowych, które generują wymierne straty, zaprojektowaliśmy Pulpit Absencji. Aplikacja jest w stanie natychmiast wskazać, iż coś w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa wymaga uwagi i podjęcia odpowiedniego działania. Narzędzie korzysta ze zdywersyfikowanych źródeł danych, jest stworzone tak, by każda organizacja, nawet ta o złożonej strukturze, mogła je w prosty sposób dostosować do swoich potrzeb – tłumaczy Mikołaj Zając, twórca Pulpitu Absencji.

Obecnie kluczową rolę w obniżaniu absencji chorobowych w firmach odgrywają przede wszystkim wykwalifikowani menedżerowie. Jak podkreśla Zając, wielu nie jest odpowiednio przygotowanych do pełnienia roli lidera w przedsiębiorstwie, a nowa apka ma ich w tym wspomóc.

– Z audytów wynika, iż kierownicy pełniący rolę liderów w rodzimych przedsiębiorstwach chętnie zaangażowaliby się bardziej w proces zminimalizowania fałszywych L4 wśród podwładnych, ale nie posiadają ku temu ani odpowiednich narzędzi, ani wystarczającego know-how. Dzięki naszej aplikacji menedżerowie będą mieli pod ręką m.in. dane dotyczące częstotliwości zwolnień poszczególnych pracowników czy przeprowadzonych kontroli wśród załogi – wyjaśnia Mikołaj Zając.

Pulpit Absencji obsługuje wiele formatów danych, pozwala generować szczegółowe raporty i wykresy dotyczące monitorowania poziomu absencji w firmie, z wyszczególnieniem choćby wskaźnika absencji chorobowej dla konkretnych działów przedsiębiorstwa czy w rozbiciu na grupy: długości trwania zwolnień (krótkie, długie, bardzo długie) i ich rodzaj (np. wskazanie lekarskie, ciąża). System umożliwia prowadzenie także pomiaru krótkich nieobecności w pracy i otrzymywanie automatycznych raportów o nietypowych sytuacjach związanych ze zwolnieniami. Jak wylicza Conperio, zmniejszenie poziomu absencji tylko o 1 proc. może sprawić, że firma zatrudniająca 500 osób, zaoszczędzi nawet 45 tys. zł miesięcznie.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie