Ta aplikacja wyłapie oszustów na zwolnieniu lekarskim

Rodzima spółka Conperio stworzyła pionierskie cyfrowe narzędzie do typowania osób, które wykorzystują chorobowe niezgodnie z przeznaczeniem. Czy aplikacja zastąpi kontrole u przebywających na L4?

Publikacja: 21.02.2022 14:17

Koniec z fikcyjnym chorobowym. Jest apka – bat na naciągaczy

Koniec z fikcyjnym chorobowym. Jest apka – bat na naciągaczy

Foto: Adobe Stock

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji.

Nowatorskie rozwiązanie ma wspierać pracę działów HR. Apka została zaprojektowana tak, aby na bieżąco dostarczać przełożonym kluczowe informacje dotyczące absencji pracowniczej w przedsiębiorstwie. Jej obsługa ma być prosta i intuicyjna. Czy okaże się lekiem na plagę oszustw na L4? Conperio na to liczy. Nadużywanie „chorobowego” przez pracowników to bowiem kosztowny problem. Tylko w III kwartale ub.r. –w wyniku kontroli ZUS – zakwestionowano zasiłki chorobowe na kwotę niemal 2 mln zł. Analitycy szacują, że blisko co trzecia absencja to efekt niewłaściwego wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Firma z Bielska-Białej rzuca wyzwanie oszustom. I zrobi to efektywnie. Dotąd zliczanie wskaźnika absencji odbywało się w wielu firmach przez mozolne, ręczne przerzucanie danych, a wyniki prezentowane były w formie opracowanych tabelek, aktualizowanych każdorazowo poprzez wypełnienie pliku Excel. Sama informacja była z kolei dosyć uboga, a wskaźnik absencji nie nadawał się w wielu przypadkach do dalszej analizy i wnioskowania. Conperio opracowało system, który analizuje wartości tzw. kluczowych wskaźników efektywności (Key Performance Indicators). Na tej podstawie przełożony zostanie poinformowany, iż na któryś z aspektów dotyczących absencji chorobowej podwładnego należy zwrócić szczególną uwagę. Aplikacja dokonuje zatem szczegółową analizę L4 i typuje pracowników, których warto poddać kontroli (dla absencji pracowniczej aplikacja monitorować będzie m.in.: średnią długość trwania ZUS ZLA, rozkład częstości pobierania zwolnień czy wskaźnik hospitalizacji).

– W celu efektywnego wsparcia przedsiębiorców borykających się w swoich firmach z nadmiernym problemem absencji chorobowych, które generują wymierne straty, zaprojektowaliśmy Pulpit Absencji. Aplikacja jest w stanie natychmiast wskazać, iż coś w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa wymaga uwagi i podjęcia odpowiedniego działania. Narzędzie korzysta ze zdywersyfikowanych źródeł danych, jest stworzone tak, by każda organizacja, nawet ta o złożonej strukturze, mogła je w prosty sposób dostosować do swoich potrzeb – tłumaczy Mikołaj Zając, twórca Pulpitu Absencji.

Obecnie kluczową rolę w obniżaniu absencji chorobowych w firmach odgrywają przede wszystkim wykwalifikowani menedżerowie. Jak podkreśla Zając, wielu nie jest odpowiednio przygotowanych do pełnienia roli lidera w przedsiębiorstwie, a nowa apka ma ich w tym wspomóc.

– Z audytów wynika, iż kierownicy pełniący rolę liderów w rodzimych przedsiębiorstwach chętnie zaangażowaliby się bardziej w proces zminimalizowania fałszywych L4 wśród podwładnych, ale nie posiadają ku temu ani odpowiednich narzędzi, ani wystarczającego know-how. Dzięki naszej aplikacji menedżerowie będą mieli pod ręką m.in. dane dotyczące częstotliwości zwolnień poszczególnych pracowników czy przeprowadzonych kontroli wśród załogi – wyjaśnia Mikołaj Zając.

Pulpit Absencji obsługuje wiele formatów danych, pozwala generować szczegółowe raporty i wykresy dotyczące monitorowania poziomu absencji w firmie, z wyszczególnieniem choćby wskaźnika absencji chorobowej dla konkretnych działów przedsiębiorstwa czy w rozbiciu na grupy: długości trwania zwolnień (krótkie, długie, bardzo długie) i ich rodzaj (np. wskazanie lekarskie, ciąża). System umożliwia prowadzenie także pomiaru krótkich nieobecności w pracy i otrzymywanie automatycznych raportów o nietypowych sytuacjach związanych ze zwolnieniami. Jak wylicza Conperio, zmniejszenie poziomu absencji tylko o 1 proc. może sprawić, że firma zatrudniająca 500 osób, zaoszczędzi nawet 45 tys. zł miesięcznie.

Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja zajrzy pod ziemię i odkryje bogactwa
Biznes Ludzie Startupy
Polak i Amerykanin odkryli, jak zadowolić pracowników
Biznes Ludzie Startupy
W rehabilitacji dzieci pomogą teraz polskie algorytmy
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja w HR to szansa, ale i wyzwanie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes Ludzie Startupy
Piotr Borawski podczas Infoshare 2023
Biznes Ludzie Startupy
Mikołaj Lewandowski podczas Infoshare 2023