Nowatorskie rozwiązanie MX Labs opiera się tylko na zaawansowanych algorytmach widzenia komputerowego połączonego ze sztuczną inteligencją – w praktyce użytkownikowi wystarczy tylko telefon z kamerą, by w ciągu 60 sekund obserwacji sztuczna inteligencja, na podstawie analizy obrazu (skan twarzy), zrobiła pomiar pulsu, ciśnienia i innych parametrów życiowych. Nowatorski projekt ma być poszerzony o analizę wskaźników zdrowia psychicznego i behawioralnych. W projekt Remigiusza Kościelnego, byłego szefa Vivid Games, 2 mln dol. zainwestował właśnie fiński fundusz Superhero Capital.
Kościelny porzucił gaming i zajął się branżą digital health. Jak nam wyjaśnia, chciał poświęcić się wartościowemu przedsięwzięciu, jakim jest dostarczanie technologii, które umożliwią ludziom zachowanie zdrowia i poprawę samopoczucia. – Pierwszy problem, który adresujemy, dotyczy wczesnej i szeroko dostępnej diagnostyki nadciśnienia krwi – tłumaczy.
Opracowana przez startup technologia Shen.AI dokonuje pomiarów wyłącznie za pomocą skanu twarzy, który może być wykonany za pomocą aplikacji mobilnej lub bezpośrednio z okna przeglądarki. – Wykorzystujemy do tego zaawansowane algorytmy do pozyskiwania i przetwarzania obrazu oraz sztuczną inteligencję, a opieramy się na kilku naukowych podstawach, m.in. zdalnej fotopletyzmografii. Wszystkie operacje związane z przetwarzaniem obrazu odbywają się na urządzeniu końcowym – smartfonie lub komputerze użytkownika – podkreśla Remigiusz Kościelny.
Technologia ta ma w znaczący sposób wspierać profilaktykę oraz zdalny monitoring – np. podczas teleporad. Innowacyjna aplikacja w rozszerzonej wersji ma być dostępna jeszcze w br. Polski startup – dzięki pozyskanemu finansowaniu – zamierza znacząco wzmocnić zespół i przyspieszyć prace rozwojowe. – W br. zwiększamy też wysiłki związane z pozyskiwaniem dużej ilości danych potrzebnych dla nauki modeli AI – dodaje prezes MX Labs.
Spółka to polskie przedsięwzięcie, choć wybrała Estonię jako główną siedzibę. Powód? – Bardziej przyjazne otoczenie regulacyjne i stabilność systemu administracyjnego, jego sprawność i szybkość działania, jak też wysoki stopień cyfryzacji – wyliczają w MX Labs. I zastrzegają, że w Polsce firma posiada biuro we Wrocławiu, gdzie mieści się dział B+R.