Stworzony przez Dominika Swadźbę oraz Konrada Kargola tzw. smart lab (z ang. inteligentne laboratorium) chce podbić rodzimy rynek diagnostyki laboratoryjnej. Spółka uPacjenta ma ambicję zrewolucjonizować wartą blisko 7 mld zł branżę, w której aż ponad 60 proc. stanowią publiczne punkty pobrań. Aby wykonać tam badania, wciąż niezbędne jest skierowanie i wizyta osobista. Firma z Krakowa ma zupełnie inny pomysł na tego typu usługi.
Monitorowanie zdrowia jak zamawianie pizzy
Home testing – usługa, którą rozwija platforma uPacjenta – umożliwia zamówienie badań krwi z dojazdem do domu i biura. Serwis łączy pacjentów ze specjalistami medycznymi, eliminując bariery w dostępie do służby zdrowia i ułatwiając wykonywanie regularnych badań krwi. Polski startup oferuje szeroki zakres badań laboratoryjnych oraz testów, również tych na Covid-19, a także konsultacje wyników online. Rozwiązanie wdrożone przez Dominika Swadźbę i Konrada Kargola pozwala pacjentowi na wybranie interesujących go badań, ustalenie dokładnej daty i godziny oraz wskazanie adresu oraz określonego specjalisty, który przeprowadzi pobranie. System uPacjenta sam przypomni o terminie wizyty, a wyniki badań – dostępne online – można skonsultować ze specjalistą. W sumie w ofercie znajduje się ponad 700 rodzajów badań laboratoryjnych.
Czytaj więcej
Nasz kraj stanie się celem emigracji startupów i talentów IT zza wschodniej granicy. To zastrzyk innowacyjnej myśli, ale przez wojnę stracimy w oczach inwestorów.
W startupie podkreślają, że uPacjenta jest pierwszym wyborem dla rosnącej liczby Polaków, bo tylko w 2021 r. za pośrednictwem tej platformy zamówiono blisko 0,5 mln badań krwi. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej i aż 11 razy więcej niż dwa lata temu. A Polska – jak podkreśla Swadźba – to dopiero pierwszy przystanek w ekspansji.
– Dążymy do tego, aby każdy człowiek na świecie mógł skorzystać z badań profilaktycznych, siedząc we własnym fotelu. Wierzymy, że dzięki temu ludzie będą częściej się badać, co przełoży się na wcześniejsze wykrywanie poważnych chorób. Naszą misją jest wydłużanie życia, dlatego stworzyliśmy system, dzięki któremu monitorowanie zdrowia jest tak łatwe, jak zamawianie pizzy do domu – wyjaśnia prezes uPacjenta.