Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 17:20 Publikacja: 29.03.2022 03:45
Foto: Gorodenkoff
Epidemia koronawirusa spowodowała, że badania nad szczepionkami weszły na zupełnie nowy, niespotykany dotąd poziom, a cyfryzacja praktycznie każdej sfery naszego życia przyspieszyła o dekadę. Ujawniła się siła innowacyjności. I to właśnie ona stała się również napędem wielu polskich firm i instytucji, które – dzięki niej – wyszły obronną ręką z trudnej sytuacji covidowej. Redakcja postanowiła wyróżnić osoby, firmy i startupy oraz organizacje, które w 2021 roku – mimo pandemii, a często na fali przez nią wywołanej – rozwinęły się i swoje produkty w spektakularny sposób. Na liście są zarówno świetnie znane już nie tylko nad Wisłą młode, innowacyjne spółki, jak Packhelp, Booksy czy RemoteMyApp, ale także przełomowe produkty (pojazd Jetsone One) oraz korporacje, które nie wyzbyły się zwinności startupu (Orange, Pekao i PZU). Doceniliśmy też znaczący wkład instytucji, które przyczyniały się do digitalizacji (NASK) i innowacyjności (PFR) polskiej gospodarki, a także rolę naukowców, którzy są kołem zamachowym postępu (a raczej naukowczyń, gdyż wyróżniliśmy badaczki PAN).
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
Trójmiejski start-up Maviator opracował prototyp osobowego drona – pojazd jest w pełni funkcjonalny i szykowany do produkcji. Firma właśnie rusza ze zbiórką pieniędzy na rozwój projektu. Maszyna na rynek może trafić w 2025 r.
Stworzona przez Grzegorza Błażewicza spółka, w którą zainwestował Rafał Brzoska, rusza na podbój północy Europy. Chce być wiodącą platformą dla e-commerce.
Start-up z Warszawy sięgnął po AI i opracował aplikację, która daje małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość wystawiania faktur za pomocą promptów głosowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Irlandzka innowatorka poszła na wojnę z nowotworami – opracowała technologię, która pozwala, w szczególności kobietom, walczyć z przykrymi skutkami chemioterapii.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
PFR i armia przyglądają się tworzonym przez start-upy technologiom. Celem ma być poprawa bezpieczeństwa państwa.
Brakuje pieniędzy na innowacje – aż 56 proc. start-upów wskazuje, że pozyskanie finansowania jest dziś bardzo trudne. Niemal co piąta spółka wini inwestorów, którzy ostro tną wyceny – wynika z raportu, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.
Możliwe będzie testowanie pojazdów zautomatyzowanych na krajowych drogach.
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
Coraz gorsze wskaźniki rodzimej nauki, odpływ talentów, fatalna pozycja w rankingach innowacyjności i problemy firm z cyfryzacją nie napawają optymizmem. Jaka jest pozycja Polski w technologicznym wyścigu?
Trójmiejski start-up Maviator opracował prototyp osobowego drona – pojazd jest w pełni funkcjonalny i szykowany do produkcji. Firma właśnie rusza ze zbiórką pieniędzy na rozwój projektu. Maszyna na rynek może trafić w 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas