Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to rozwiązanie, które może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne firm. Właśnie taką technologię o nazwie User Access Security Broker (UASB), rozwija krakowska firma Tomasza Kowalskiego i Marcina Szarego. Pozyskała ostatnio od inwestorów ponad 2 mln dol. Pieniądze pomogą w ekspansji w Wlk. Brytanii oraz USA.
„Niewidzialna warstwa” ochroni systemy IT
Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła nie tylko do krwawego konfliktu zbrojnego, ale także do natężenia działań hakerskich o niespotykanej dotąd skali. Króluje m.in. phishing, czyli próba wyłudzania danych przez przestępców podszywających się pod operatorów kurierskich, platformy e-commerce, banki czy ostatnio także akcje wspierania Ukrainy. Wyeliminowanie procederu ataków związanych z kradzieżą haseł wydaje się niemal misją niemożliwą, ale właśnie jej podjął się Secfense. Firma z obszaru cybersecurity chce pomóc przedsiębiorstwom i instytucjom w transformacji w stronę przyszłości bez haseł. Remedium ma być tzw. silne uwierzytelnianie. Spółka Kowalskiego i Szarego opracowała technologię, która ochroni systemy i aplikacje użytkownika bez ingerencji w ich kod źródłowy.
Firma Secfense została założona w 2018 r. przez dwóch ekspertów. Marcin Szary i Tomasz Kowalski od ponad 20 lat koncentrują się bowiem na obszarze cyberbezpieczeństwa, z naciskiem na zarządzanie tożsamością. Krakowski startup widzi potencjał w opracowanej przez siebie technologii UASB. Jak tłumaczy jego prezes i współzałożyciel, na rynku jest mnóstwo rozwiązań uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), ale do tej pory nikt nie zaproponował dobrego sposobu na szybkie i łatwe wprowadzenie ich do wielu aplikacji i systemów. – My to zrobiliśmy. Nasza technologia rozwiązuje niektóre z największych problemów cyberbezpieczeństwa dużych organizacji. Rozprzestrzenia niewidzialną warstwę ochronną nad całą organizacją i wprowadza uwierzytelnianie MFA do wszystkich systemów i aplikacji. MFA jest wdrażane przy zerowych kosztach integracji, bez obciążania użytkowników końcowych oraz w szybki i zautomatyzowany sposób – wylicza Tomasz Kowalski. I zaznacza, że UASB pomaga łączyć i usystematyzować to, z czego firmy już korzystają, tak by MFA obejmowało całą organizację, a nie tylko jej część – dodaje.
Dla Secfense priorytetem było znalezienie inwestorów, którzy mogli zaoferować nie tylko kapitał, ale przede wszystkim wiedzę, kontakty i wsparcie w strategii wejścia na nowe rynki. I to się udało.
Czas na ekspansję
Secfense przyciągnął fundusze Tera VC, Presto Ventures oraz RKKVC. Wyłożyły 2 mln dol. – Nawet jeśli sieć i infrastruktura są wystarczająco zabezpieczone, socjotechnika i skradzione hasła mogą zostać wykorzystane do przejęcia kontroli przez atakujących. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to aktualny trend, a Secfense rozwiązuje problem jego trudnej implementacji – mówi Eduard Kučera, partner w Presto Ventures.