Aktualizacja: 24.03.2025 13:46 Publikacja: 16.05.2022 22:33
Bartosz Kruszka, prezes Nanoseen, prezentuje nową technologię oczyszczania i odsalania wody
Foto: mat. pras.
Toruński start-up właśnie wprowadza się do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego – to właśnie tam Nanoseen będzie rozwijać i wdrażać swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii. A już dziś polska firma plasuje się w grupie wiodących start-upów z branży inżynierii chemicznej nie tylko na naszym kontynencie.
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Mati Staniszewski, założyciel ElevenLabs, czy Sebastian Siemiątkowski, twórca Klarny, to tylko część tuzów europejskiej branży start-upów, którzy – w ramach nowego projektu – chcą tworzyć kolejne jednorożce i gonić USA.
Sztuczna inteligencja bierze się za księgowych. Rodzima spółka Spice Solutions stworzyła narzędzie, które ma weryfikować standard jakości ich usług. A robi to w imponującym tempie. AI w 13 sekund sprawdza 4 tys. plików.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Już niebawem nad Polską będziemy mieli szansę zobaczyć niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy dokładnie będzie można je zaobserwować?
Dwa niezależne zespoły naukowców odkryły tlen w najodleglejszej znanej nam galaktyce – JADES-GS-z14-0. Badacze dokonali tego dzięki danym pochodzącym z umieszczonego w kosmosie teleskopu Jamesa Webba oraz pracy teleskopu ALMA zlokalizowanego na pustyni Atacama w Chile. To odkrycie może zmienić nasze myślenie na temat tego, w jakim tempie we wczesnym wszechświecie powstawały nowe galaktyki.
Supernowe, czyli potężne eksplozje gwiazd, mogły doprowadzić do dwóch masowych wymierań na Ziemi. Taką hipotezę, na podstawie ostatnich badań, przedstawili astronomowie z Keele University w Wielkiej Brytanii.
NASA i firma Firefly Aerospace opublikowały zdjęcia wykonane na Księżycu przez lądownik Blue Ghost. Fotografie są nie tylko piękne – mają również wartość naukową. Mogą posłużyć do wyjaśnienia zjawiska znanego jako księżycowa poświata horyzontalna (lunar horizon glow). Czego jeszcze udało się dokonać badaczom podczas zakończonej właśnie misji na Księżyc?
Spółki Skarbu Państwa zaczęły dostrzegać potencjał drzemiący w młodych firmach technologicznych – PZU ogłosiło właśnie, że na współpracy z nimi zyskało ponad 200 mln zł. Mocno na taką kooperację stawiają też m.in. Orlen i PKO BP.
Państwowa spółka, wbrew negatywnym trendom, mocno eksploruje rynek innowacyjnych spółek – i to nie tylko w Polsce. Uruchomiła z nimi niemal 50 nowatorskich projektów, które dały jej dodatkowy napęd. Teraz chwali się efektami.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Ich epopeję śledził cały świat. Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams ruszają na Ziemię po przymusowym długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła Crew Dragon ma wylądować we wtorek wieczorem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas