Startup ustanowił właśnie aż 71 rekordów świata w tym zakresie. Do brazylijskiego instytutu Galgos (związany z brazylijskim uniwersytetem PUC-Rio, który skupia się na rozwoju i zastosowaniu metod algorytmicznych do obsługi i analizy dużych ilości danych), prowadzącego rejestr takich rekordów z wykorzystaniem algorytmów optymalizacyjnych, przesyłane są zgłoszenia od zespołów praktycznie ze wszystkich krajów, to w tym roku nikt nie może równać się z wynikami Polaków. Otimo rozbiło bank rekordów.

Z łódzką firmą w świecie nauki, czy biznesu nikt nie może się równać. Zespół Otimo, trzon którego stanowią autorzy unikalnego na skalę światową tzw. solvera (narzędzia do wyznaczania tras pojazdów, które generuje najlepsze znane wyniki), zdumiewający wynik osiągnął dzięki rozwiązaniu dedykowanemu m.in. branży logistyczno-transportowej. Startup, dla zobrazowania zagadnienia, wskazuje sytuację, w której operator floty pojazdów otrzymuje listę punktów, jakie ma odwiedzić, ich lokalizacje, okna czasowe, w których można je odwiedzić, ilość towaru, jaką należy dostarczyć do danego punktu oraz maksymalne obciążenia pojazdów. „Problem polega na znalezieniu jak najkrótszej trasy dla pojazdów, która przejeżdża przez wszystkie punkty, nie przekraczając okien czasowych odwiedzin żadnego z nich ani maksymalnego obciążenia pojazdów. Przez rekord w tym przypadku rozumiane jest poprawienie najlepszego znanego do tej pory wyniku. Zależnie od założeń wyjściowych (liczba punktów do odwiedzenia, towarów itp.) instancji takiego problemu może być mnóstwo, a więc również i rekordów” – czytamy w komunikacie firmy.

Dla Otimo to nie pierwszyzna - przez lata pracy nad wspólnymi projektami osoby stojące za Otimo biły dziesiątki innych rekordów dla wybranych problemów optymalizacyjnych. - Jesteśmy niezwykle dumni z tych osiągnięć – podkreśla Krzysztof Chaładyn, wiceprezes Otimo. I zaznacza, że przykład łódzkiej spółki pokazuje, iż nie zawsze liczą się tylko wielkość firmy czy posiadane zasoby, by wygrać w światowym wyścigu optymalizacyjnym z gigantami z Doliny Krzemowej czy Chin. - Optymalizacja, zwłaszcza ostatniej mili, jest obecnie jednym z najgorętszych tematów w branży logistycznej i wszyscy kluczowi gracze pracują nad rozwiązaniami w tym zakresie. Mogę zapewnić, że w Otimo dopiero zaczynamy pokazywać, na co nas stać i kolejne rekordy przed nami - dodaje.