Systemy ERP w chmurze zmniejszają koszty powadzenia biznesu

Wdrożenie nowoczesnego systemu ERP w modelu cloud nie tylko wspomaga rozwój firmy, ale pozwala też uzyskać znaczące oszczędności na kosztach wdrożenia i utrzymania rozwiązania, kosztach pracy oraz energii.

Publikacja: 28.08.2023 03:00

Systemy ERP w chmurze zmniejszają koszty powadzenia biznesu

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Hicron

Firmy, aby utrzymać rynkową konkurencyjność, muszą dziś nadążać za cyfrową transformacją. Wraz z rozwojem organizacji coraz trudniej prowadzić logistykę, zachowywać spójność księgowości, pilnować rozliczeń, terminów czy kwestii kadrowych. Kolejnym naturalnym krokiem staje się inwestycja w systemy ERP, które wspomagają planowanie zasobów przedsiębiorstwa.

Te, które od lat działają w firmach bywają tak rozbudowane i przestarzałe, że występują trudności w obsłudze, błędy, skomplikowane procedury, braki w aktualizacjach czy niski poziom bezpieczeństwa.

Obecnie dostawcy rozwiązań ERP, w tym SAP, oferujący SAP S/4HANA, skupiają się na ofercie chmurowej lub lokalnej. Producent podkreśla jednak, że możliwości tej pierwszej są o wiele większe, szczególnie dla organizacji klasy enterprise.

Co zatem dla tych, którzy operują na wiekowych systemach lub rozważają wprowadzenie ERP u siebie? Warto rozważyć wdrożenia w modelu chmurowym, ponieważ niesie ono ze sobą wiele korzyści. Są to m.in.:

Niskie koszty początkowe. Korzystając z chmurowego ERP przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić na zakupie, utrzymaniu i aktualizacji fizycznej infrastruktury IT oraz na kosztach licencji.

Skalowalność. Rozwiązania chmurowe łatwo skalować w górę lub w dół, zależnie od potrzeb. Płaci się jedynie za faktycznie wykorzystane zasoby.

Niższe koszty operacyjne. Cloud eliminuje potrzebę zarządzania i utrzymywania infrastruktury lokalnej (sprzętu, oprogramowanie).

Duża elastyczność. Dzięki chmurze firmy mogą szybko uruchamiać nowe zasoby, testować nowe funkcje i wdrażać nowe aplikacje.

Bezpieczeństwo. Dostawcy usług w chmurze oferują różne funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych, wykrywanie włamań, kopie zapasowe i zarządzanie zagrożeniami.

Większa dostępność. Chmura zapewnia zdalny dostęp do danych i aplikacji, co jest ważne dla zespołów rozproszonych i pracowników online. Aż 93 proc. firm zakłada możliwości pracy w home office w mniejszym lub większym wymiarze.

Organizacje mają często obawy przed wymianą lub konwersją systemu. Niesłusznie. Pomimo tego, że proces migracji związany jest z szeregiem wyzwań, to postępując zgodnie z najlepszymi praktykami dostawców, firmy mogą zapewnić sobie udaną wymianę systemu.

Nowoczesne systemy w praktyce. Dostawcy reagują na potrzeby rynku

Dziś modele biznesowe zmieniają się szybko, a starsze systemy nie nadarzają za szybkością tych zmian, natomiast system ERP nowej generacji oferuje wiele niestandardowych funkcji, ułatwiających prowadzenie biznesu.

Dobrym przykładem jest dostosowanie rozwiązań do nowej strategii działów HR. Zarządzanie zasobami ludzkimi skupia się nie tylko na zatrudnianiu odpowiednich kadr, ale także na ich zatrzymaniu w firmie, bo rotacja na rynku jest duża. Służy temu dbałość o dobrostan i rozwój pracowników, w czym pomagają konkretne narzędzia IT. SAP rozwinął swój system HCM for S/4HANA, oferując moduł SAP HXM (Human Experience Management), który umożliwia działom HR projektowanie zindywidualizowanej ścieżki kariery i kierowanie rozwojem pracowników w taki sposób, by można było uzyskać pożądane w firmie umiejętności.

Wystarczy kilka minut by obsłużyć proces trwający godziny

Nowoczesny system ERP pozwala także zminimalizować czas wykonywania wielu procesów, co przekłada się na konkretne oszczędności. Przykładowo SAP posiada moduł SAP RE-FX przeznaczony do zarządzania pełnym cyklem życia nieruchomości, od jej zakupu lub budowy, przez administrację i utrzymanie obiektu, po planowanie kosztów i przychodów. Na rynek szwajcarski firma Hicron, partner SAP, stworzyła dodatkową funkcjonalność - zakładanie masowych kodów QR. Specyfika prawna w Szwajcarii wymaga przypisywania nieruchomościom identyfikacyjnych kodów QR w celu uproszczenia operacji księgowych. W jednym z kantonów ze względu na dużą liczbę lokali w posiadaniu władz administracyjnych, konieczne było wprowadzanie do systemu SAP niemal 800 kodów każdego roku. Kody skanowano ręcznie. Czas na wykonanie zadania przed wdrożeniem nowej funkcjonalności wynosił 40 godzin, natomiast po jej uruchomieniu został skrócony do kilku minut.

5 tys. euro oszczędności na kosztach energii

Energia jest coraz droższa i stanowi dla przedsiębiorstw spory wydatek. Jednym ze sposobów jej oszczędzania może być archiwizacji danych, o czym przekonał się Carlsberg, który zarchiwizował w chmurze SAP aż 55TB danych. Pozwoliło to zaoszczędzić 60% całkowitego zużycia energii związanego z ich przechowywaniem. Przy założeniu, że 1TB rocznie stanowi 600 kWh, dało to oszczędności na poziomie 5 tys. euro rocznie. Dane są zabezpieczone przy użyciu standardowej technologii SA do długoterminowego przechowywania i zachowują jasny zapis. Obecne środowisko IT ma tylko 10,5 TB danych. Ma to przełożenie także na ogólną poprawę wydajności oraz stanowi przygotowanie do przejścia na S/4HANA. Uporządkowanie danych jest bowiem koniecznym elementem udanej implementacji.

Niezależnie od pierwotnych potrzeb firmy, spójne środowisko wirtualne pozwala na odkrycie korzyści, które nie były przewidziane przy podejmowaniu decyzji o wdrożeniu, czy będzie to integracja z platformą e-commerce czy połączenie systemu HR z księgowością i raportowaniem czasu pracy. Im bardziej jednorodny system, tym bardziej efekt synergii jest odczuwalny, a chmura to przyszłość, która już tu jest.

Materiał powstał we współpracy z Hicron

Materiał powstał we współpracy z Hicron

Firmy, aby utrzymać rynkową konkurencyjność, muszą dziś nadążać za cyfrową transformacją. Wraz z rozwojem organizacji coraz trudniej prowadzić logistykę, zachowywać spójność księgowości, pilnować rozliczeń, terminów czy kwestii kadrowych. Kolejnym naturalnym krokiem staje się inwestycja w systemy ERP, które wspomagają planowanie zasobów przedsiębiorstwa.

Pozostało 94% artykułu
Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów