RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:40 Publikacja: 07.11.2023 07:05
Nowatorski projekt wiaty przystankowej i automatu paczkowego zasilanych z paneli solarnych może stać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla samorządów
Foto: mat. pras.
SEEDiA i InPost to krakowskie firmy. Gigant, zarządzany przez znanego binzesmena Rafała Brzoskę, połączył siły ze start-upem Piotra Hołubowicza i Artura Racickiego, by zaproponować samorządom innowacyjne rozwiązanie. Na pierwszą z lokalizacji tego projektu wybrano gminę Nędza w woj. śląskim. Nie przez przypadek. To bowiem rodzinne strony Brzoski.
SEEDiA to start-up specjalizujący się w produkcji solarnej małej architektury miejskiej. Opracowuje m.in. wiaty autobusowe. Integracja tego rozwiązania z maszyną paczkową InPostu ma – według obu firm – umożliwić efektywną dostawę paczek, jednocześnie wspierając środowisko naturalne. Wiata wyposażona jest w cztery panele solarne (o łącznej powierzchni ponad 5 mkw.), dzięki czemu przekazuje 79 proc. wygenerowanej zielonej energii na zasilanie automatu paczkowego. W efekcie urządzenie to jest praktycznie w pełni zasilane z wiaty autobusowej. Co ciekawe, pozostałe 21 proc. energii przeznaczone jest na potrzeby użytkowników: np. oświetlenie, zasilanie gniazda USB czy ładowarki indukcyjnej.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
System AI od Saventic Health pracuje dla 11 spośród 30 największych graczy w branży farmaceutycznej na trzech kontynentach. Firma zapowiada ekspansję w USA.
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
Trójmiejski start-up Maviator opracował prototyp osobowego drona – pojazd jest w pełni funkcjonalny i szykowany do produkcji. Firma właśnie rusza ze zbiórką pieniędzy na rozwój projektu. Maszyna na rynek może trafić w 2025 r.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Stworzona przez Grzegorza Błażewicza spółka, w którą zainwestował Rafał Brzoska, rusza na podbój północy Europy. Chce być wiodącą platformą dla e-commerce.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.
Chiński dostawca usług online Meituan ogłosił start pierwszej zagranicznej usługi dostaw za pośrednictwem dronów. „Latający kurierzy" to olbrzymi i intratny rynek.
Amerykański gigant skoncentruje się na naprawie funkcjonowania części kurierskiej, aby skuteczniej stawić czoła konkurencji.
NEO — robot, który może pomagać w pracach domowych niezależnie od tego, czy użytkownik jest w domu, czy nie — ma być dostępny na rynku już w 2025 roku. Humanoidy wchodzą do domów, fabryk i magazynów.
Operatorzy logistyczni stawiają na wyścigi automaty paczkowe, są one coraz bardziej potrzebne w przesyłkach między konsumentami.
System AI od Saventic Health pracuje dla 11 spośród 30 największych graczy w branży farmaceutycznej na trzech kontynentach. Firma zapowiada ekspansję w USA.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas