Materiał powstał we współpracy z firmą Dagma Bezpieczeństwo IT
Tylko 12 proc. firm działających w Polsce ma pozytywną opinię o koniunkturze, a ponad 80 proc. ocenia, że jest ona gorsza niż rok wcześniej – wynika z najnowszego badania PARP. W obliczu utrzymujących się trudnych warunków rynkowych przedsiębiorstwa starają się szukać oszczędności.
Pułapki outsourcingu
Oprócz wydatków na podstawową działalność operacyjną firmy ponoszą też szereg innych kosztów. Już od lat normą jest outsourcing, czyli zlecanie tych zadań profesjonalnej firmie zewnętrznej. Dotyczy to m.in. HR, prowadzenia księgowości, obsługi kwestii prawnych, sprzątania, logistyki czy usług IT. Outsourcing niesie ze sobą wiele korzyści, ale ma też wady. Eksperci wskazują m.in. na brak nadzoru – czyli de facto utratę kontroli nad tą częścią biznesu przez firmę. Kolejna problematyczna kwestia to ryzyko skorzystania z firm nieposiadających odpowiednich kwalifikacji. Nie bez znaczenia jest też niska efektywność pracy firm zewnętrznych, skutkująca nadmiarowymi godzinami. To ma negatywne przełożenie na finanse: nieefektywna praca pociąga za sobą dodatkowe koszty.
Wśród najczęściej zlecanych na zewnątrz prac znajdują się usługi IT. Ma to związek z deficytem specjalistów w tym sektorze. W przeprowadzonym przez Polski Instytut Ekonomiczny badaniu aż 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia. Nic dziwnego, że w 2022 r. aż 77 proc. polskich przedsiębiorstw zlecało zadania związane z IT podmiotom zewnętrznym. Outsourcing dotyczy m.in. rozwoju oprogramowania, utrzymania infrastruktury, wsparcia technicznego, analityki danych czy cyberbezpieczeństwa. – Praca w IT, z racji konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, jest szczególnie kosztowna. I właśnie w tym zakresie firmy mogą liczyć na spore oszczędności, redukując koszty outsourcingu – mówi Mateusz Bielas, product manager Senhasegura w DAGMA Bezpieczeństwo IT.
Większe bezpieczeństwo to wynik usprawnienia pracy administratorów oraz szybszego wykrywania incydentów bezpieczeństwa, w tym potencjalnych wycieków danych