Polski start-up podbił USA i wzbudził kontrowersje. Teraz zainwestuje nad Wisłą

Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.

Aktualizacja: 11.11.2024 22:22 Publikacja: 11.11.2024 19:55

ElevenLabs wpompuje 11 mln dol. na polski rynek AI. Globalny lider w branży generowanych przez sztuc

ElevenLabs wpompuje 11 mln dol. na polski rynek AI. Globalny lider w branży generowanych przez sztuczną inteligencję dźwięków i głosów ma wielkie plany wobec naszego rynku

Foto: adobestock

ElevenLabs, jeden z najbardziej rozpoznawalnych start-upów z branży generatywnej AI, zainwestuje w naszym kraju 11 mln dol. (ok. 44 mln zł). Pieniądze wyłoży – jak wskazują w rodzimym start-upie – na „rozwój technologii AI w Polsce”. To budżet na najbliższe pięć lat. Firma otwiera także w Warszawie centrum R&D, w którym planuje, w ciągu roku, zatrudnić 30 specjalistów. Plan zakłada perspektywę wzrostu zespołu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie także główną siedzibą ElevenLabs w UE.

Pierwszy polski jednorożec buduje ekosystem AI

Założona w 2022 r. przez Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego spółka jest dziś w gronie światowych liderów w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio. Ten pierwszy oficjalny polski jednorożec (wcześniej o taki status, choć nieoficjalnie, sięgnąć miały DocPlanner oraz Booksy) tworzy narzędzia AI dla branży kreatywnej, wydawniczej i mediowej. Jednym słowem technologia rozwijana przez start-up sprawia, że treści cyfrowe są powszechnie dostępne, w dowolnym języku i z dowolnym głosem. Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów i dźwięków w 32 językach.

Możliwości polskiej platformy, która jest w stanie sklonować dowolny głos, wykorzystując zaledwie kilkuminutową próbkę audio, wzbudziły wielkie kontrowersje i obawy w USA przed wykorzystaniem jej do przestępstw czy podrabiania głosów znanych ludzi. Nie przeszkodziło to jednak w szybkim rozwoju biznesu.

Czytaj więcej

Polak na liście najbardziej wpływowych osób w AI. Jego firma budzi kontrowersje

Obecnie z rozwiązania ElevenLabs korzysta ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie. O skali biznesu, który ma korzenie nad Wisłą, niech świadczy fakt, iż tylko od lutego br. firma wypłaciła ponad 1 mln dol. użytkownikom i lektorom, którzy udostępniają swoje głosy w Voice Library (to rozwijana przez społeczność biblioteka głosów ElevenLabs, z opcją monetyzacji). Ponadto, w ciągu 12 miesięcy ElevenLabs zebrało przeszło 101 mln dol. finansowania na ekspansję swojej platformy. Biznes Staniszewskiego i Dąbkowskiego przyciągnął takich inwestorów jak Andreessen Horowitz, Nat Friedman i Daniel Gross, Sequoia Capital czy Credo Ventures.

Teraz ElevenLabs wraca do korzeni, inwestując – jak zaznaczają to sami założyciele start-upu – w rozwój polskiego ekosystemu AI. Ich ruch ma pomóc przyciągać talenty. Firma zapowiada wsparcie lokalnych ekspertów i twórców oraz współpracę z aktorami dubbingowymi. Aby podkreślić „patriotyczne” pobudki, spółka ogłosiła swoje plany 11 listopada, podczas specjalnego wydarzenia „Niepodległa Polska w erze AI”. Plan zakłada, że centrum badawczo-rozwojowe ElevenLabs stanie się magnesem dla specjalistów z tej branży zarówno z kraju, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

– Inwestujemy w Polsce, bo widzimy tu olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w regionie. Tutaj są nasze korzenie – z Piotrem znamy się ze szkolnej ławki i razem dorastaliśmy, oglądając filmy z polskim lektorem, co tak naprawdę dało nam pierwszą inspirację do stworzenia ElevenLabs i pokonania barier językowych dzięki AI – komentuje Mati Staniszewski.

Czytaj więcej

O polskiej firmie głośno w USA. Ożywiła gwiazdy Hollywood w kontrowersyjny sposób

Jak zaznacza, w tej części świata są najlepsi inżynierowie i talenty, po których spółka chce sięgać. – Chcemy pójść krok dalej, wspierając polską edukację i kulturę, żeby Polska wzmacniała swoją pozycję na scenie AI – przekonuje współzałożyciel ElevenLabs.

Poszukiwanie technologicznych talentów w Polsce

ElevenLabs już teraz jest partnerem branżowej konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie ML in PL, społeczność skupioną wokół uczenia maszynowego w Polsce. Firma wspiera też Olimpiadę Informatyczną i Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Współpracuje również z polskimi aktorami dubbingowymi, którzy udostępniają swoje głosy w aplikacjach wykorzystujących audio AI oraz narzędziach do narracji treści, w ramach umów licencyjnych. Przykładem jest akcja E.ON Polska, w ramach której rodzice mogą stworzyć spersonalizowany audiobook, w którym ich dziecko staje się bohaterem historii czytanej głosem AI Artura Barcisia.

Na świecie po technologię audio od ElevenLabs sięgnęły choćby „Time”, „New Yorker” czy „Washington Post”, a także takiej firmy, jak Aston Martin, czy Aramco F1. W tym tygodniu start-up wprowadzi nowe funkcje i aktualizacje, które poszerzą możliwości dostępnych narzędzi – od Conversational AI (platformy do tworzenia agentów głosowych AI), przez nowy interfejs Projects (produktu do udźwiękowienia książek i artykułów), po rozwiązania dla twórców i firm. Pojawią się też nowe głosy i modele, które otwierają kolejne możliwości w tworzeniu naturalnych interakcji z generowanym przez sztuczną inteligencję dźwiękiem.

– Wierzymy, że możemy stworzyć najlepszy na świecie zespół badawczy w branży audio AI. W Polsce nie brakuje takich talentów – podkreśla Piotr Dąbkowski.

Wedle rządowego projektu Strategii Cyfryzacji Państwa 50 proc. firm i 80 proc. urzędów nad Wisłą do 2035 r. ma korzystać z AI. Dziś jednak Polska znajduje się daleko poza czołówką państw, które inwestują w sztuczną inteligencję.

ElevenLabs, jeden z najbardziej rozpoznawalnych start-upów z branży generatywnej AI, zainwestuje w naszym kraju 11 mln dol. (ok. 44 mln zł). Pieniądze wyłoży – jak wskazują w rodzimym start-upie – na „rozwój technologii AI w Polsce”. To budżet na najbliższe pięć lat. Firma otwiera także w Warszawie centrum R&D, w którym planuje, w ciągu roku, zatrudnić 30 specjalistów. Plan zakłada perspektywę wzrostu zespołu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie także główną siedzibą ElevenLabs w UE.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma rusza z ekspansją za oceanem. Jej AI wykrywa raka z wielką skutecznością
Biznes Ludzie Startupy
Zadbają o plony jak hinduska bogini. Polska firma odnowi ziemię
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zaleje Chiny translatorami. To kolejny krok w światowej ekspansji
Biznes Ludzie Startupy
Reaktory jądrowe coraz mniejsze. Ten szwajcarski liliput może odmienić energetykę
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Biznes Ludzie Startupy
Koniec leżanek. Badanie serca będą bardziej mobilne, wygodne i skuteczne
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje