Zadbają o plony jak hinduska bogini. Polska firma odnowi ziemię

Start-up wydzielony z Uniwersytetu Warszawskiego stworzył innowacyjną linię mikrobiologicznych preparatów na bazie grzybów i bakterii. Mają pomóc rolnikom i ogrodnikom.

Publikacja: 05.11.2024 04:24

Nowatorskie preparaty uniwersyteckiego spin-offu zredukują użycie syntetycznych nawozów. I to – jak

Nowatorskie preparaty uniwersyteckiego spin-offu zredukują użycie syntetycznych nawozów. I to – jak wykazały testy polowe – o co najmniej 30 proc. To zasługa mikroorganizmów z kopalń i pustyń

Foto: AdobeStock

BHUMI to młoda, innowacyjna spółka z Warszawy, o której, choć w biznesie zaczyna stawiać ledwie pierwsze kroki, już jest głośno. Firma, zarejestrowana raptem rok temu, znalazła się właśnie w gronie najlepszych start-upów z Mazowsza. Start-up, nagrodzony w konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego, ma jednak wyjątkowy produkt – chodzi o nowatorskie preparaty, które mają dbać o odnowę gleby. To dzieło naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy stoją za BHUMI. Spółka jest bowiem tzw. spin-offem UW.

Niestraszne im susza czy przymrozki

Start-upem wydzielonym z warszawskiej uczelni kieruje dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska. Jak sama przyznaje, główną motywacją do założenia spółki była „chęć komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa”, jakie powstają w uczelnianym laboratorium. Tworzone tam bezpieczne dla środowiska preparaty rolnicze i ogrodnicze mają duży potencjał – nie tylko użyźniają, ale i regenerują glebę, pomagając oczyścić ją ze szkodliwych substancji. Wyjście ze świata nauki do biznesu było więc przemyślane, podobnie jak sama nazwa spółki – BHUMI. Ta nawiązuje bowiem do imienia hinduskiej bogini ziemi, płodności oraz obfitości.

Czytaj więcej

Ratunek dla rolników i ziemii. Polscy naukowcy zdecydowanie zredukują zużycie nawozów

Zespół doświadczonych naukowców mikrobiologów, poza dr Dębiec-Andrzejewską to przede wszystkim dr Kumar Pranaw i prof. Łukasz Drewniak, ma ambicję zrewolucjonizować sposób uprawy roślin. Jak? BHUMI wykorzystuje mikroorganizmy, a także metabolity, które wspierają naturalne procesy odnowy mikrobioty gleby. Te mikroorganizmy pobierane z ekstremalnych środowisk, jak regiony arktyczne, kopalnie czy pustynie, mają zdolność wspomagania gleby nawet w czasie suszy czy przymrozków. Chodzi np. o wykorzystanie tzw. bakterii psychotolerancyjnych, które dobrze odnajdują się w różnych temperaturach. Aktywność tych szczepów zaczyna się już wczesną wiosną, co pozwala rolnikom na wcześniejsze przygotowanie gleby do sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu – jak przekonują w start-upie – regeneracja gleby może być bardziej efektywna, a plony bogatsze. W konsekwencji tzw. rolnictwo regeneratywne staje się atrakcyjną opcją, a przy tym, co istotne, troska o planetę ma wymiar ekonomiczny – idzie bowiem w parze z zyskami.

W warszawskim start-upie zwracają uwagę, iż przywracanie życia w glebie i wspieranie jej mikrobioty to klucz do zdrowych, zrównoważonych upraw, a dzięki zastosowaniu zaawansowanych preparatów mikrobiologicznych rolnictwo może stać się bardziej przyjazne dla środowiska, jednocześnie zachowując wysoką wydajność.

Wylęgarnia start-upów

Do założenia innowacyjnej firmy doprowadziły badania prowadzone w Instytucie Mikrobiologii UW. W ramach pierwszego (projekt TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) zespół dr. Kumara Pranawa pracował nad wykorzystaniem pierwiastków, które znajdują się w popiołach lotnych. Na bazie tych mikroelementów oraz grzybów i bakterii badacze opracowali preparaty stymulujące wzrost roślin, które można stosować w rolnictwie.

Drugiemu z projektów (LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) przewodziła Klaudia Dębiec-Andrzejewska. Jak podaje UW, to badanie ukierunkowane było z kolei na „tworzenie preparatów do poprawy jakości mikrobiologicznej gleby, wzrostu roślin i skuteczności biologicznego oczyszczania gruntów”. W odróżnieniu od projektu TEAM-NET badania w ramach grantu LIDER skoncentrowane były nie wokół samych komórek, lecz produktów ich metabolizmu, głównie sideroforów (to tzw. nośniki żelaza).

BHUMI ma w sumie sześciu współzałożycieli – oprócz Dębiec-Andrzejewskiej, Pranawa i Drewniaka są jeszcze Anna Głowacka, Tomasz Koms oraz UWRC. Ten ostatni podmiot to spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego, która wspiera uczelniane spin-offy. Swoista wylęgarnia start-upów. Wśród firm, które rozwijał, są np. MIM Solutions (start-up wykorzystujący sztuczną inteligencję w leczeniu niepłodności) czy Warsaw Genomics (spółka specjalizująca się w badaniach genetycznych, m.in. pozwalających szybko i skutecznie ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi lub prostaty). Z kolei wśród obecnych spin-offów UWRC ma pieczę np. nad AmerLab (nowoczesne laboratorium diagnostyki zarażeń pasożytniczych i odzwierzęcych) czy ExploRNA Therapeutics (platforma terapeutyczna wykorzystująca przełomowe innowacje mRNA). W takim gronie „wyrasta” BHUMI. Firma jest obecnie na etapie zwiększania produkcji swoich innowacyjnych preparatów. Aktualnie oferuje dwa rodzaje preparatów: bazujące na komórkach bakteryjnych i grzybowych oraz opierające się na produktach metabolizmu bakterii. Co ciekawe, testy polowe wykazały, że pozwalają one na ograniczenie stosowania nawozów syntetycznych o co najmniej 30 proc.

BHUMI to młoda, innowacyjna spółka z Warszawy, o której, choć w biznesie zaczyna stawiać ledwie pierwsze kroki, już jest głośno. Firma, zarejestrowana raptem rok temu, znalazła się właśnie w gronie najlepszych start-upów z Mazowsza. Start-up, nagrodzony w konkursie organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego, ma jednak wyjątkowy produkt – chodzi o nowatorskie preparaty, które mają dbać o odnowę gleby. To dzieło naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy stoją za BHUMI. Spółka jest bowiem tzw. spin-offem UW.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zaleje Chiny translatorami. To kolejny krok w światowej ekspansji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biznes Ludzie Startupy
Reaktory jądrowe coraz mniejsze. Ten szwajcarski liliput może odmienić energetykę
Biznes Ludzie Startupy
Koniec leżanek. Badanie serca będą bardziej mobilne, wygodne i skuteczne
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja wchodzi do szpitali. Polskie firmy mają nowatorskie rozwiązania
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Biznes Ludzie Startupy
Ta aplikacja zaopiekuje się przedszkolakami i ich rodzicami. Za darmo, ale...