19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 07:27 Publikacja: 15.01.2024 21:37
BB-1 to pierwszy polski miniautobus sterowany przez sztuczną inteligencję. Start-up Blees w 2024 r. planuje kolejne testy
Foto: mat. pras.
Gliwicki start-up opracował koncept mini autobusu – nie tylko wyjątkowo cichego, ale przede wszystkim nie wymagającego wsparcia człowieka. Kierownicę w pojeździe ma bowiem przejąć sztuczna inteligencja.
Spółka, zajmująca się szeroko rozumianą dziedziną smart mobility (z ang. inteligentna mobilność), stworzyła elektryczny pojazd we współpracy z Politechniką Śląską i ekspertami z Politechniki Krakowskiej. Blees BB-1 to pierwszy polski samojezdny bus (dzięki specjalnym czujnikom potrafi poruszać się wyznaczoną wcześniej trasą, ale potrafi wykryć przeszkody i innych uczestników ruchu). Maszynę testowano już m.in. w Dolinie Trzech Stawów (część Katowickiego Parku Leśnego) i w kampusie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Rozwija ona prędkość do 25 km/h i na pokład zabiera do 15 pasażerów (siedem miejsc siedzących). BB-1 ma 200 km zasięgu. Projekt przykuł uwagę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach.
Urządzenie polskiej firmy pozwoli sklonować głos i sprawi, że każdy będzie w stanie mówić własnym głosem w ponad 70 językach. Translator Q1, za którym stoi krakowska spółka, głęboko sięga do rozwiązań AI. Cel? Podbić międzynarodowe rynki.
Reakto, który opracował system szybkiego reagowania do ochrony obiektów z wykorzystaniem bezzałogowców, myśli o kosmosie, rolnikach, międzynarodowej ekspansji i giełdzie.
Cały ekosystem funduszy inwestycyjnych kuleje, ponieważ brakuje prywatnego kapitału – mówią eksperci. Prognozują jednak poprawę koniunktury w 2025 r.
Wirtualny nauczyciel matematyki, technologia uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym czy autonomiczne fabryki owadziego białka – to przykłady rodzimych innowacji, które będą przyciągać uwagę w 2025 r.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
E-sprzedawców jest już ponad 72 tys. Tylko w ciągu ostatniego roku ich liczba wzrosła o 6,5 tys. I nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.
Milion używanych samochodów zostanie w 2025 r. sprowadzonych do Polski z zagranicy, w większości kilkunastoletnich, po wypadkach i kolizjach.
W 2024 r. zlikwidowano 2 tys. punktów stacjonarnych, a kolejne ponad 9 tys. zostało zawieszonych. To efekt zarówno słabej koniunktury, jak i konkurencji internetu. Duże sieci jednak nadal rosną.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Renault po raz pierwszy zaprezentowało publicznie nowe elektryczne Twingo podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 2024 r. Teraz Francuzi pokazali jak Twingo E-Tech Electric wygląda w środku. Premiera tego modelu zaplanowana jest na 2026 rok.
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat sportu, zmieniając sposób treningu, analizowania rozgrywek i zarządzania drużynami. Pozwala tworzyć spersonalizowane programy treningowe i wspomaga sędziów sportowych.
TikTok – mimo swojej ogromnej popularności – może zniknąć ze sklepów z aplikacjami w USA do 19 stycznia, jeśli Sąd Najwyższy nie zdecyduje się zablokować federalnego prawa zmuszającego TikTok do zerwania powiązań z chińską spółką macierzystą – informuje agencja AP. Aplikacja od lat znajduje się pod lupą amerykańskich prawodawców.
Roboty G1 i Go2 chińskiej firmy Unitree są mniejsze i jednocześnie bardziej przystępne cenowo niż ich odpowiedniki firm Boston Dynamics i Tesla. Roboty zostały zaprezentowane na targach CES 2025 w Las Vegas.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas