„Wybitne wyniki”. Polskie firmy tworzą innowacyjne leki na raka

Rodzime medtechy rzuciły wyzwanie nowotworom. Polskie rozwiązania dają nadzieję pacjentom, a ich potencjał przyciąga inwestorów. Innowacyjny lek, szybki dostęp do badań i dokładniejsza diagnostyka to tylko część z projektów.

Publikacja: 20.08.2024 07:41

Nad Wisłą powstają innowacyjne projekty w dziedzinie onkologii. Inwestorzy nie ukrywają: sukces star

Nad Wisłą powstają innowacyjne projekty w dziedzinie onkologii. Inwestorzy nie ukrywają: sukces start-upów opracowujących leki czy systemy diagnostyki ma swój konkretny wymiar finansowy

Foto: shutterstock

Najgorsza z chorób cywilizacyjnych nieustannie zbiera swoje żniwo. Ale pacjentom onkologicznym koło ratunkowe rzucają spółki technologiczne. Ich pomysły mają szansę przynieść rewolucję w tym zakresie, a przynajmniej mocno wierzą w to inwestorzy, o czym świadczy choćby ostatnia runda start-upu Outpace ze Seattle. Firma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do projektowania białek stosowanych w terapiach przeciwnowotworowych, ukierunkowanych na nowotwory lite, pozyskała właśnie 144 mln dol.

O podobnych kwotach polskie medtechy na razie tylko marzą, ale mają potencjał, by dynamicznie rosnąć dzięki nowatorskim projektom prowadzącym do poskromienia raka.

Jakie leki tworzą polskie spółki?

W tej grupie niewątpliwie jest Captor Therapeutics. Firma pracuje nad innowacyjnym lekiem na raka wątroby. Postawiła ona na zupełnie inny mechanizm działania leków – te klasyczne blokują aktywność białek wywołujących chorobę i mają określony czas obecności w organizmie. Zatem, aby osiągać pożądany efekt terapeutyczny, lek musi być dosyć często podawany, co jest niepraktyczne i może powodować działania niepożądane. Rozwiązanie Captor Therapeutics ma działać inaczej: powodują usuwanie białek chorobotwórczych, a nie tylko hamowanie ich aktywności (stymuluje w tym celu wewnętrzne, naturalne procesy biologiczne). Michał Walczak, członek zarządu i dyrektor naukowy Captora, mówi o „wybitnych” wynikach przedklinicznych. – W nich kandydat na lek prowadził do całkowitej regresji, czyli zaniku raka wątrobokomórkowego w modelach zwierzęcych – zaznacza. I dodaje, iż te wyniki przyniosły duże zainteresowanie jednostek klinicznych, chcących prowadzić badania u pacjentów w Niemczech czy Francji.

Czytaj więcej

Przełomowe leki na raka czy cukrzycę. Polskie firmy zmieniają światową medycynę

Z kolei start-up Onconick rozwija lek przeciwko nowotworom płuc i gruczołu piersiowego. To rozwiązanie proponowane przez wrocławską spółkę ma postać konigutatu przeciwciało-lek (ang. antibody-drug conjugate; ADC). Dzięki wsparciu finansowemu ze strony funduszu YouNick Mint firma ma szansę wprowadzić na rynek przełomowe rozwiązanie, które może znacząco poprawić wyniki leczenia pacjentów onkologicznych.

Co ciekawe, fundusz ten w swoim portfelu ma też inne ciekawe przedsięwzięcie – chodzi o narzędzia bioinformatyczne, dzięki którym możliwe jest precyzyjne analizowanie genomu pacjentów. A to stanowi ogromne wsparcie w diagnostyce onkologicznej. Technologie te pozwalają na lepsze zrozumienie indywidualnych potrzeb pacjenta, co przekłada się na bardziej spersonalizowane leczenie.

Medyczny sukces polskich start-upów

Mowa o projekcie realizowanym przez Intelliseq. – Stworzenie indywidualnego profilu genetycznego, tzw. paszportu genetycznego, umożliwia zarówno precyzyjną diagnozę i dobór właściwej terapii, jak i podjęcie działań prewencyjnych w oparciu o indywidualne predyspozycje genetyczne. Kluczem jest jednak umiejętność przetwarzania skomplikowanych danych genomowych i ich dogłębna interpretacja – komentuje dr Klaudia Szklarczyk-Smolana, prezes Intelliseq. I podkreśla, że niestety nie tak oczywiste jest przeniesienie wiedzy naukowej do praktyki klinicznej.

Czytaj więcej

Rewolucja w wykrywaniu raka. Sztuczna inteligencja rozszyfrowuje „ciemną materię”

– Dziś laboratoria zajmujące się diagnostyką molekularną często borykają się z problemem właściwej analizy zsekwencjonowanego DNA. Brakuje personelu specjalizującego się w tym obszarze bioinformatyki czy specjalistycznych narzędzi IT. Proces analizy jest skomplikowany, kosztowny i czasochłonny. Często po prostu niepełny, a przez to wymagający dodatkowej wiedzy eksperckiej z zewnątrz. Nam udało się ten problem kompleksowo rozwiązać – kontynuuje Szklarczyk-Smolana.

Rodzimy start-up rozpoczął już współpracę z laboratoriami w Stanach Zjednoczonych oraz z firmą DNAnexus – największym na świecie tzw. marketplace’em dla narzędzi do analizy danych genetycznych (obsługuje on m.in. UK Biobank). Inwestorzy zacierają ręce.

– Wszystkie rozwiązania, które dzięki technologii lub usprawnieniu procesów pozwolą wspomóc lub przyspieszyć pracę personelu medycznego, są na wagę złota. Inwestując w spółki dostarczające takich rozwiązań, upatrujemy w nich szans na poprawę funkcjonowania systemu i jednocześnie korzystne stopy zwrotów – wyjaśnia Aleksander Kłósek, partner zarządzający w YouNick Mint.

PARP szacuje, że nad Wisłą działa ok. 380 medtechów. Niemal co dziesiąty z nich działa w obszarze onkologii.

Biznes Ludzie Startupy
Jak sprytnie przekonać niezadowolonych z produktów i usług? Polska firma ma patent
Biznes Ludzie Startupy
Polski dron łowca upoluje wrogie bezzałogowce. Niszczy je w zaskakujący sposób
Biznes Ludzie Startupy
Przychodzi sztuczna inteligencja do lekarza... Polska firma zlikwiduje kolejki
Biznes Ludzie Startupy
Polak na liście najbardziej wpływowych osób w AI. Jego firma budzi kontrowersje
Biznes Ludzie Startupy
Polski wynalazek odmieni ogniwa solarne. Są już patenty
Biznes Ludzie Startupy
Autonomiczne pojazdy z Polski? Rodzime firmy planują światową ekspansję w AI