Najgorsza z chorób cywilizacyjnych nieustannie zbiera swoje żniwo. Ale pacjentom onkologicznym koło ratunkowe rzucają spółki technologiczne. Ich pomysły mają szansę przynieść rewolucję w tym zakresie, a przynajmniej mocno wierzą w to inwestorzy, o czym świadczy choćby ostatnia runda start-upu Outpace ze Seattle. Firma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do projektowania białek stosowanych w terapiach przeciwnowotworowych, ukierunkowanych na nowotwory lite, pozyskała właśnie 144 mln dol.
O podobnych kwotach polskie medtechy na razie tylko marzą, ale mają potencjał, by dynamicznie rosnąć dzięki nowatorskim projektom prowadzącym do poskromienia raka.
Jakie leki tworzą polskie spółki?
W tej grupie niewątpliwie jest Captor Therapeutics. Firma pracuje nad innowacyjnym lekiem na raka wątroby. Postawiła ona na zupełnie inny mechanizm działania leków – te klasyczne blokują aktywność białek wywołujących chorobę i mają określony czas obecności w organizmie. Zatem, aby osiągać pożądany efekt terapeutyczny, lek musi być dosyć często podawany, co jest niepraktyczne i może powodować działania niepożądane. Rozwiązanie Captor Therapeutics ma działać inaczej: powodują usuwanie białek chorobotwórczych, a nie tylko hamowanie ich aktywności (stymuluje w tym celu wewnętrzne, naturalne procesy biologiczne). Michał Walczak, członek zarządu i dyrektor naukowy Captora, mówi o „wybitnych” wynikach przedklinicznych. – W nich kandydat na lek prowadził do całkowitej regresji, czyli zaniku raka wątrobokomórkowego w modelach zwierzęcych – zaznacza. I dodaje, iż te wyniki przyniosły duże zainteresowanie jednostek klinicznych, chcących prowadzić badania u pacjentów w Niemczech czy Francji.
Czytaj więcej
Nad nowymi lekami na nieuleczalne czy trudne do zwalczenia choroby pracują globalne koncerny, ale również firmy znad Wisły. Jest o nich nawet głośniej za granicą niż w Polsce. Ich gwiazda wkrótce może zabłysnąć.
Z kolei start-up Onconick rozwija lek przeciwko nowotworom płuc i gruczołu piersiowego. To rozwiązanie proponowane przez wrocławską spółkę ma postać konigutatu przeciwciało-lek (ang. antibody-drug conjugate; ADC). Dzięki wsparciu finansowemu ze strony funduszu YouNick Mint firma ma szansę wprowadzić na rynek przełomowe rozwiązanie, które może znacząco poprawić wyniki leczenia pacjentów onkologicznych.