Polska sztuczna inteligencja walczy z depresją. Jak poprawić nastrój?

Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.

Publikacja: 08.10.2024 07:00

Aplikacja MoodMon analizuje 234 parametry naszego zdrowia i zachowania. Dzięki temu sztuczna intelig

Aplikacja MoodMon analizuje 234 parametry naszego zdrowia i zachowania. Dzięki temu sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć anomalie w naszym nastroju i ostrzec lekarza

Foto: shutterstock

Firma Britenet Med stworzyła narzędzie, które ma pomóc m.in. w walce z depresją czy chorobą dwubiegunową. Mowa o projekcie MoodMon. Jak wyjaśniają w warszawskim start-upie, celem jest stały monitoring stanu pacjentów z zaburzeniami afektywnymi, które dotykają ok. 280 mln osób na świecie. To długotrwałe choroby, które mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Aby zapobiec tym czarnym scenariuszom, twórcy MoodMon sięgnęli po pomoc sztucznej inteligencji.

Unijna współpraca nad polską innowacją

Tradycyjne metody monitorowania zdrowia psychicznego opierają się na samoobserwacji i subiektywnych raportach, co często bywa niewystarczające. MoodMon działa inaczej – gromadzi dane behawioralne z urządzeń mobilnych oraz technologii noszonych na ciele pacjenta (z ang. wearables). Rozwiązanie wykorzystuje inteligentne algorytmy do przewidywania potencjalnych zmian stanu psychicznego oraz natychmiastowego ostrzegania o tym pacjenta, psychiatrów i opiekunów. W start-upie przekonują, iż badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność narzędzia, ze wskaźnikiem czułości wynoszącym 89,5 proc. oraz tzw. współczynnikiem swoistości na poziomie ponad 98,8 proc.

Do dyspozycji pacjentów została oddana prosta w obsłudze aplikacja, której zadaniem jest zbieranie obiektywnych danych o zachowaniu pacjenta. Aplikacja wraz ze sparowaną nią bransoletką sportową zbiera kluczowe markery behawioralne: parametry mowy, aktywności oraz jakości snu, które służą modelom sztucznej inteligencji do oceny stanu pacjenta. Algorytmy machine learning zbudowane i wytrenowane przez Britenet na danych historycznych analizują zebrane informacje, dzięki czemu aplikacja może wysłać ostrzeżenie o podejrzeniu zbliżającej się zmiany stanu psychicznego pacjenta.

Czytaj więcej

Kryzys zdrowia psychicznego w Polsce. Ten start-up ma pomóc pracownikom

Przy tym projekcie współpracują czołowe instytucje z Polski, Hiszpanii i Szwecji, które połączył program Flagship Call organizowany przez EIT Health, sieć międzynarodowych innowatorów w dziedzinie zdrowia. To część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii – EIT (organu Unii Europejskiej). Spółka Britenet Med otrzymała właśnie – w ramach programu EIT Health Flagship Call – 1 mln euro dofinansowania.

– Flagship Call to inicjatywa, która stawia na dialog i współpracę, mające realną moc zmieniania europejskiej opieki zdrowotnej – mówi Joanna Broy, przedstawicielka EIT Health w Polsce. – Projekt MoodMon pokazuje, jak potężne mogą być międzynarodowe partnerstwa w tworzeniu rozwiązań, które są nie tylko nowatorskie, ale także skalowalne i skuteczne – dodaje.

Plan ekspansji w całej Europie

Założycielami Britenet Med są Małgorzata Sochacka, Tomasz Krajewski i Iwona Furman. Ta pierwsza zaznacza, iż misją MoodMon jest zmiana podejścia do leczenia przewlekłych zaburzeń afektywnych. – Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, które opiera się na obiektywnych danych do monitorowania zdrowia psychicznego, chcemy poprawić efekty leczenia pacjentów, obniżyć koszty opieki zdrowotnej oraz umożliwić specjalistom lepsze zarządzanie czasem – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu.

Wspomniane koszty są ogromne. Szacuje się, iż bezpośredni roczny koszt leczenia depresji u jednego pacjenta wynosi 3–5 tys. euro, a w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej ta kwota sięga przeszło 6,9 tys. euro. Ponadto dużym problemem jest także niedobór specjalistów, który utrudnia stały kontakt pacjenta z lekarzem – w Europie średnio na 100 tys. mieszkańców przypada jedynie 18 psychiatrów. W efekcie pacjent może liczyć na wizyty średnio raz na trzy miesiące.

Unijne fundusze, które wesprą ten projekt, są dla Britenet Med istotne z dwóch powodów. Z jednej strony chodzi oczywiście o pozyskanie finansowania dla tej technologii, ale z drugiej to kluczowa dla przedsięwzięcia współpraca oferowana w ramach programu EIT Health Flagship Call, poświęconego cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej. Małgorzata Sochacka wskazuje m.in. na możliwość udostępnienia platformy MoodMon większej liczbie pacjentów i placówek opieki zdrowotnej w całej Europie.

– To jednak nie wszystko, bo dołączamy do EIT Health jako partner – komentuje Sochacka. I podkreśla, że będzie to doskonała okazja do nawiązania cennych kontaktów w całej Europie oraz do wymiany wiedzy i doświadczeń.

– Chcemy wspólnie działać na rzecz poprawy leczenia chorób psychicznych na skalę globalną – tłumaczy.

Firma Britenet Med stworzyła narzędzie, które ma pomóc m.in. w walce z depresją czy chorobą dwubiegunową. Mowa o projekcie MoodMon. Jak wyjaśniają w warszawskim start-upie, celem jest stały monitoring stanu pacjentów z zaburzeniami afektywnymi, które dotykają ok. 280 mln osób na świecie. To długotrwałe choroby, które mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Aby zapobiec tym czarnym scenariuszom, twórcy MoodMon sięgnęli po pomoc sztucznej inteligencji.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Jak zbadać zadowolenie pracowników?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes Ludzie Startupy
Prąd popłynie z latawca. Polska firma rzuca wyzwanie wiatrakom i panelom solarnym
Biznes Ludzie Startupy
Smartfony już rządzą. Co Polacy kupują przez aplikacje mobilne?
Biznes Ludzie Startupy
Ratunek dla rolników i ziemii. Polscy naukowcy zdecydowanie zredukują zużycie nawozów
Biznes Ludzie Startupy
Polski bot znajdzie pracę, pomoże z CV i doradzi studia