Firma poinformowała, że reaktor jądrowy o nazwie MK60 to „kompaktowe i skalowalne rozwiązanie, zapewniające 60 megawatów energii elektrycznej, np. chłodzenia dla centrów danych. „Centra danych stanowią podstawę cyfrowych innowacji, ale ich ogromne zapotrzebowanie na energię stało się krytycznym wąskim gardłem blokującym rozwój” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym William Theron, założyciel i dyrektor generalny Deep Atomic.
Energia atomowa dla centrów danych
Rozwiązanie SMR tej firmy jest „zaprojektowane do instalacji na miejscu w centrach danych, zapewniając niezawodną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla i energooszczędne chłodzenie, co znacznie zmniejsza ślad węglowy i pomaga centrom danych osiągnąć coraz bardziej rygorystyczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju”.
Czytaj więcej
Laboratoria w USA i Chinach starają się opracować jak najwydajniejszą technologię fuzji jądrowej, dostarczającej w 100 proc. czystą energię.
Deep Atomic celowo wybrało mniejszy projekt o mocy 60 MW, wbrew trendowi budowy większych reaktorów o mocy 300 MW, typowych dla rodzącego się sektora SMR. - Reaktor o mocy 60 MW z dodatkową wydajnością chłodniczą 60 MW to idealny wybór dla centrów danych – przekonuje szef inżynierii start-upu, Freddy Mondale, wyjaśniając uzasadnienie budowy reaktora.
Miniaturowy reaktor firmy Deep Atomic