Polska firma zadba o łączność NATO. Celuje też w sieć 6G

Polski deeptech wdraża innowacyjną technologię, która ma usprawnić nowoczesną komunikację. Spółka z Lublina zaczęła realizować projekty dla NATO.

Publikacja: 21.01.2025 10:41

Lubelska spółka Microamp pracuje nad technologią łączności krytycznej z wykorzystaniem sieci 5G mmWa

Lubelska spółka Microamp pracuje nad technologią łączności krytycznej z wykorzystaniem sieci 5G mmWave. Innowacyjnym rozwiązaniem start-upu zainteresował się sojusz północnoatlantycki

Foto: US Army

Microamp Solutions to rodzimy start-up, który specjalizuje się w innowacyjnych technologiach fal milimetrowych (mmWave) dla sieci 5G. Firma założona w 2019 r. opracowuje zaawansowane rozwiązania plug-and-play, jak nadajniki mmWave oraz zdalne głowice radiowe 5G (RRH), które umożliwiają ultraszybką i tzw. niskolatencyjną komunikację bezprzewodową. Technologie lubelskiej firmy znajdują zastosowanie w zaawansowanych usługach, jak przemysłowe systemy AR/VR, transmisje wideo 8K czy zdalne sterowanie urządzeniami.

Nowatorska technologia dla NATO

W Microamp przekonują, że spółka wyrosła na jednego z kluczowych graczy w 5G. Start-up kierowany przez Dawida Kuchtę ma na koncie kilka sukcesów. Niedawno została np. wybrany do prestiżowego programu NATO Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), jednej z ciekawych inicjatyw sojuszu północnoatlantyckiego, mających na celu wspieranie i przyspieszanie innowacji. W ramach projektu zespół Microamp tak dostosuje wielogigabitową sieć 5G mmWave, aby lepiej sprostać wymagającym potrzebom łączności obronnej i awaryjnej oraz wykorzystać centra testowe i doradców NATO do opracowania aplikacji o znaczeniu krytycznym. W Microamp Solutions podkreślają, że są w stanie łączyć innowacje z praktycznym zastosowaniem w sektorze obronnym, przemysłowym i ratowniczym, a – dzięki strategicznym partnerstwom oraz udziałowi w programach, takich jak NATO DIANA – firma dynamicznie wzmacnia swoją pozycję na globalnym rynku.

Czytaj więcej

Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA

O tej pozycji niech świadczy fakt, że do programu NATO z 2 tysięcy aplikujących podmiotów z Polski dostały się tylko 3. Start-up opracowuje zaawansowaną technologię 5G mmWave – projektuje i dostarcza sieci o przepustowości wielu gigabitów i ultraniskich opóźnieniach, a także zintegrowane rozwiązania umożliwiające szybkie wdrażanie sieci w trudnych warunkach, takich jak klęski żywiołowe czy operacje taktyczne (właśnie w ramach DIANA firma tworzy systemy umożliwiające szybkie wdrażanie sieci ad-hoc w sytuacjach awaryjnych). Jak tłumaczą nam w start-upie, technologie te są testowane w rzeczywistych warunkach operacyjnych z pomocą centrów testowych NATO i ekspertów ds. obronności. Co ciekawe, spółka ma kilka istotnych partnerstw technologicznych. Chodzi m.in. w współpracę z AMD (amerykański gigant elektroniczny, producent układów scalonych) w zakresie tworzenia radiotelefonów 5G, które zasilają sieci Microamp 5G mmWave, czy o kooperację z Druid Software (odnosi się to do zintegrowanego rozwiązanie łączącego sieć RAN Microamp z platformą sieci rdzeniowej Druid, wspierającego przemysł, instytucje rządowe i laboratoria). Do tego dochodzi partnerstwo z Radisys (połączenie technologii Open RAN 5G mmWave z zaawansowanymi warstwami RAN Radisys, co owocuje zwiększoną mocą i stabilnością sieci).

– Stworzyliśmy i nadal tworzymy wokół siebie ekosystem partnerów, którzy budują swoje rozwiązania na bazie naszej technologii. Pozwala to nam na skalowanie i eksplorację rożnych segmentów rynku – komentuje Dawid Kuchta. – Nasze technologie znajdują zastosowanie nie tylko w sektorze obronnym, ale także w energetyce, górnictwie, logistyce, przemyśle, rozrywce i usługach publicznych – wylicza nasz rozmówca.

Co oferuje Microamp Solution? Globalne plany polskiej firmy

Start-up zaznacza, że jego sieci oferują przepustowość ponad 2 Gb/s, niemal zerowe opóźnienia i stabilność sygnału w różnych warunkach pogodowych. Technologie firmy sprawdzą się np. w branży produkcji, rozrywki i usług publicznych (chodzi m.in. o zastosowanie VR/AR, analizę wideo 8K, automatykę przemysłową i zdalne sterowanie).

Czytaj więcej

NATO stawia na technologię kwantową. Kto się liczy w wyścigu superkomputerów

Spółka ma ambitne plany – szykuje się do przyszłości, w której „królować” będą już sieci 6G. – Już teraz przygotowujemy nasze systemy na nadejście sieci 6G, które będą kluczowe w kolejnej dekadzie – wyjaśnia prezes Microamp. – Rozwijamy nasze systemy, by sprostać wymaganiom sieci 6G, które będą podstawą dla kolejnych rewolucji technologicznych. Ale rok 2025 to dla nas też czas umacniania pozycji lidera w technologii 5G mmWave oraz budowania fundamentów pod dalszy rozwój w erze AI. Nasza technologia otwiera nowe możliwości, wspierając przesył danych w czasie rzeczywistym z wielu punktów i urządzeń, co umożliwia sprawną analizę danych przez systemy sztucznej inteligencji – kontynuuje.

Przedstawiciel polskiej branży deeptech ma plany globalne. – Poszukujemy inwestorów do rundy A, aby prowadzić działania marketingowe na skalę międzynarodową – wskazuje Kuchta.

Jak tłumaczy, priorytetem start-upu jest rozwój sieci integratorów, którzy wdrażają technologie polskiej firmy. Dawid Kuchta podkreśla, że spółka w 2025 r. zamierza „znacząco przyspieszyć” ekspansję. – Chcemy koncentrować się na wdrażaniu rozwiązań tam, gdzie produkowane są duże ilości danych i wymagana jest ich szybka analiza. Kluczowe obszary to przemysł, rozrywka, media, kontrola jakości, logistyka – dodaje prezes Microamp.

Microamp Solutions to rodzimy start-up, który specjalizuje się w innowacyjnych technologiach fal milimetrowych (mmWave) dla sieci 5G. Firma założona w 2019 r. opracowuje zaawansowane rozwiązania plug-and-play, jak nadajniki mmWave oraz zdalne głowice radiowe 5G (RRH), które umożliwiają ultraszybką i tzw. niskolatencyjną komunikację bezprzewodową. Technologie lubelskiej firmy znajdują zastosowanie w zaawansowanych usługach, jak przemysłowe systemy AR/VR, transmisje wideo 8K czy zdalne sterowanie urządzeniami.

Nowatorska technologia dla NATO

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Oko zamiast gotówki i dowodu. Wystarczy spojrzenie, by zapłacić w sklepie czy tramwaju
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski pojazd może być światowym hitem. Jeździ, pływa, lata
Biznes Ludzie Startupy
Polskie e-translatory robią furorę na CES 2025. Ta technologia odmieni komunikację
Biznes Ludzie Startupy
Polskie drony podbiją Europę? Ten start-up wybiera się na giełdę i w... kosmos
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes Ludzie Startupy
Zagadka polskich start-upów. Świetne pomysły, ale kiedy zaczną podbijać świat?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego