Firma z Polski odchudzi Włochów i Hiszpanów. Ta technologia zyskała uznanie w Europie

Polski start-up Holi Health, uznany za jeden z 10 najbardziej innowacyjnych w obszarze zdrowia i wellness w UE, szykuje mocną ekspansję. Na celowniku są Włochy i Hiszpania.

Publikacja: 25.01.2025 11:08

Algorytmy polskiej firmy pomogą w walce z otyłością

Algorytmy polskiej firmy pomogą w walce z otyłością

Foto: Adobe Stock

Warszawski start-up w innowacyjny sposób chce walczyć z problemem otyłości i nadwagi. Stojący na czele spółki Paweł Seweryn wierzy w sukces, bo - jak podkreśla - po udanym starcie na rynku polskim udało się przekonać do projektu ponad tysiąc klientów. - Są z nami średnio od 6 do 12 miesięcy. Jesteśmy gotowi, by poszerzać naszą działalność za granicę. Potencjał ekspansji jest ogromny. Tylko w trzech krajach: Polsce, Hiszpanii i Włoszech możemy dotrzeć do 35 mln możliwych pacjentów - wskazuje. I zauważa, że wartość tego rynku szacowana jest na 9 mld euro, choć ma potencjał wzrostu do ponad 43 mld euro (jeśli uwzględni się ubezpieczenia zdrowotne).

- Tylko w 2025 r. planujemy czterokrotny wzrost naszych przychodów - zapowiada współzałożyciel Holi Health.

Polska firma chce pozyskać inwestorów i rozpocząć ekspansję

Holi to polska, w pełni cyfrowa klinika zdrowia metabolicznego. Jak twierdzą jej twórcy, jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej oferuje „holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi". Co to znaczy? Wedle Pawła Seweryna uwzględnia dietę, styl życia oraz nowoczesne leczenie farmakologiczne, w tym zastosowanie analogów GLP-1 (chodzi o leki obniżające hemoglobinę glikowaną przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wynikającego z braku ryzyka hipoglikemii), które przypominają ludzki GLP-1, ale działają dłużej (to właśnie dzięki temu mechanizmowi odczuwa się mniejszy głód).

Czytaj więcej

To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić

- Klinikę Holi tworzy zespół dietetyków, lekarzy i psychologów, którzy zapewniają indywidualne podejście do pacjenta - wyjaśniają w start-upie. I zauważają, że proponowany plan leczenia koncentruje się nie tylko na redukcji masy ciała, ale także na zmianie nawyków żywieniowych, poprawie ogólnego stanu zdrowia oraz na wsparciu psychicznym pacjenta.

- To jest niezbędne dla osiągnięcia długotrwałych rezultatów i poprawie stanu zdrowia metabolicznego - tłumaczy Seweryn.

Rozwijany przez niego projekt zyskał już uznanie na arenie międzynarodowej, m.in. dzięki wyróżnieniu w prestiżowym rankingu EU-Startups - warszawską spółkę wskazano jako jeden z 10 najbardziej innowacyjnych start-upów w obszarze zdrowia i wellness. Teraz firma szykuje się do dalszego skoku - chce pozyskać inwestorów i wyjść na zagraniczne rynki. Holi Health planuje drugą rundę finansowania i to jeszcze w I połowie 2025 r. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć właśnie realizacji strategii ekspansji geograficznej oraz rozwojowi narzędzi wspomaganych sztuczną inteligencją. Warto wspomnieć, iż w pierwszej rundzie Holi, m.in. od monachijskiego funduszu YZR Capital, pozyskał 4 mln zł.

Bot AI zaproponuje plan ćwiczeń i posiłków

Na celowniku start-upu znalazły się Włochy i Hiszpania. Ale spółka chce nie tylko zdobywać nowe rynki, lecz również rozwijać innowacje. I krokiem właśnie w tę stronę ma być wykorzystanie sztucznej inteligencji. Holi Health zaznacza, iż zamierza "zredefiniować sposób, w jaki dostarczane są usługi zdrowotne w sektorze". Paweł Seweryn przekonuje, iż w firmie wierzą, że przyszłością jest połączenie ludzi i technologii.

Czytaj więcej

Naukowcy znaleźli sposób na przejadanie się i otyłość. To wibrująca pigułka

- Stąd pracujemy nad wdrożeniem hybrydowego modelu opieki nad pacjentami zasilanego sztuczną inteligencją. Model ten pozwoli dostarczyć w pełni spersonalizowane usługi, za które jeszcze niedawno płaciło się nawet tysiące złotych, w przystępnej cenie - wyjaśnia. I dodaje, że w ramach aplikacji pacjenci otrzymają dostęp do specjalistycznego agenta AI, który wesprze ich w opracowywaniu przepisów i wskazówek dietetycznych, planu posiłków i ćwiczeń oraz monitoringu postępów.

Co ważne, pacjent nie jest pozostawiony wyłącznie samym algorytmom. Warszawski start-up informuje, że z drugiej strony - niezależnie od bota - nad pacjentem przez cały czas czuwa multidyscyplinarny zespół lekarzy, dietetyków oraz psychologów. I to właśnie on podejmuje decyzje medyczne, a także ustala cele zdrowotne, jak również motywuje oraz udziela niezbędnego wsparcia.

Otyłość zyskała miano epidemii naszych czasów, co znajduje odzwierciedlenie w alarmujących statystykach: z problemem takim zmaga się już 38 proc. populacji światowej i co czwarty obywatel w naszym kraju. Według prognoz na rok 2035 choroba otyłościowa może dotknąć już co trzeciego z nas. Mimo to, jak twierdzą eksperci, praktycznie nie istnieje ona w obszarze profesjonalnej diagnozy. Dane NFZ pokazują, że w Polsce tylko około 19 tys. osób ma postawioną diagnozę choroby otyłościowej przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (szacuje się, że stanowi to zaledwie 0,2 proc. rzeczywistej grupy). Z raportu "Holistycznie o problemie otyłości w Polsce" wynika, że większość Polaków wie, iż otyłość jest chorobą (77,5 proc.). Niemal 68 proc. zdaje sobie sprawę, że jest to choroba przewlekła. Badania pokazują, iż co drugi pacjent chce zredukować wagę o ponad 20 kg.

Biznes Ludzie Startupy
Magiczna kapsułka z Polski rusza w świat. Może być przełomem w leczeniu zwierząt
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Materiał Promocyjny
Huawei napędza rozwój inteligentnej gospodarki
Biznes Ludzie Startupy
Ukraina „krainą jednorożców”. Mimo wojny innowacyjne firmy odniosły światowy sukces
Biznes Ludzie Startupy
Voiceboty, cyberobrona czy badanie ryzyka raka. Państwowe giganty pokochały start-upy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes Ludzie Startupy
Wyróżnienia „Rzeczpospolitej Cyfrowej”. Z polskimi innowacjami nie jest tak źle, wskazaliśmy wybitnych
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście