Popyt na nowe usługi to szansa dla firm informatycznych

123RF

Branża IT ma szerokie pole do popisu: począwszy od sprzętu, poprzez oprogramowanie, a na wsparciu operacyjnym i serwisie skończywszy

Wnajbliższych latach krajowy rynek IT będzie rósł w tempie 4–5 proc. rocznie. W obliczu stagnacji w segmencie publicznym firmy szukają nowych zleceń. Coraz mocnej rozpychają się w sektorze medycznym. Usługi IT z zakresu telemedycyny świadczą zarówno małe podmioty, jak i duże międzynarodowe grupy.

Czas na zdrowe miasta

Sztandarowym projektem krakowskiego Comarchu w sektorze medycyny jest aktualnie realizowany program „Miasto zdrowia”. Jego głównym założeniem jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną dzięki innowacyjnym systemom informatycznym. To rozwiązanie na styku dwóch dziedzin: smart city i e-zdrowia.

– Wdrażając pilotażowe programy, chcemy pokazać samorządom, jak produkty IT pomagają w zarządzaniu systemem opieki i dokumentacją medyczną w regionie, a w efekcie podnoszą jakość świadczonych usług – mówi Piotr Madej, wiceprezes Comarch Healthcare.

Dodaje, że umowa podpisywana jest z samorządami. Partnerami zostają placówki medyczne, ale beneficjentami programu są mieszkańcy, którzy dostają dostęp do usług telemedycznych. Krakowska spółka oferuje sprzęt, oprogramowanie, wsparcie logistyczno-operacyjne i wiedzę lekarską. – Szpitale i przechodnie, które podpisują umowy z Comarchem, otrzymują między innymi urządzenia telemedyczne do zdalnego KTG, przenośne stanowiska telemedyczne czy też aparaty przenośne do diagnostyki EKG – wymienia wiceprezes.

Wyzwań nie brakuje

Na rzecz rozwoju telemedycyny aktywnie działa też rzeszowskie Asseco Poland. Niedawno zawarło porozumienie z Microsoftem. Na jego mocy ponad połowa placówek medycznych w Polsce, także tych posiadających oprogramowanie Asseco (firma ma ponad 50-proc. udział w rynku oprogramowania dla placówek medycznych), będzie mogła wykorzystać nowoczesne techniki komunikacyjne, w tym telekonsultacje. Możliwość zasięgnięcia porady lekarskiej zdalnie nie tylko wpłynie na rozładowanie kolejek w placówkach opieki zdrowotnej, ale również zwiększy komfort osób chorych – podkreśla Asseco. To szczególnie istotne dla pacjentów, których mobilność jest ograniczona z powodu różnego rodzaju dolegliwości.

Wprawdzie obowiązująca od grudnia znowelizowana ustawa wyraźnie stwarza możliwości świadczenia usług telemedycznych przez lekarzy, jednak problematycznych obszarów nie brakuje. Asseco wskazuje chociażby na kwestię ochrony danych medycznych – ich właściwego zabezpieczania, archiwizacji oraz bezpiecznego przekazywania drogą elektroniczną. Jest to bezpośrednio związane z koniecznością prowadzenia pełnej dokumentacji medycznej w formie cyfrowej. To z kolei następne wyzwanie stojące przed sektorem medycznym i obsługującymi go firmami.

Symptomem coraz większej popularności rynku e-zdrowia jest bardzo szybko rosnąca liczba aplikacji medycznych na urządzenia mobilne. Ich funkcjonowanie w ramach tzw. internetu rzeczy również stanowić będzie coraz większe wyzwanie w kontekście bezpieczeństwa danych.

Trzeba dopracować model biznesowy

Wyniki programów pilotażowych w Polsce potwierdzają potrzebę wprowadzania usług telemedycznych w placówkach ochrony zdrowia. – Dla nich to oznacza przede wszystkim podwyższenie jakości świadczenia usług oraz redukcję kosztów. Dlatego udoskonalają infrastrukturę IT oraz w nią inwestują – mówi wiceprezes Comarchu.

Zdaniem ekspertów polskie firmy technologiczne są już gotowe do wdrażania usług telemedycznych. – Rynek musi jeszcze popracować nad modelem operacyjnym i biznesowym, ale to tylko kwestia czasu – uważa Szymon Piątkowski, szef zespołu ds. ochrony zdrowia w PwC. Podkreśla przy tym, że świadczenie usług telemedycznych to jednoczesne połączenie kilku obszarów: medycyny, telekomunikacji i łączności oraz informatyki. W każdej z tych dziedzin są podmioty, które mocno rozważają inwestycje lub już inwestują w rozwój telemedycyny. – Rozmawiając z tymi podmiotami, odnoszę jednak wrażenie, że nie do końca mają opracowany model działania – mówi Piątkowski.

Nie lada wyzwaniem jest usprawnienie całego procesu cyfryzacji dokumentów i danych pacjentów. Realizowany z rozmachem projekt P1 miał być dla firm IT szansą na zarobek, ale na razie jest źródłem kłopotów. Resort zdrowia negatywnie ocenił ich dotychczasową pracę i wypowiedział im umowy. Część firm już zawiązała z tego tytułu rezerwy, inne dopiero się do tego szykują. – Czeka nas jeszcze kilka lat pracy. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem może być przykład włoski, tzn. nie twórzmy ogólnopolskiego, scentralizowanego systemu, którego wdrożenie jest bardzo trudne, łatwiej będzie wdrożyć systemy w poszczególnych województwach – radzi Piątkowski z PwC. Można przygotować pilotaż w wybranym województwie, który następnie zostanie powielony w innych.

Warto wspomnieć, że telemedycyna to szerokie pojęcie. – To nie tylko świadczenie usług lekarz–pacjent, ale także możliwość wymiany informacji na linii lekarz–lekarz (konsultacji, drugiej opinii) czy zdalnego świadczenia usług przez lekarzy dla innych lekarzy (na przykład opisy badań diagnostycznych) – wymienia Piątkowski.

Krzysztof Groyecki | wiceprezes asseco poland

Działamy na rzecz rozwoju polskiego sektora medycznego na kilku płaszczyznach. Mocno inwestujemy w badania i rozwój. Tylko w 2015 r. przeznaczyliśmy na ten cel 133 mln zł. Uważnie przyglądamy się też rynkowi start-upów. Z kilkoma rozpoczęliśmy rozmowy, ale jest zbyt wcześnie, bym mógł opowiedzieć o szczegółach. Współpracujemy też z dostawcami rozwiązań. Przykładem może być porozumienie podpisane z firmą Microsoft, którego celem jest wspólne tworzenie rozwiązań w dziedzinie telemedycyny. Umowa dotyczy wykorzystania usługi Skype for Business w naszym autorskim rozwiązaniu Asseco Medical Management Solutions. Pozwoli to udostępniać nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne w ponad połowie placówek medycznych w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się premiera nowego Apple Watch. I znów mamy przecieki

Nadchodzi wrzesień a wraz z nim premiery od Apple, w tym najprawdopodobniej nowy model ...

Disney zmienia logo 20th Century Fox. Złe skojarzenia

Należące do Disneya znane studio filmowe 20th Century Fox wyrzuca słowo „Fox” ze swojej ...

Powstała syntetyczna bakteria E. coli. Czemu ma to służyć?

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge stworzyli w pełni syntetyczny genom bakterii E. ...

Przyszłość futbolu? Zobacz jak roboty grają w piłkę

Naukowcy z MIT wyprowadzili na spacer dziewięć robotów Mini Cheetah, które skakały, biegały a ...

Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dr inż. Wojciech Kamieniecki został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stanowisko ...

Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Atmosfera wokół dwóch największych polskich spółek informatycznych robi się coraz bardziej gorąca. ZUS ma ...