Technologie, które zmienią świat

Adobe Stock

Rodzime firmy Genomtec, BZB UAS czy LawBiz stworzyły innowacyjne projekty, o których może być głośno.

Interaktywne lustro, aplikacja do zdalnego zawierania umów, bot pomagający w znalezieniu pracy, przenośne laboratorium czy dron pomagający rolnikom – to tylko niektóre z nowatorskich przedsięwzięć, jakie rodzą się w głowach polskich naukowców i przedsiębiorców, a mają szansę podbić świat.

Aż setkę takich innowacyjnych projektów będzie można zobaczyć i przetestować na European Startup Days (ESD). Trzeciej już edycji imprezy dedykowanej młodym, innowacyjnym firmom, organizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będzie towarzyszyć hasło „Technologie, które zmienią świat”.

– Giełda pomysłów i kopalnia trendów – tak o tym, co dzieje się na ESD, mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP i inicjator kongresu. W tym roku twórczy ferment zapewnią takie startupy, jak Genomtec, BZB UAS czy LawBiz Technology, które znalazły się w finale konkursu Startup Challenge.

Ta pierwsza spółka stworzyła laboratorium, które mieści się w kieszeni. W praktyce to mieszczący się na chipie analizator, który w ciągu ledwie 20 minut jest w stanie w 100 proc. wykryć obecność DNA lub RNA w dowolnym materiale genetycznym. Identyfikuje wirusy, bakterie, mutacje genetyczne, grzyby.

Ta autorska metoda detekcji (tzw. Streamlined Nucleic Acid Amplification Technology) i urządzenie, które są chronione międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi, mają szansę podbić rynek medyczny. Wrocławski startup szuka partnera biznesowego, który działa na rynku diagnostyki ludzkiej.

Pochodząca również z Wrocławia firma BZB UAS stworzyła z kolei tzw. bezzałogowy system latający pionowego startu VTOL, wyposażony w tzw. czujnik multispektralny. A mówiąc prościej – projektuje drony, które umożliwiają monitorowanie obszarów rolnych, leśnych oraz krajobrazu.

Technologia BZB UAS, która dostarcza informacji na temat oceny stanu roślinności, stopnia jej wybarwienia i potrafi powiązać intensywność koloru z podstawowymi czynnikami odpowiedzialnymi za zawartość, finansowana jest przez NCBR i znajduje się już na etapie komercjalizacji.

Polskich firm, które mają szansę wywrzeć wpływ na przyszłość, jest więcej. Wystarczy wspomnieć choćby o Abyss Glass i Emplocity. Abyss to startup już dobrze znany nie tylko w kraju, który zajmuje się produkcją interaktywnych luster. Na tej bazie stworzył też wirtualną przymierzalnię z czytnikiem tagów RFID. Dzięki temu lustro wie, jakie ubrania wzięliśmy do przymierzalni, i na tej podstawie może wyświetlić dedykowane informacje.

Oglądając się w lustrze, klient otrzyma sugestię, czym warto uzupełnić mierzoną stylizację. Produkt daje też możliwość zamówienia towaru do domu czy wysyła prośbę o dostarczenie do przymierzalni innego rozmiaru lub koloru ubrania. Firma chce zbudować sieć sprzedaży w Europie.

Ambitne plany mają też Emplocity i Law Biz Technology. Ta pierwsza firma opracowała tzw. bota rekrutacyjnego, który może w naszym imieniu poszukiwać pracy dla zgłaszających się do niego kandydatów. Dzięki niemu nie trzeba wysyłać setek CV, by znaleźć zatrudnienie. Wystarczy „porozmawiać” z nim na Facebooku. Bot – dzięki algorytmom sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu – pozna nasze oczekiwania i dobierze odpowiednią ofertę.

Umowę z przyszłym pracodawcą również będziemy mogli zawrzeć, nie ruszając się z fotela. A to za sprawą poznańskiego LawBiz, który opracował aplikację Umownik. Umożliwia ona zdalne zawieranie umów.

– W ciągu dwóch minut przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą wygenerować umowę i przesłać ją kontrahentom – mówi Bartłomiej Majchrzak, członek zarządu LawBiz.

Mogą Ci się również spodobać

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Pierwszych elastycznych smartfonów do kupienia, czy kolejnej ...

Huuuge wart 4 mld zł. Rozczarowujący debiut producenta gier

Na otwarciu notowań kurs debiutującego na GPW studia wyniósł 50 zł, czyli był równy ...

Rządy masowo wyłączają internet. Kto przoduje?

Celowe blokowanie dostępu do sieci to bardzo częsty proceder. Z najnowszych danych firmy Access ...

CD Projekt jest już o połowę więcej wart niż KGHM czy PGE

Oczekiwania związane z ruszającymi we wtorek targami Gamescom wywindowały notowania spółki do najwyższych poziomów. ...

Torebka zrobiona z grzybów? To będzie skóra przyszłości

Naukowcy opracowali etyczny i ekologiczny substytut skóry. Ma być tani i prosty w produkcji. ...

Jak dobrać dobrą terapię antynowotworową

Podczas chemioterapii w leczeniu nowotworów wysoka skuteczność naprawy DNA w ich komórkach skutkuje niską ...