Rentgenowskie skanery z Kobyłki prześwietlą Europę

Chiński Nuctech, jeden z największych na świecie producentów rentgenowskich urządzeń do kontroli ładunków cargo, sprawdzania bagażu na lotniskach, wykrywania przemytu na granicach i zapewniania bezpieczeństwa ważnych obiektów otworzył dziś w podwarszawskiej Kobyłce nowy zakład.

Chińska technologiczna firma która swoje pierwsze urządzenia do skanowania ładunków ciężarówek na przejściach granicznych składała w wynajętych pod Warszawą obiektach, teraz dwukrotnie zwiększa potencjał produkcyjny, wzmacnia pion badawczo –rozwojowy i planuje europejską ekspansję. Skanery bezpieczeństwa marki Nuctech działają w 150 krajach: w portach morskich, na lotniskach, stacjach kolejowych i metra, budynkach rządowych i stadionach. W dziedzinie dużych stacjonarnych , detektorów drogowych czy kolejowych chińska firma opanowała już 40 proc. światowego rynku.

Baza do globalnej ekspansji

Polski Nuctech Warsaw Company Limited, zatrudniający 90 pracowników – głównie polskich inżynierów i techników – to jedyny w Europie producent urządzeń wymyślonych w ośrodku innowacji na pekińskim uniwersytecie Tsinghua (fabryki poza centralą w Chinach są jeszcze tylko w Dubaju i Brazylii). Urządzenia Nuctechu, jednego z pięciu globalnych liderów w dziedzinie technologii rentgenowskich wykorzystywanych w systemach ochrony ludzi i towarów na świecie, są m in. w lotniczym hubie we Frankfurcie, a główny produkt: instalowane na podwoziach ciężarówek Volvo mobilne skanery, przeznaczone dla służb celnych i porządku publicznego –używane są już do większości krajów europejskich.

Technologie dla bezpieczeństwa

Wang Weidong, wiceprezes Nuctech na Europę podkreślał że decyzja o lokalizacji fabryki w Polsce gdzie jest dostęp do kompetentnej kadry i relatywnie niższe koszty dała firmie przewagę w rywalizacji z zachodnią konkurencją.

Teraz Nuctech stara się analizować zagrożenia i odpowiadać na potrzeby służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i obrót gospodarczy. A postęp technologiczny w tej dziedzinie jest ogromny: nowe detektory wykorzystują techniki tomograficzne, analizy cząsteczek i energii – co pozwala na precyzyjne obrazowanie – w technologii 3D – i zautomatyzowanie procesu wykrywania narkotyków, broni czy podejrzanych, przemycanych towarów.

Nuctech na granicach

Szef fabryki w Kobyłce Robert Masłowski przypomina, że przed rozbudową zakłady zatrudniały niespełna 40 pracowników. Inwestycja warta 40 mln zł pozwoliła zdecydowanie zwiększyć potencjał i zatrudnienie. W kilkanaście miesięcy na zlecenie Nuctechu Budimex wybudował nową halę produkcyjno-magazynową wraz z częścią socjalno-biurową o powierzchni użytkowej niemal 6 tys. m kw., specjalną wiatę do testów, a także obiekty towarzyszące i infrastrukturalne. Masłowski potwierdza że najnowsze zaawansowane technologicznie, kompletne systemy oferowane na europejskim rynku Nuctech będzie produkował i integrował w Polsce, rozwinie też u nas ośrodek badawczo- rozwojowy.

Czternaście lat temu chińskiego potentata rentgenowskich skanerów przemytu i kontroli bezpieczeństwa ściągnęły do Polski zamówienia celników i straży granicznej. Nuctech wyposażył już w 11 gigantycznych skanerów bramowych terminale odpraw na przejściach granicznych na Wschodzie – m.in. w Terespolu, Grzechotkach, Kuźni Białostockiej i Dorohusku. Kolejne 23 mobilne urządzenia tropią w kraju kontrabandę, pilnują bezpieczeństwa na lotniskach, nawet w Sejmie.

Mogą Ci się również spodobać

Gigant handlu rzuca wyzwanie Amazonowi. To już wojna cenowa

Od 15 września Walmart uruchomi nową ofertę subskrypcyjną Walmart+, która ma być poważną konkurencją ...

NapoleonCat wprowadził obsługę Google Reviews

Polskie narzędzie do obsługi social media, NapoleonCat, umożliwia teraz klientom odpowiadanie na opinie pozostawiane ...

Sieć dusi tradycyjne sklepy

Już 63 proc. internautów wydaje online co najmniej tyle, co w stacjonarnych sklepach. Zmiany ...

Internauci rezygnują z telewizji. Już jej nie potrzebują

Od 2014 r. odsetek internautów korzystających z telewizji spadł o 8 pkt. proc. Nadal ...

Szefowa hubu IT P&G w Polsce: Połowa naszego działu IT to kobiety

Zdecydowanie wspieramy kobiety zainteresowane karierą w IT. Wiemy bowiem, że zróżnicowane zespoły, składające się ...

Ile są warte uszy. Więcej niż myślisz

Na 4 mld dol. wyceniany jest rynek technologii noszonych czy też zakładanych na uszy. ...