Technologia AI zamiast Excelu i kartki papieru

Karolina Dolaś i Grzegorz Galos stworzyli system do planowania i rozliczania czasu pracy. Z ich oprogramowania typu SaaS korzystają m.in. sklepy Samsung, Duka czy hotele Radisson Blue.
Materiały prasowe

Poznański startup stworzył inteligentny algorytm optymalizujący grafiki pracy w firmach.

Karolina Dolaś tematem czasu pracy zajmowała się od dziecka. Najpierw u mamy w pracy pomagała przy kartach ewidencji, a później, pracując w kolejnych korporacjach, układała grafiki pracownicze. – Skala problemu, z jaką mierzą się firmy zatrudniające w różnych systemach czasu pracy, przy mieszanej strukturze zatrudnienia, jest naprawdę duża. Trzeba pamiętać o wielu zmiennych i przepisach kodeksu pracy – mówi pomysłodawczyni i prezes startupu Grafik Optymalny.

Jak tłumaczy, pracując w korporacjach, wiedziała, że powinien być jakiś program, który mógłby to ułatwić. Królowały niestety Excel i kartki papieru. Tak narodził się pomysł na Grafik Optymalny – narzędzie do kompleksowego planowania i rozliczania czasu pracy. Dziś oprogramowanie dostępne online w modelu Software as a Service (SaaS) wyposażone jest w dodatkowe narzędzia, jak plan urlopów, e-obieg wniosków urlopowych, rejestracja czasu pracy czy raporty klasy Business Intelligence umożliwiające optymalizację kosztów pracy.

Z rozwiązania zbudowanego w Poznaniu korzystają sklepy Samsung, Duka, a także Radisson Blue, North Food, Travelist, Amcor, Takeda czy Lilou, planując czas pracy dla ponad 15 tys. pracowników.

Szybko przybywa abonamentów

Początki nie były łatwe. – Brakowało mi kompetencji programisty, miałam jedynie pomysł. Wtedy poznałam Grzegorza Galosa, kolegę męża i programistę, który zgodził się mi pomóc – wspomina Karolina Dolaś.

W 2014 r. powstał system, a w 2016 r. została założona spółka, w którą zainwestowała firma Huge Thing.

– Od początku chcieliśmy stworzyć narzędzie, które będzie służyło do planowania grafiku na podstawie danych z uwzględnieniem zmian, przepisów kodeksu pracy, dostępności pracowników i, co ważne, zrobi to w krótkim czasie. Z pomocą przyszła sztuczna inteligencja (AI) – mówi prezes Grafiku Optymalnego.

Jak tłumaczy, algorytm AI jest nauczony, jak zachowywać się w sytuacjach niedoboru, np. grafik czasu pracy w sklepie jest planowany pod ruch i zoptymalizowany pod kątem kosztów. System jest w stanie po jednym kliknięciu wygenerować grafik, który dopasuje się do wszystkich podanych zmiennych.

– Pozyskanie pierwszych klientów było momentem, w którym zdaliśmy sobie sprawę, że system powinien być cały czas udoskonalany, pojawiły się nowe przypadki i wymagania, np. dłuższe okresy rozliczeniowe. Dzięki uwagom klientów wprowadzaliśmy nowe elementy, ulepszające – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

CZYTAJ TAKŻE: Wirtuoz baterii z Polski rodem

Dziś biznes dobrze się kręci. Startupowi zaufało wiele firm. Co ważne, spółka była rentowna od samego początku.

– Co roku podwajamy MRR (suma miesięcznych abonamentów za korzystanie z systemu płaconych przez klientów – red.) – podkreśla Karolina Dolaś.

Przewidywanie przyszłości

Grafik Optymalny nie zamierza spocząć na laurach. Obecnie poznańska firma pracuje nad dalszym rozwojem produktu, z wykorzystaniem technologii AI. Inteligentne algorytmy mają posłużyć do przewidywania z zakresu HR. – Analizując wiele danych zawartych w systemie, chcielibyśmy informować o zjawiskach i trendach, takich jak rotacja pracowników, zanim te jeszcze wystąpią – wyjaśnia szefowa startupu.

Jej zdaniem pozwoliłoby to firmom odpowiednio wcześnie reagować. – Predictive HR, czyli analityka oparta na przewidywaniu, to szybko rozwijająca się dziedzina AI, a takiego rozwiązania nie ma jeszcze na polskim rynku – zachwala projekt Karolina Dolaś.

Nie ukrywa przy tym, że chciałaby skalować rozwiązania stworzone przez Grafik Optymalny na rynki zagraniczne. Obecnie spółka działa wyłącznie w naszym kraju. Ekspansja to jednak bardziej dalekosiężny plan. System opracowany przez poznański startup jest bowiem nie tylko grafikiem, ale odnosi się również do wielu regulacji prawnych. Implementacja tego narzędzia w innych krajach wymagać będzie zatem dostosowania do przepisów, które w przypadku różnych państw bywają całkowicie odmienne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Minecraft” wątpliwym królem sieci

Jak zmierzyć popularność poszczególnych gier wideo? Sprzedażą. Ale równie istotna jest wielkość zainteresowania danym ...

Sukces polskiej firmy, która zwalcza cyberprzemoc za pomocą AI

Pierwsze polskie laboratorium walczące z cyberprzemocą za pomocą sztucznej inteligencji, Samurai Labs, otrzyma dofinansowanie ...

Polskie firmy ostro wchodzą do sieci. Ale do Skandynawów nam daleko

Przez internet sprzedaje już 14 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób, czyli mniej ...

Gry, które w ubiegłym roku rozbiły bank

Tylko dziesięć najpopularniejszych tytułów wygenerowało w ub. r. niemal 6 mld dol. przychodów. To ...

„Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Twitter zdecydował się usunąć tweety zamieszczone przez znane osoby, a które okazały się fałszywymi ...

Startupy 2019. Studenci nauczą się zaglądać do brzucha

Laparo stworzył pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, który może zrewolucjonizować obszar tzw. chirurgii minimalnie ...