Technologia AI zamiast Excelu i kartki papieru

Poznański startup stworzył inteligentny algorytm optymalizujący grafiki pracy w firmach.

Publikacja: 10.12.2018 11:59

Karolina Dolaś i Grzegorz Galos stworzyli system do planowania i rozliczania czasu pracy. Z ich opro

Karolina Dolaś i Grzegorz Galos stworzyli system do planowania i rozliczania czasu pracy. Z ich oprogramowania typu SaaS korzystają m.in. sklepy Samsung, Duka czy hotele Radisson Blue.

Foto: Materiały prasowe

Karolina Dolaś tematem czasu pracy zajmowała się od dziecka. Najpierw u mamy w pracy pomagała przy kartach ewidencji, a później, pracując w kolejnych korporacjach, układała grafiki pracownicze. – Skala problemu, z jaką mierzą się firmy zatrudniające w różnych systemach czasu pracy, przy mieszanej strukturze zatrudnienia, jest naprawdę duża. Trzeba pamiętać o wielu zmiennych i przepisach kodeksu pracy – mówi pomysłodawczyni i prezes startupu Grafik Optymalny.

Jak tłumaczy, pracując w korporacjach, wiedziała, że powinien być jakiś program, który mógłby to ułatwić. Królowały niestety Excel i kartki papieru. Tak narodził się pomysł na Grafik Optymalny – narzędzie do kompleksowego planowania i rozliczania czasu pracy. Dziś oprogramowanie dostępne online w modelu Software as a Service (SaaS) wyposażone jest w dodatkowe narzędzia, jak plan urlopów, e-obieg wniosków urlopowych, rejestracja czasu pracy czy raporty klasy Business Intelligence umożliwiające optymalizację kosztów pracy.

Z rozwiązania zbudowanego w Poznaniu korzystają sklepy Samsung, Duka, a także Radisson Blue, North Food, Travelist, Amcor, Takeda czy Lilou, planując czas pracy dla ponad 15 tys. pracowników.

Szybko przybywa abonamentów

Początki nie były łatwe. – Brakowało mi kompetencji programisty, miałam jedynie pomysł. Wtedy poznałam Grzegorza Galosa, kolegę męża i programistę, który zgodził się mi pomóc – wspomina Karolina Dolaś.

W 2014 r. powstał system, a w 2016 r. została założona spółka, w którą zainwestowała firma Huge Thing.

– Od początku chcieliśmy stworzyć narzędzie, które będzie służyło do planowania grafiku na podstawie danych z uwzględnieniem zmian, przepisów kodeksu pracy, dostępności pracowników i, co ważne, zrobi to w krótkim czasie. Z pomocą przyszła sztuczna inteligencja (AI) – mówi prezes Grafiku Optymalnego.

Jak tłumaczy, algorytm AI jest nauczony, jak zachowywać się w sytuacjach niedoboru, np. grafik czasu pracy w sklepie jest planowany pod ruch i zoptymalizowany pod kątem kosztów. System jest w stanie po jednym kliknięciu wygenerować grafik, który dopasuje się do wszystkich podanych zmiennych.

– Pozyskanie pierwszych klientów było momentem, w którym zdaliśmy sobie sprawę, że system powinien być cały czas udoskonalany, pojawiły się nowe przypadki i wymagania, np. dłuższe okresy rozliczeniowe. Dzięki uwagom klientów wprowadzaliśmy nowe elementy, ulepszające – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

CZYTAJ TAKŻE: Wirtuoz baterii z Polski rodem

Dziś biznes dobrze się kręci. Startupowi zaufało wiele firm. Co ważne, spółka była rentowna od samego początku.

– Co roku podwajamy MRR (suma miesięcznych abonamentów za korzystanie z systemu płaconych przez klientów – red.) – podkreśla Karolina Dolaś.

Przewidywanie przyszłości

Grafik Optymalny nie zamierza spocząć na laurach. Obecnie poznańska firma pracuje nad dalszym rozwojem produktu, z wykorzystaniem technologii AI. Inteligentne algorytmy mają posłużyć do przewidywania z zakresu HR. – Analizując wiele danych zawartych w systemie, chcielibyśmy informować o zjawiskach i trendach, takich jak rotacja pracowników, zanim te jeszcze wystąpią – wyjaśnia szefowa startupu.

Jej zdaniem pozwoliłoby to firmom odpowiednio wcześnie reagować. – Predictive HR, czyli analityka oparta na przewidywaniu, to szybko rozwijająca się dziedzina AI, a takiego rozwiązania nie ma jeszcze na polskim rynku – zachwala projekt Karolina Dolaś.

Nie ukrywa przy tym, że chciałaby skalować rozwiązania stworzone przez Grafik Optymalny na rynki zagraniczne. Obecnie spółka działa wyłącznie w naszym kraju. Ekspansja to jednak bardziej dalekosiężny plan. System opracowany przez poznański startup jest bowiem nie tylko grafikiem, ale odnosi się również do wielu regulacji prawnych. Implementacja tego narzędzia w innych krajach wymagać będzie zatem dostosowania do przepisów, które w przypadku różnych państw bywają całkowicie odmienne.

Biznes Ludzie Startupy
Polska AI wzbudziła kontrowersje i podbiła Amerykę. Firma z astronomiczną wartością
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes Ludzie Startupy
Firma z Polski odchudzi Włochów i Hiszpanów. Ta technologia zyskała uznanie w Europie
Biznes Ludzie Startupy
Oko zamiast gotówki i dowodu. Polska firma rewolucjonizuje płatności
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zadba o łączność NATO. Celuje też w sieć 6G
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski pojazd może być światowym hitem. Jeździ, pływa, lata
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe