Rodzime startupy mają potencjał, by podbić świat

Sztuczna inteligencja walcząca z mową nienawiści w internecie, narzędzia do nauki robotyki czy pierwszy symulator laparoskopowy – w tym roku o projektach polskich młodych firm może być głośno.

Publikacja: 08.01.2019 19:50

Rodzime startupy mają potencjał, by podbić świat

Foto: Adobe Stock

Rynek innowacji potrzebuje kreatywnych pomysłów i impulsów rozwojowych. Tych pierwszych mamy coraz więcej, te drugie również zaczynają się pojawiać. Rok 2019 dla młodych firm tworzących nowatorskie rozwiązania może być więc przełomowy.

W tym roku ruszają bowiem choćby tzw. piaskownice regulacyjne, które pozwolą startupom z branży finansowej (fintechy) testować swoje rozwiązania m.in. w korporacjach. Startuje też opracowany przez rząd projekt prostej spółki akcyjnej (PSA), który ma rozkręcić rynek startupów. PSA ułatwi zakładanie działalności i pozyskiwanie kapitału.

Choć wciąż nie doczekaliśmy się jednorożca, czyli startupu wycenianego na ponad 1 mld dol., to tych, które robią międzynarodową karierę, przybywa

W ramach licznych programów wsparcia, innowatorzy zasypani zostaną pieniędzmi. Wystarczy wspomnieć o wybranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dziesięciu akceleratorach, które we współpracy ze średnimi i dużymi firmami oraz z budżetem ponad 133 mln zł pomogą rozwinąć produkty co najmniej 400 startupom.

""

Collectomate – ten startup ma pomysł, który może zrewolucjonizować branżę kurierską. Materiały prasowe

Foto: cyfrowa.rp.pl

– Opracowaliśmy listę obszarów, w których chcemy znaleźć nowe rozwiązania. Skupiamy działania tam, gdzie wartość dodana jest szczególnie wysoka – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Chodzi np. o zaawansowane technologie, które mogą być wykorzystywane m.in. w elektronice, obronności czy przemyśle kosmicznym.

CZYTAJ TAKŻE: Polski jednorożec jeszcze w 2019 r.

Ciekawych projektów, które nad Wisłą tworzą młode innowacyjne firmy, nie brakuje. Choć wciąż nie doczekaliśmy się jednorożca, czyli startupu wycenianego na ponad 1 mld dol., to tych, które robią międzynarodową karierę, przybywa. Wybraliśmy dziesięć spółek, które mogą w ciągu najbliższych miesięcy zyskiwać na znaczeniu. Wśród nich są choćby m.in. Samurai Labs czy Laparo. W tę pierwszą zainwestowali najlepszy polski piłkarz Robert Lewandowski i Dawid Urban (zbudował największą w Europie sieć handlującą e-papierosami). W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym rozwija ona technologię sztucznej inteligencji, która blokuje w internecie treści szerzące nienawiść.

""

Samurai Labs to spec od sztucznej inteligencji. W firmę zainwestował Robert Lewandowski

Foto: cyfrowa.rp.pl

Z kolei wrocławski startup Mateusza Juszczaka stworzył pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, który może zrewolucjonizować obszar tzw. chirurgii minimalnie inwazyjnej.

""

Versum z Bielska-Białej wyposaża w swoje oprogramowanie salony piękności w 48 krajach

Foto: cyfrowa.rp.pl

Międzynarodową ekspansję rozpoczęły już Versum (tworzy oprogramowanie np. dla salonów piękności, z którego korzysta ponad 34 tys. specjalistów na świecie) i Remote-how. Ten drugi z końcem ub.r. pozyskał od aniołów biznesu z Niemiec i USA 1,5 mln zł na rozwój za oceanem. Startup prowadzi szkolenia, które upowszechniają nowy trend – pracę zdalną.

""

Remote-how tworzą młodzi ludzie, którzy chcą nauczyć firmy i pracowników pracy zdalnej

Foto: cyfrowa.rp.pl

Poprzez edukację swój projekt rozwija również RoboCamp. Z jego nowatorskich narzędzi do nauki programowania i robotyki korzysta już 50 tys. uczniów rocznie. W 2019 r. głośno może być ponadto o Collectomate. Startup wspierany przez Jarosława Bieniuka, byłego piłkarza reprezentacji Polski, zamierza wprowadzić maszyny do odbioru przesyłek kurierskich do biur i bloków.

O dziesięciu startupach, o których może być głośno w 2019 roku czytaj TU

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10