Zagraniczni inwestorzy chcą tworzyć i rozwijać w Polsce startupy biotechnologiczne. W połowie maja na BioForum do Łodzi przyjadą przedstawiciele firm m.in. z USA i Unii.
Duży odsetek polskich startupów biotechnologicznych upada. Powody? Brak finansowania, złe zarządzanie, czy brak możliwości komercjalizacji produktu. – Brakuje nam wiedzy, technologii i doświadczenia – przyznaje prof. Tadeusz Pietrucha, współzałożyciel spółki Mabion, grupy Bio-Tech, członek Narodowej Rady Rozwoju. – To musi się szybko zmienić. Inaczej nasz kraj stanie się rynkiem zbytu dla zagranicznych produktów biotechnologicznych, z których zakupu nie będzie można zrezygnować. Biotechnologia, to sektor gospodarki, który w Polsce trzeba stworzyć niemal od podstaw – dodaje.
W budowie silnego sektora biotechnologicznego mogą pomóc zagraniczni partnerzy. Firmę w tej branży od początku trzeba budować globalnie. Na produkcję na lokalny rynek mogą pozwolić sobie tylko USA.
– Nie sposób nawiązać wartościowych kontaktów, nie mówiąc o współpracy, bez spotkań B2B w ramach np. konferencji czy targów – uważa Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Selvita S.A, ekspert CEBioForum. – Proces sprzedażowy może wirtualnie trwać tygodniami, ale spotkania osobiste są nie do przecenienia i zazwyczaj są ważnym elementem szczególnie dużych kontraktów i współpracy.
Doskonałą okazją do zawarcia takich kontaktów będzie jedna z najważniejszych konferencji biotechnologicznych w Europie Środkowej – Central European BioForum, które już 15 i 16 maja odbędzie się w Łodzi. Pojawią się na nim m.in. przedstawiciele zagranicznych potentatów i eksperci z branży.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.