Mają pomysł na 100-proc. recykling butelek. Las był inspiracją

Shutterstock

Spółka z Sierpca buduje ekologiczny biznes. Dostarcza butelki z wodą zamówioną online, a następnie na własny koszt odbiera puste już opakowania. Ma ambicję, by stać się wzorcową firmą tzw. obiegu zamkniętego w Polsce.

Aqua Polonia to z pewnością jeden z młodszych projektów na startupowej mapie Polski, ale już dostrzegalny z uwagi na znaczenie problemu, który chce rozwiązać. Chodzi o recykling butelek po napojach. Stojący na czele firmy Jarosław Górecki mówi wprost: – Jesteśmy pierwszą na świecie firmą, która sama zbiera wszystkie swoje butelki.

CZYTAJ TAKŻE: Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy

Ideą naszego produktu jest 100-proc. recykling, podczas gdy średnia w Polsce to 40 proc., a najbardziej ambitne plany Unii Europejskiej mówią o osiągnięciu odzysku na poziomie 90 proc. do 2029 r. – tłumaczy Górecki. I podkreśla, że swoim ambitnym projektem chce zmienić stare przyzwyczajenia.

Zasubskrybuj sobie butelkę z wodą

Rocznie na polski rynek wprowadzane jest ok. 220 tys. ton butelek PET. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskuje się około 80 tys. ton. To wyzwanie. Na szczęście coraz większa jest świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego. Aqua Polonia zamierza wykorzystać ten trend. – Stawką jest to, by zużyte butelki nie zalegały w morzu, lesie czy też rzece, tylko były ponownie przerabiane np. na pasy bezpieczeństwa, meble ogrodowe, polary, plecaki, namioty, buty, narzędzia malarskie czy torby – wylicza Jarosław Górecki.

CZYTAJ TAKŻE: Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

Pomysł na biznes narodził się po rodzinnej wycieczce rowerowej. – W lesie zauważyliśmy pełno porozrzucanych butelek PET. Zacząłem się zastanawiać, co można z tym zrobić i jak skierować butelki tam, gdzie ich miejsce, a więc do recyklingu. I tak powstał pomysł, by firma, która sama produkuje wodę, miała pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z jej butelkami – wspomina.

Pomysł na biznes narodził się po rodzinnej wycieczce rowerowej

Startup z Sierpca (woj. mazowieckie) działa w modelu subskrypcyjnym. Można więc zamówić w Aqua Polonia wodę np. co dwa tygodnie. Kurier dostarczający butelki będzie jednocześnie odbierał puste. Wystarczy włożyć je wraz z nakętkami do kartonu, w którym były dostarczone, i nakleić etykietę zwrotną (przesłaną wraz z wodą). Kurier za darmo odbierze przesyłkę. W tym zakresie Aqua Polonia współpracuje z firmą DHL.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup wesprze piłkarską reprezentację nr 1 na świecie

Startup Góreckiego zapewnia, że pozytywów korzystania z tego nowatorskiego na rynku rozwiązania jest więcej. Aqua Polonia deklaruje bowiem, że 10 groszy z każdej zakupionej butelki przeznacza na pomoc potrzebującym. – Co miesiąc wybieramy inną osobę lub instytucję, której będziemy pomagać, i ogłaszamy to na naszym profilu w mediach społecznościowych – zaznacza.

W obiegu zamkniętym

Startup w najbliższych miesiącach chce się skoncentrować na budowaniu świadomości marki i wiedzy o recyklingu butelek. – Proszę spojrzeć, co zmieniło się w przemyśle napojowym przez ostatnie lata. Największe firmy produkujące wodę mineralną powstały w latach 90. Jaką mają motywację do przeprowadzania zmian? Żadną. Liderzy rynkowi nie robią nic nowego poza sprytnym marketingiem i dbaniem o zachowanie swojego źródła dochodu. Dzięki naszemu rozwiązaniu nie ma zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi – przekonuje założyciel Aqua Polonia.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup stworzył zdrową alternatywę dla antybiotyków

Jak tłumaczy, w dłuższej perspektywie spółka chce stworzyć wzorcową firmę obiegu zamkniętego, która ponownie wykorzystuje wszystkie swoje odpady. – Docelowo zamierzamy być samowystarczalni, jeśli chodzi o nasze surowce. A więc mamy w planach nie tylko zbieranie butelek PET, ale również ich recykling, przerabianie na granulat PET i robienie z nich ponownie butelek. Chcemy jak najbardziej uniezależnić się od zewnętrznych dostawców surowców i sami produkować butelki oraz nakrętki ze swoich odpadów – wyjaśnia.

Jarosław Górecki i jego woda Aqua Polonia mają ambicję nauczyć Polaków ekologii.
mat. pras.

Spółka na razie nie szuka inwestora. – Choć jego pojawienie się mogłoby znacząco przyspieszyć nasze plany związane z budową firmy obiegu zamkniętego – przyznaje Jarosław Górecki.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy chcą być niczym Ikea. Francuzi mówią o rewolucji

Aqua Polonia już działa i ma rosnące grono klientów. Dystrybucja obrandowanych butelek z wodą odbywa się obecnie wyłącznie online. Woda – zarówno gazowana, jak i niegazowana – dostarczana jest w butelkach o pojemności 0,5 l. Najmniejsze realizowane zamówienia to 36 butelek.

Tymczasem w Polsce trwają prace nad systemem kaucyjnym. Analitycy Deloitte twierdzą jednak, że wprowadzenie depozytu nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż obejmie on jedynie jedną trzecią opakowań trafiających do naszych domów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister Cyfryzacji: Trzeba zapisać prymat rozwiązań cyfrowych nad papierowymi

Legislacja powinna być neutralna technologicznie. Powinna pozwalać wykorzystywać pojawiające się technologie, a nie je ...

Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem ...

Spotify: Największe hity 2019 roku oraz całej dekady

Serwis streamingowy Spotify przygotował zestawienie najpopularniejszych artystów i piosenek ostatniego roku i ostatniej dekady. ...

Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Amerykańscy agenci skarżą się, że rozwój elektronicznych systemów nadzoru paraliżuje ich działania. Miasta pełne ...

Sieć Walmart znalazła skuteczny sposób na złodziei

Amerykańska sieć handlowa Walmart instaluje w swoich sklepach system kamer wyposażonych w sztuczną inteligencję ...

Cyfrowy Polsat z potężną karą za Euro 2016

Za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działania Cyfrowego ...