Mają pomysł na 100-proc. recykling butelek. Las był inspiracją

Shutterstock

Spółka z Sierpca buduje ekologiczny biznes. Dostarcza butelki z wodą zamówioną online, a następnie na własny koszt odbiera puste już opakowania. Ma ambicję, by stać się wzorcową firmą tzw. obiegu zamkniętego w Polsce.

Aqua Polonia to z pewnością jeden z młodszych projektów na startupowej mapie Polski, ale już dostrzegalny z uwagi na znaczenie problemu, który chce rozwiązać. Chodzi o recykling butelek po napojach. Stojący na czele firmy Jarosław Górecki mówi wprost: – Jesteśmy pierwszą na świecie firmą, która sama zbiera wszystkie swoje butelki.

CZYTAJ TAKŻE: Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy

Ideą naszego produktu jest 100-proc. recykling, podczas gdy średnia w Polsce to 40 proc., a najbardziej ambitne plany Unii Europejskiej mówią o osiągnięciu odzysku na poziomie 90 proc. do 2029 r. – tłumaczy Górecki. I podkreśla, że swoim ambitnym projektem chce zmienić stare przyzwyczajenia.

Zasubskrybuj sobie butelkę z wodą

Rocznie na polski rynek wprowadzane jest ok. 220 tys. ton butelek PET. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskuje się około 80 tys. ton. To wyzwanie. Na szczęście coraz większa jest świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego. Aqua Polonia zamierza wykorzystać ten trend. – Stawką jest to, by zużyte butelki nie zalegały w morzu, lesie czy też rzece, tylko były ponownie przerabiane np. na pasy bezpieczeństwa, meble ogrodowe, polary, plecaki, namioty, buty, narzędzia malarskie czy torby – wylicza Jarosław Górecki.

CZYTAJ TAKŻE: Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

Pomysł na biznes narodził się po rodzinnej wycieczce rowerowej. – W lesie zauważyliśmy pełno porozrzucanych butelek PET. Zacząłem się zastanawiać, co można z tym zrobić i jak skierować butelki tam, gdzie ich miejsce, a więc do recyklingu. I tak powstał pomysł, by firma, która sama produkuje wodę, miała pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z jej butelkami – wspomina.

Pomysł na biznes narodził się po rodzinnej wycieczce rowerowej

Startup z Sierpca (woj. mazowieckie) działa w modelu subskrypcyjnym. Można więc zamówić w Aqua Polonia wodę np. co dwa tygodnie. Kurier dostarczający butelki będzie jednocześnie odbierał puste. Wystarczy włożyć je wraz z nakętkami do kartonu, w którym były dostarczone, i nakleić etykietę zwrotną (przesłaną wraz z wodą). Kurier za darmo odbierze przesyłkę. W tym zakresie Aqua Polonia współpracuje z firmą DHL.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup wesprze piłkarską reprezentację nr 1 na świecie

Startup Góreckiego zapewnia, że pozytywów korzystania z tego nowatorskiego na rynku rozwiązania jest więcej. Aqua Polonia deklaruje bowiem, że 10 groszy z każdej zakupionej butelki przeznacza na pomoc potrzebującym. – Co miesiąc wybieramy inną osobę lub instytucję, której będziemy pomagać, i ogłaszamy to na naszym profilu w mediach społecznościowych – zaznacza.

W obiegu zamkniętym

Startup w najbliższych miesiącach chce się skoncentrować na budowaniu świadomości marki i wiedzy o recyklingu butelek. – Proszę spojrzeć, co zmieniło się w przemyśle napojowym przez ostatnie lata. Największe firmy produkujące wodę mineralną powstały w latach 90. Jaką mają motywację do przeprowadzania zmian? Żadną. Liderzy rynkowi nie robią nic nowego poza sprytnym marketingiem i dbaniem o zachowanie swojego źródła dochodu. Dzięki naszemu rozwiązaniu nie ma zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi – przekonuje założyciel Aqua Polonia.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup stworzył zdrową alternatywę dla antybiotyków

Jak tłumaczy, w dłuższej perspektywie spółka chce stworzyć wzorcową firmę obiegu zamkniętego, która ponownie wykorzystuje wszystkie swoje odpady. – Docelowo zamierzamy być samowystarczalni, jeśli chodzi o nasze surowce. A więc mamy w planach nie tylko zbieranie butelek PET, ale również ich recykling, przerabianie na granulat PET i robienie z nich ponownie butelek. Chcemy jak najbardziej uniezależnić się od zewnętrznych dostawców surowców i sami produkować butelki oraz nakrętki ze swoich odpadów – wyjaśnia.

Jarosław Górecki i jego woda Aqua Polonia mają ambicję nauczyć Polaków ekologii.
mat. pras.

Spółka na razie nie szuka inwestora. – Choć jego pojawienie się mogłoby znacząco przyspieszyć nasze plany związane z budową firmy obiegu zamkniętego – przyznaje Jarosław Górecki.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy chcą być niczym Ikea. Francuzi mówią o rewolucji

Aqua Polonia już działa i ma rosnące grono klientów. Dystrybucja obrandowanych butelek z wodą odbywa się obecnie wyłącznie online. Woda – zarówno gazowana, jak i niegazowana – dostarczana jest w butelkach o pojemności 0,5 l. Najmniejsze realizowane zamówienia to 36 butelek.

Tymczasem w Polsce trwają prace nad systemem kaucyjnym. Analitycy Deloitte twierdzą jednak, że wprowadzenie depozytu nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż obejmie on jedynie jedną trzecią opakowań trafiających do naszych domów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Właściciel Aliexpress zadebiutuje wkrótce w Hongkongu

Chiński gigant handlu internetowego Alibaba, do którego należy m.in. serwis zakupowy AliExpress, zadebiutuje 26 ...

Drony pod kontrolą – co się zmieniło w „prawie dronów” w 2021 roku?

W 2021 roku dronów ważących powyżej 250 g nie można używać już, bez odpowiedniego ...

Producenci gier na GPW są 10 razy więcej warci niż polski rynek

Łączna wartość gier sprzedawanych w Polsce jest relatywnie mała, lecz mocno rośnie. Jeszcze szybciej ...

Dobra wiadomość dla startupów. Rynek funduszy VC wystrzelił

Drugi kwartał był najlepszym w historii polskiego rynku tzw. inwestycji wysokiego ryzyka. W sumie ...

Emocjonalni miliarderzy w kosmicznym wyścigu: Elon Musk i Jeff Bezos

Dziesiątki tysięcy osób rocznie – tak wygląda rynek kosmicznej turystyki i zapotrzebowanie na rejsy ...