Firmy usługowe nowoczesnej gospodarki podbijają rynek pracy

Shutterstock

Końcówka roku przyniosła szybszy wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach z tzw. nowoczesnej gospodarki, co było głównie skutkiem aktywności przedsiębiorstw usługowych.

Ostatnie miesiące minionego roku, pomimo obaw o spowolnienie gospodarcze, były okresem zwiększonej aktywności rekrutacyjnej firm wdrażających innowacyjne rozwiązania, które zaliczane są do sektora nowoczesnej gospodarki. Po słabszym III kwartale końcówka 2019 r. przyniosła tam 5,7-proc. wzrost zatrudnienia w skali roku, a więc ponaddwukrotnie większy niż ten notowany przez GUS w całym sektorze przedsiębiorstw (2,3 proc.). To zaś przełożyło się na wynik całego ubiegłego roku, gdy pracodawcy z nowoczesnej gospodarki zwiększyli liczbę pracowników o 5,5 proc. wobec 2,7 proc. wzrostu wśród ogółu firm – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu spółki ADP Polska. Jest on efektem analizy danych z ponad 220 firm usługowych i produkcyjnych, które łącznie zatrudniają ok. 120 tys. pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Automatyzacja to powrót do szkoły. Kto musi się przekwalifikować?

Według danych ADP zarówno IV kwartał, jak i cały miniony rok należały na polskim rynku pracy do usług. Tymczasem w produkcji – także tej nowoczesnej – wyraźnie widać było zadyszkę rekrutacji, co potwierdzają też dane o malejącej liczbie ofert zatrudnienia w firmach produkcyjnych.

Automat w fabryce

W IV kwartale nowoczesne firmy produkcyjne zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 2,94 proc. rok do roku, co oznacza najniższą dynamikę w 13-letniej historii badania. Tymczasem w innowacyjnych firmach usługowych liczba pracowników wzrosła w ostatnich miesiącach 2019 r. o 7,1 proc.

Na sektorze produkcji odbijają się nie tylko spowolnienie na Zachodzie Europy, ale też rosnące trudności ze zdobyciem odpowiednich pracowników, które skłaniają firmy do automatyzacji. Marta Zajezierska, dyrektor personalny w rodzinnej spółce piekarniczej Nowel, przyznaje, że największym wyzwaniem dla firmy zatrudniającej 440 pracowników było w ub. roku zapewnienie zaplecza kadrowego zapewniającego ciągłość produkcji. Mierząc się z tym, spółka inwestowała w nowe technologie, automatyzując najbardziej powtarzalne procesy. – Wiązało się to z koniecznością zatrudniania pracowników o innym profilu zawodowym niż dotychczas, z kompetencjami do obsługi zaawansowanych urządzeń, w tym operatorów i elektromechaników – wyjaśnia Zajezierska.

Absolwent do usług

– Możemy prognozować, że dystans między produkcją a usługami w 2020 r. zwiększy się jeszcze bardziej – twierdzi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska. Według niej firmy usługowe nowoczesnej gospodarki, które już od dwóch lat zwiększają zatrudnienie szybciej niż sektor produkcyjny, również w 2020 r. utrzymają przewagę; z jednej strony bardziej sprzyjają im warunki na rynku pracy, z drugiej – to usługi elastyczniej reagują na nowe wyzwania. Co więcej, sprzyja im popularność wyższego wykształcenia dającego kompetencje do pracy w usługach, w tym w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, który rekrutuje tysiące specjalistów ds. finansów i księgowości oraz IT.

CZYTAJ TAKŻE: Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Jak wynika z danych ADP Polska, o ile w w całym 2019 r. liderami wzrostu zatrudnienia były mniejsze firmy usługowe (do 500 pracowników), które zwiększyły liczbę pracowników o ponad 8 proc., o tyle w końcówce roku ożywiły się też duże przedsiębiorstwa (tempo wzrostu zatrudnienia prawie 7,1 proc.).

Widać to było m.in. w logistyce, która notuje stały wzrost zatrudnienia. – W sektorze logistycznym wzrost liczby pracowników wynika przede wszystkim z dynamicznego rozwoju rynku – twierdzi Jacek Głowacz, menedżer HR w zatrudniającej ponad 1,4 tys. osób spółce Rohlig Suus Logistics, która w 2019 r. otworzyła nowe oddziały w Kielcach, Sosnowcu i Wrocławiu, a w tym roku planuje przyjąć prawie 350 osób do nowych magazynów w Gdańsku i Sokołowie k. Warszawy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tajemnice niemieckiej armii sprzedane na eBay`u

Grupa ekspertów od cyberbezpieczeństwa kupiła na popularnym portalu aukcyjnym używany laptop. Jak się okazało ...

Zaskakujący pomysł programisty. Maseczka ochronna wyrazi emocje

Na platformie crowdfundingowej Kickstarter ruszyła zbiórka na nowatorski projekt wykorzystania maseczek antywirusowych. Tyle Glaiel, ...

Niewidzialne soczewki z Polski dla Chińczyków

Rodzimy startup MicroLens rusza z ekspansją na rynek chiński, a do zaoferowania ma innowacyjny ...

Robot Leoś oprowadza chore dzieci po zoo. Wzbudził zainteresowanie za granicą

Robot Leoś daje dzieciom przebywającym w szpitalu im. Degi w Poznaniu szansę na odwiedzenie ...

Alexa, w co mam się ubrać?

Amazon integruje swoje inteligentne głośniki z kamerą 
i sztuczną inteligencją, by doradzać w zakupach. ...