Polscy Szkoci celują w CPK

mat. pras.

Continuum Industries, polska spółka w Szkocji, zaprzęga sztuczną inteligencję do planowania oraz tworzenia projektów z zakresu infrastruktury energetycznej, wodociągowej, drogowej czy kolejowej.

Startup założony w 2018 r. w Edynburgu przez grupę inżynierów, informatyków, matematyków i fizyków ma ambicję, by zrewolucjonizować wart 2,5 bln dol. rynek infrastruktury liniowej. Firma stworzyła narzędzie o nazwie CI Engine, które zmienia sposób projektowania schematów takiej infrastruktury – pozwala użytkownikom zautomatyzować ten proces. System wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji silnik do badania milionów możliwych opcji projektowania, oszczędzając nie tylko czas, ale też pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Continuum Industries chce wyjść na rynki międzynarodowe, w tym do Polski. Ekspansję zagraniczną mają rozpędzić pieniądze pozyskane właśnie w rundzie seed (zalążkowej).

Zaczęło się od hyperloopa

Startup od grupy inwestorów, którym przewodziły fundusze VC – czeski Credo Ventures (udziałowiec m.in. w Explain Everything czy Kontakt.io) oraz londyński Playfair Capital – otrzymał 1,5 mln funtów. Teraz spółka wyznacza sobie jasny cel: ciągu dwóch lat zamierza otworzyć biuro w Polsce, ale już teraz przystępuje do procesu budowania w kraju struktur operacyjnych.

Liderzy startupu Continuum Industries (od lewej: prezes Grzegorz Marecki, współzałożyciel Adam Anyszewski, a także Emil Hansen, Andreas Malekos oraz Matt Blythe) chcą zrewolucjonizować proces projektowania infrastruktury.
mat. pras.

W firmie przyznają, że interesują ich największe projekty infrastrukturalne, takie jak zaplanowana linia kolejowa do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego o długości ponad 1600 km. Zanim to nastąpi, firma będzie poszukiwać w Polsce technologicznych talentów, głównie programistów. Proces rekrutacji ma ruszyć w perspektywie kilku miesięcy. Wcześniej spółka z Edynburga chce zaistnieć w świadomości polskiej branży budowlanej. Grzegorz Marecki i Adam Anyszewski, założyciele Continuum Industries, tłumaczą, że dokładnie przygląda się postępom prac nad powstaniem CPK, i podkreślają: tak wielkie projekty infrastrukturalne bardziej niż inne potrzebują automatyzacji i optymalizacji procesu planowania i projektowania.

CZYTAJ TAKŻE: Znany na świecie polski startup ruszył do walki z koronawirusem

Marecki i Anyszewski stworzyli startup w Szkocji. Obaj opuścili Polskę w 2013 r., gdy wyjeżdżali na studia w Edynburgu. Na uniwersytecie przewodzili 150-osobowemu zespołowi, który pracował nad projektem pierwszego prototypu kolei hyperloop w Wielkiej Brytanii, a później wystartowali z nim w prestiżowych konkursach organizowanych przez SpaceX i Virgin Hyperloop One. – Tak na dobre zaczęła się ich przygoda z biznesem – wspomina Adam Anyszewski, który w Continuum Industries odpowiada za strategię i rozwój produktu.

firma będzie poszukiwać w Polsce technologicznych talentów, głównie programistów

– W czasie prac nad pojazdami dla kolei hyperloop szybko zrozumieliśmy, że o przyszłym sukcesie tej technologii nie zdecydują możliwości zaprojektowanych pociągów, ale dostępność i jakość infrastruktury. Postanowiliśmy skupić nasze wysiłki na stworzeniu rozwiązań, które efektywniej zamienią idee dotyczące projektów infrastrukturalnych w rzeczywistość – wyjaśnia.

15-proc. oszczędności

– Widząc skalę zapóźnienia tego rynku i olbrzymi potencjał, postanowiliśmy wprowadzić na rynek nowoczesne narzędzie do wspomagania projektowania i realizacji projektów infrastrukturalnych, które pozwoli zaoszczędzić czas i ściąć ich budżet nawet o 15 proc. – zaznacza Grzegorz Marecki.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie startupy na wojnie z koronawirusem

Startup, choć działa ledwie dwa lata, obsługuje już kilka firm budowlano-inżynieryjnych, a każda z nich zatrudnia dziesiątki tysięcy osób. Ostatnio współpracował z Mott Macdonald, jedną z wiodących na świecie firm w obszarze budownictwa infrastrukturalnego, przy wsparciu procesu projektowania wodociągów.

– Spółka ma świetną technologię i rozwinięty produkt, już sprawdzony przez większych klientów – komentuje Jan Habermann, partner w funduszu Credo Ventures.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie wyślą do walki powietrznego cyborga

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wkraczają w świat robotycznych dronów bojowych. Pierwsze z nich mają ...

Największa w Polsce impreza e-sportowa tylko online. Koronawirus

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w Intel Extreme Masters w Katowicach. W efekcie rozgrywki ...

Wpadka YouTube. Serwis usuwał komentarze godzące w rząd Chin

Serwis został oskarżony o automatyczne kasowanie wzmianek m.in. na temat „chińskich trolli”. Tłumaczy się ...

Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

Amerykańskie władze przygotowują międzynarodowe porozumienie o wydobyciu surowców na Księżycu. Do jego podpisania zapraszają ...

Apple wielkim wygranym Dnia Singla

Amerykański gigant sprzedał najwięcej smartfonów na platformach grupy Alibaba, bijąc chińskie marki Huawei i ...

Rosyjski Jobs, który się władzy nie kłania

Kreml nie lubi Pawła Durowa, współtwórcy najpopularniejszego w Rosji portalu społecznościowego VKontakte i właściciela ...