Popularny brytyjski serial „Little Britain” (Mała Brytania) znika z platform streamingowych przez politycznie niepoprawne dowcipy.
Twórcy i głowni aktorzy serialu David Walliams i Matt Lucas pozwalali sobie na wiele ryzykownych dowcipów, m.in. na tzw. blackfacing, czyli przebieranie się za osoby innej rasy, malowanie twarzy, co uważane jest obecnie za mocno niestosowne i rasistowskie.
CZYTAJ TAKŻE: IBM rezygnuje z technologii rozpoznawania twarzy. Bo wspiera rasizm
Dlatego też Netflix i BBC postanowiły usunąć serial ze swojej biblioteki. Nie będzie on dostępny zarówno na iPlayer jak i Britbox O dziwo twórcy serialu nie mają o to pretensji a Matt Lucas powiedział brytyjskim mediom, że dziś nie nakręciłby wielu skeczy z serialu, który powstał w latach 2003 – 2007. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych odcinków był ten w którym Walliams gra Desiree DeVere, czarnoskórą kobietę – przeprany w czarny kostium imitujący skórę. Z bibliotek zniknął też inny serial pary brytyjskich komików „Come Fly With Me”.
Serial od zawsze uważny był za kontrowersyjny a dowcipy za mocno ryzykowne. Wciąż napływały skargi na ich politycznie niepoprawne dowcipy i skecze. David Walliams oraz Matt Lucas jednak się nie poddawali i żartowali absolutnie ze wszystkich – białych i czarnych, kobiet i mężczyzn, otyłych nastolatek, gejów, transwestytów, urzędników, sprzedawców, niepełnosprawnych. W maju tego roku nakręcili odcinek specjalny „Małej Brytanii” o pandemii. Zebrali 7 mln funtów na walkę z COVID-19 oraz niemal 200 skarg na obraźliwe treści od oburzonych widzów BBC. Komicy postanowili bezlitośnie wyśmiać największe absurdy, z którymi Brytyjczycy mają na co dzień do czynienia w czasie kwarantanny.
CZYTAJ TAKŻE: Disney przyznaje, że jego stare filmy zawierają rasistowskie treści
Brytyjski serial nie jest jedyny, który zniknął z platform streamingowych z powodu rasistowskich żartów lub stereotypów. Ten sam los spotkał hollywoodzki klasyk „Przeminęło z wiatrem”. HBO postanowiło usunąć film ze swojej biblioteki, ponieważ zbyt wiele w nim rasistowskich stereotypów i pochwały południowego stylu życia opartego na plantacjach i niewolnictwie. Film ma wrócić na platformę, ale zostanie opatrzony „historycznym kontekstem i odpowiednią formą potępienia przedstawionych uprzedzeń” – poinformował koncern WarnerMedia.
„To dzieło gloryfikuje przedwojenne Południe. To dzieło, które pomimo tego, że nie ignoruje zjawiska niewolnictwa, skupia się jedynie na uwiecznieniu najboleśniejszych stereotypów dotyczących czarnoskórych” – uważa reżyser John Ridley, showrunner antyrasistowskiego filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave”.
CZYTAJ TAKŻE: Boom aplikacji wspierających biznes osób czarnoskórych
Akcja usuwania kontrowersyjnych filmów ma bezpośredni związek z aktualną sytuacją w USA, spowodowaną tragiczną śmiercią George’a Floyda i antyrasistowskimi protestami w całym kraju.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.