Król mikrosatelitów znad Wisły

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, chce stworzyć konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych
mat. pras.

Polsko-fiński startup z branży kosmicznej tylko w tym roku planuje wynieść na orbitę cztery satelity, a w 2021 r. przynajmniej osiem kolejnych. Dotąd spółka na swoje projekty zebrała aż 152 mln dol.

Iceye wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Dzięki tej technologii dostarcza dane, które umożliwiają firmom i instytucjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń.

CZYTAJ TAKŻE: Leopard z Gliwic rusza w kosmos

Jak twierdzi Rafał Modrzewski, prezes polsko-fińskiego startupu, biorąc pod uwagę skalę zmian klimatycznych, które znacząco wpływają na warunki pogodowe, rolnictwo, życie w miastach oraz wiele innych aspektów działalności człowieka, istnieje pilna potrzeba dostępu do globalnych informacji w czasie rzeczywistym. I Iceye to robi.

Powstaje polsko-fińska konstelacja

Spółka centralę ma w Espoo w pobliżu Helsinek, jednak wiele kluczowych obszarów działalności startupu jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Rodzimi inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów Iceye. – Obecna infrastruktura oraz kompetencje Iceye Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju – podkreśla Modrzewski.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem. Inżynierom udało się zredukować czas niezbędny do produkcji pojedynczego mikrosatelity do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego satelity w 2018 r. spółka dostarcza zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie. Ów satelita był pierwszym małym pojazdem tego typu (o wadze nieprzekraczającej 100 kg) wyposażonym w radar SAR.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem

Ale na tym nie koniec. Tylko w tym roku firma planuje wyniesienie na orbitę czterech nowych obiektów, a w przyszłym roku – co najmniej ośmiu. Powstanie prawdziwa polsko-fińska konstelacja (dotychczas startup umieścił na orbicie pięć misji satelitarnych). Jak podkreśla Rafał Modrzewski, w efekcie firma już dziś umożliwia rozwiązywanie problemów, które wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie. – W 2021 r. zagwarantujemy rewizytę dla każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie – dodaje.

Miliony na satelity

Startup nie narzeka na brak pieniędzy na ekspansję. Firma zamknęła dopiero co trzecią serię finansowania w wysokości 87 mln dol. Zainwestowały m.in. fundusze: True Ventures, New Space Capital, Luxembourg Future Fund czy OTB Ventures. Adam Niewiński, partner zarządzający tego ostatniego, mówi wprost: ta firma regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd.

Wcześniej w ten kosmiczny biznes zainwestował m.in. Finnish Industry Investment. Znacząca część finansowania z jego strony jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. W sumie łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez Iceye sięga imponującej kwoty 152 mln dol. Dzięki finansowaniu firma planuje rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji w USA.

CZYTAJ TAKŻE: NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Iceye działa od 2015 r. Modrzewski biznes założył z kolegą ze studiów. Pekka Laurila, bo o nim mowa, razem z Polakiem pracował na Uniwersytecie Aalto nad projektem budowy fińskiego nanosatelity. I tak się zaczęło. Dziś ich satelity wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych, a firma na koncie ma np. projekt mający na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych.

Startup, poza Polską i Finlandią, prowadzi też działalność w centrach w Stanach Zjednoczonych i W. Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To będzie przełomowa technologia? Energia czerpana z… cienia

Dość osobliwe urządzenie udało się skonstruować naukowcom z National University of Singapore. Badacze opracowali ...

Biznes poznaje wielką moc cyfrowej rozrywki

Największe światowe marki biorą się do sponsoringu imprez gamingowych. Potencjał tego rynku doceniły m.in. ...

Komisja Europejska boi się monopolu kryptowaluty Facebooka

Głośno zapowiadana Libra jest obecnie pod lupą Komisji Europejskiej, która bada czy kryptowaluta nie ...

Robot, idealny prezent dla kota. I właściciela

Ebo to robot, który dotrzyma towarzystwa zwierzakowi, kiedy ten musi pozostać sam w pustym ...

Z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż dwie godziny

Virgin Galactic, spółka miliardera Richarda Bransona, która specjalizuje się m.in. w podboju kosmosu, przegrywa ...

Amazon opracował superprzyłbice. Sprzeda je po kosztach

Inżynierowie Amazona opracowali znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze przyłbice ochronne. W pierwszej kolejności trafią do ...