W tym kraju ikona LGBT okiełznała pandemię koronawirusa

Sesja ślubna pod najwyższym budynkiem w Tajpej
Bloomberg

Rekordowe 200 dni bez przypadku zakażenia koronawirusem – sukces Tajwanu to w dużej mierze zasługa Audrey Tang, transpłciowej minister cyfryzacji.

Programistka, która niegdyś, prześladowana przez rówieśników, rzuciła publiczną szkołę, a potem pracowała dla Apple’a, dziś jest w centrum zainteresowania świata. Dokonała czegoś, o czym inne kraje marzą: odparła II falę epidemii koronawirusa. Transpłciowy, a zarazem najmłodszy członek tajwańskiego rządu, do walki z pandemią zaangażował nowe technologie. Nowatorska aplikacja i analityka big data okazały się nad wyraz skuteczne. Kontrowersyjna minister cyfryzacji może dziś z dumą odliczać kolejne dni bez zakażenia na wyspie.

Niebinarny geniusz

39-letnia Audrey Tang, a właściwie Táng Zōnghàn, urodziła się mężczyzną. W swoim ciele nie czuła się swojo, więc w wieku 24 lat zdecydowała się na cykl operacji zmiany płci. Zmieniła również imię i transkrypcję nazwiska z chińskiego. W oficjalnych dokumentach nie ma określonej płci – figuruje jako osoba niebinarna.

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce ocenzurowano postać LGBT w nowym filmie Disneya

Od najmłodszych lat była inna. Mówi o sobie, że jest anarchoindywidualistką (nurt sprzeciwiający się poddawaniu jednostki zewnętrznej woli). Nic więc dziwnego, że środowisko szkolne zupełnie jej nie odpowiadało. W wieku 14 lat porzuciła publiczną edukację i zdecydowała się na nauczanie indywidualne. Gdy miała 19 lat, założyła pierwszą firmę. Wyjechała do Kalifornii. Doradzała m.in. koncernowi Apple w projektach dotyczących sztucznej inteligencji. Gigant za jej czas i wiedzę płacił krocie – 1 bitcoina za godzinę (dziś to równowartość prawie 13,5 tys. dol.). Uznano ją również za jednego z najlepszych programistów na świecie. Okazało się, że jest osobą nad wyraz inteligentną – jej IQ wynosi aż 180. A to więcej, niż miał genialny fizyk Stephen Hawking (generalnie wartości IQ między 130 a 140 osiąga niecałe 3 proc. populacji; wyższa skala to już ewenement). Już gdy miała sześć lat, rozwiązywała zaawansowane działania matematyczne, a przed ósmym rokiem życia zaczęła programować.

daisuke1230

Audrey w 2016 r. weszła do rządu na zaproszenie prezydent Tsai Ing-wen. Szybko stała się opoką dla innych osób transpłciowych. Jej umiejętności zdecydowano się wykorzystać do cyfrowego rozwoju kraju. Do czasu, gdy wybuchła pandemia. Ikona społeczności LGBT+ postanowiła spożytkować swój geniusz dla ogółu Tajwańczyków, mierząc się z epidemią koronawirusa. Minister sięgnęła w tym celu po nowe technologie – oprogramowanie i analitykę danych (big data).

Hakowanie wirusa

Gdy wirus zaatakował świat, stał się wyzwaniem dla medyków. Ale Audrey Tang postanowiła poradzić sobie z okiełznaniem tego problemu w sposób charakterystyczny dla wybitnego programisty. Wdrożyła aplikację, która z jednej strony monitoruje przemieszczanie się osób chorych, nadzoruje przebywających na kwarantannie (na tej podstawie złamanie kwarantanny domowej karane jest wysoką grzywną), a z drugiej informuje o lokalizacji sklepów z niezbędnymi artykułami, jak maski czy preparaty dezynfekujące. Aby zapobiec kłopotom z dostępnością tych produktów, Audrey zarządziła racje tygodniowe (każdy z mieszkańców mógł kupić np. dziewięć maseczek). Wszystkie dane są na bieżąco zbierane i analizowane. Apka dzięki udostępnieniu kodów źródłowych jest nieustannie rozwijana. Rygorystyczne śledzenie kontaktu, wymuszona technologią kwarantanna i powszechność aplikacji (skorzystało z niej ponad 10 mln osób, czyli niemal połowa z 23,5 mln mieszkańców wyspy) sprawiły, że Tajwan to dziś jedyne miejsce, gdzie od ponad 200 dni nie ma nowego przypadku zakażenia (dotychczasowy bilans to 550 potwierdzonych przypadków i siedem zgonów).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Twitter zdecydował się usunąć tweety zamieszczone przez znane osoby, a które okazały się fałszywymi ...

Zmuszasz do utrzymania dystansu mijanych przechodniów. Pomysł Japończyków

Władze Tokio proszą mieszkańców o to, by trzymali się od siebie z dala. Japoński ...

Chińska waluta cyfrowa zastąpi gotówkę

Ludowy Bank Chin jest bliski zakończenia prac nad własną walutą cyfrową – poinformował Mu ...

Tajemnicza wizyta Elona Muska w Polsce. „Cyberpunk” czy Izera?

Miliarder i wizjoner, twórca Tesli oraz SpaceX, w czwartek odwiedził Polskę. Pojawił się bez ...

Rusza wyścig kin o wyposzczonego widza. Jakie filmy zobaczymy

Po małych kinach podwoje otwierają trzej giganci. Jako pierwsze filmy zacznie znowu wyświetlać Multikino. ...

„Rosyjski Google” rzuca wyzwanie Daimlerowi i BMW

Yandex, technologiczny koncern z Moskwy, który jest właścicielem m.in. najpopularniejszej za naszą wschodnią granicą ...