Smartfon najlepszym psychoterapeutą

Shutterstock

Pandemia i izolacja społeczna sprawiły, że wiele osób wymaga wsparcia m.in. psychologów i lekarzy psychiatrów. Problem z utrudnionym dostępem do specjalistów rozwiązuje narzędzie od Therapify.

Gdy w 2019 r. Jan Pluta, Łukasz Pstrong i Damian Markowski zakładali swój startup, mało kto mógł się spodziewać, że ich projekt w tak krótkim czasie może stać się tak niezbędny. Epidemia koronawirusa i lockdown mocno odbiły się na naszej psychice. Psychiatrzy i psychologowie mają i jeszcze długo będą mieć ręce pełne roboty. Niestety, tak jak i w przypadku zwykłych wizyt lekarskich, wiele konsultacji i terapii musi być prowadzonych zdalnie. I właśnie tu jest miejsce dla startupu Therapify. Jego aplikacja weszła na rodzimy rynek z początkiem stycznia ub.r., zapewniając profesjonalną pomoc w formie psychoterapii online.

Na celowniku Włochy, Wlk. Brytania i Niemcy

Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong – absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie trzy lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH oraz SWPS w Warszawie. Stworzony przez nich system potrafi w zindywidualizowany sposób dobrać użytkownikowi terapeutę z grona setek sprawdzonych i doświadczonych w leczeniu konkretnych przypadków specjalistów. Za jego pośrednictwem można prowadzić spotkania online z terapeutą i samodzielne ćwiczenia pomiędzy sesjami (przy wykorzystaniu oferowanych formularzy i zadań terapeutycznych).

CZYTAJ TAKŻE: Depresja i ból. Pandemiczny boom na marihuanę i sprzęt do produkcji

Prawdziwym testem dla tej apki okazała się pandemia. Z dnia na dzień okazało się, że pomysł na psychoterapię online ma gigantyczny potencjał. Potwierdziła to zresztą ostatnia inwestycja w Therapify – startup pozyskał ponad 0,5 mln euro. Projektem zainteresowały się fundusze Kogito Ventures oraz RKKVC (związany z Robertem Kamińskim, jednym z najbogatszych Polaków, twórcą marki Kamis), a także aniołowie bizesu – m.in. Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj oraz Wiktor Schmidt, jeden z założycieli Netguru. Spółka uzyskała też wsparcie programu mentoringowego miliardera Sebastiana Kulczyka.

Założyciele Therapify (od lewej: Jan Pluta, Łukasz Pstrong oraz Damian Markowski) chcą stać się liderem na rynku psychoterapii online. mat. pras.

Twórcy startupu nie ukrywają, że zdobyte pieniądze chcą teraz przeznaczyć na powiększenie kadry psychoterapeutów do kilku tysięcy. Kolejnym celem będzie zdobycie do końca 2021 r. pozycji lidera w Polsce i zagraniczna ekspansja. Firma kierowana przez Łukasza Pstronga zamierza zaoferować swoje usługi użytkownikom w Wlk. Brytanii, Włoszech oraz Niemczech. Potem ruszyć na podbój innych krajów Europy. – Jestem zwolennikiem szybkiej ekspansji technologii. Myślę, że Therapify ze wszystkimi zaletami oraz dynamiką działań osób zarządzających szybko stanie się liderem europejskiego rynku zdrowia psychicznego. I wierzę, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych lat – przekonuje Wiktor Schmidt.

Pracowniczy benefit

Therapify to jedno z tych narzędzi, które dziś jest dla wielu niezbędne. Łukasz Pstrong nie ma wątpliwości, że inwestorów przekonał fakt, iż ostatnio coraz więcej Polaków decyduje się na psychoterapię, m.in. w związku z kryzysem ekonomicznym, ale także z powodu izolacji. – W dobie pandemii rozwiązanie polegające na oferowaniu terapii online może odnieść duży sukces – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: W pandemii siada psychika. Polski startup ma rozwiązanie

Podobnego zdania jest Maciej Noga. – Od ponad 20 lat pracuję z pracodawcami i obserwuję, że coraz więcej osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Therapify pomoże w wyborze właściwego psychoterapeuty i to bez wychodzenia z domu. Liczę, że firmie uda się zwiększyć dostęp do usług terapeutycznych oraz zmniejszyć ich koszty dzięki technologii oraz nowatorskim metodom pracy z pacjentami – tłumaczy twórca Grupy Pracuj.

Jego zdaniem z czasem to rozwiązanie może okazać się idealne nie tylko dla klientów indywidualnych. Therapify ma szansę bowiem namieszać również w sektorze B2B. – Może znaleźć zastosowanie w sektorze usług i wśród benefitów, gdzie spółka planuje spróbować swoich sił już w przyszłym roku – uchyla rąbka tajemnicy Maciej Noga.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook chce internetu z drona

Latające hotspoty są na etapie prac projektowych. Wkrótce mogą ruszyć testy w Australii. Choć ...

Polska chmura trafi do Niemiec. Pomoże w obserwacji Ziemi

Rozwiązanie polskiej firmy specjalizującej się w przechowywaniu danych w chmurze pomoże niemieckiej agencji kosmicznej. ...

Elon Musk najbogatszy na świecie. Pokonał Jeffa Bezosa

Czwartkowy wzrost notowań Tesli o ponad 6 proc. (dane z godz. 20) spowodował, że ...

Polacy kupują coraz droższe prezenty. Co jest popularne?

W tym roku św. Mikołaj ma nie skąpić. Przyniesie dużo elektroniki: laptopy Acer i ...

Zastosowania grafenu w medycynie regeneracyjnej

Medycyna regeneracyjna łączy wiedzę m.in. z inżynierii tkankowej i biologii molekularnej, mających na celu ...

Wynaleziono materiał znacznie lżejszy i twardszy od tytanu. To rewolucja w lotnictwie

Na bazie niklu naukowcy stworzyli materiał, potocznie nazwany metalicznym drewnem. Ma niespotykane dotąd właściwości ...