Polska technologia AI pomoże ściągnąć energię ze słońca

Sztuczna inteligencja od AI Clearing i Sunmetric przyczyni się do rozwoju projektów OZE
Shutterstock

Algorytmy rodzimych startupów wspierają budowę największej w naszym kraju farmy fotowoltaicznej czy montaż instalacji solarnych na dachach domów.

Firmy AI Clearing oraz Sunmetric to przykłady startupów, które skutecznie zaprzęgły sztuczną inteligencję do rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania obu spółek wykorzystywane są do konstruowania zarówno niewielkich instalacji solarnych m.in. na budynkach mieszkalnych, ale i potężnych farm czerpiących energię ze słońca.

Drony dostarczą dane sztucznej inteligencji

Polsko-amerykański startup AI Clearing tworzy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – technologia AI analizuje zdjęcia i dane budowlane, dzięki czemu inwestorzy i firmy wykonawcze znacznie szybciej otrzymują informacje o postępie prac budowlanych. Z platformy analitycznej skorzystały już m.in. globalni potentaci branży budowlanej, jak PCL Construction, jedna z dziesięciu największych firm tej branży w USA, czy grupa Vinci. Teraz AI Clearing wesprze budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Drewniane szyby i energia od ludzi. W laboratoriach szykują rewolucję

System AI będzie monitorował przebieg prac na farmie firmy Esoleo. Dla warszawskiej spółki, specjalizującej się w algorytmach, to nie pierwszyzna – uczestniczyła wcześniej w procesach powstawania farm słonecznych w USA i Kanadzie. AI Clearing podpisał właśnie umowę z firmą Esoleo. Elektrownia słoneczna powstanie na obszarze o powierzchni 100 ha, w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Potężna inwestycja ma być oddana do eksploatacji w sierpniu br.

Jak tłumaczą w AI Clearing, ich system będzie analizował dane pozyskane z dronów i porównywał z dokumentacją. Startup, założony przez Michała Mazura i Adama Wiśniewskiego, przekonuje, iż dzięki temu zarządzający dużymi projektami infrastrukturalnymi (nie tylko farmami, ale i budową dróg czy gazociągów) będą mieli na bieżąco wgląd w przebieg prac i mogli ocenić ich zgodność z projektem i harmonogramem.

– Budowanie farm na tak dużej powierzchni jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Technologia, którą posiada AI Clearing, pozwoli nam szybciej i lepiej wykorzystywać zbierane przez nas dane i kontrolować tempo przebiegu prac instalacyjnych – wyjaśnia Mirosław Sołtysiak, dyrektor projektu z Esoleo.

Analizy dla miast i gmin

Sunmetric z kolei opracował narzędzie AI do dokładnej i zautomatyzowanej detekcji budynków, analizy topografii terenu i analizy powierzchni dachowych. Jego rozwiązanie jest w stanie obliczyć powierzchnię dachu, jego kąt nachylenia oraz poziom nasłonecznienia i zacienienia. To dane niezbędne dla techników i instalatorów z branży OZE oraz firm i podmiotów, które chcą szybko ocenić potencjał dachu lub wskazanego obszaru pod kątem wykorzystania energii słonecznej.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w energetyce? Ciecz przechowa energię przez 20 lat

Polski startup już przyciągnął uwagę inwestorów. W grudniu ub.r. otrzymał od funduszu Czysta3.vc 1 mln zł na rozwój technologii, która ma optymalizować proces sprzedaży fotowoltaiki poprzez precyzyjne pomiary na podstawie zdjęć. Michał Kułaczkowski, prezes Sunmetric, widzi dla tego biznesu kilka dróg. Zakłada m.in.współpracę z firmami instalującymi fotowoltaikę (rozwiązanie AI wspierałoby sprzedaż), ale też i z przedsiębiorstwami energetycznymi i ciepłowniczymi (współpraca przy analizie potencjału klientów) czy samorządami. – Nasz produkt jest też skierowany do miast, gmin i powiatów oraz firm analitycznych, aby tworzyć analizy zbiorcze. Potencjał jest naprawdę duży – podkreśla Kułaczkowski.

Zresztą to właśnie od projektów z zakresu smart city narodził się system AI Sunmetric. – Zaczęliśmy szukać rozwiązań, które pozwolą sprawdzić lub obliczyć moc instalacji na potrzeby konkretnego domu. Okazało się, że zajmuje to dużo czasu i wymaga zaangażowania kilku osób. Zyskaliśmy inspirację do stworzenia usługi, jaką są analizy zbiorcze – wspomina Kułaczkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Adam Kiciński, prezes CD Projektu: Nie doszło do wycieku danych graczy

Jest zbyt wcześnie, aby oceniać długoterminowe skutki ataku. Na pewno krótkoterminowo wpłynie on na ...

Witold Chomiczewski: Czy zgody marketingowe trzeba będzie zbierać od nowa?

Prowadzone są prace legislacyjne nad projektem dwóch istotnych ustaw: Prawa komunikacji elektronicznej, dalej „PKE” ...

Chińczycy wysłali na ulice swojego robocopa

Na terenie miasta Handan w północnych Chinach policja włączyła do swoich szeregów roboty. Pierwsza ...

Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Nowa antywirusowa i antybakteryjna powierzchnia może ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji w szpitalach. Pandemia koronawirusa ...

Chińscy hakerzy mogą stać za atakiem na Marriotta

To wywiad Chin odpowiada za ogromny wyciek danych z baz wielkiej amerykańskiej sieci hoteli ...

Microsoft będzie budować autonomiczne samochody

Microsoft poinformował, że dołącza do inicjatywy budowy autonomicznych pojazdów przez firmę Origin. Projekt Cruise ...