Polska technologia AI pomoże ściągnąć energię ze słońca

Algorytmy rodzimych startupów wspierają budowę największej w naszym kraju farmy fotowoltaicznej czy montaż instalacji solarnych na dachach domów.

Publikacja: 06.04.2021 00:39

Sztuczna inteligencja od AI Clearing i Sunmetric przyczyni się do rozwoju projektów OZE

Sztuczna inteligencja od AI Clearing i Sunmetric przyczyni się do rozwoju projektów OZE

Foto: Shutterstock

Firmy AI Clearing oraz Sunmetric to przykłady startupów, które skutecznie zaprzęgły sztuczną inteligencję do rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych. Rozwiązania obu spółek wykorzystywane są do konstruowania zarówno niewielkich instalacji solarnych m.in. na budynkach mieszkalnych, ale i potężnych farm czerpiących energię ze słońca.

Drony dostarczą dane sztucznej inteligencji

Polsko-amerykański startup AI Clearing tworzy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – technologia AI analizuje zdjęcia i dane budowlane, dzięki czemu inwestorzy i firmy wykonawcze znacznie szybciej otrzymują informacje o postępie prac budowlanych. Z platformy analitycznej skorzystały już m.in. globalni potentaci branży budowlanej, jak PCL Construction, jedna z dziesięciu największych firm tej branży w USA, czy grupa Vinci. Teraz AI Clearing wesprze budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Drewniane szyby i energia od ludzi. W laboratoriach szykują rewolucję

System AI będzie monitorował przebieg prac na farmie firmy Esoleo. Dla warszawskiej spółki, specjalizującej się w algorytmach, to nie pierwszyzna – uczestniczyła wcześniej w procesach powstawania farm słonecznych w USA i Kanadzie. AI Clearing podpisał właśnie umowę z firmą Esoleo. Elektrownia słoneczna powstanie na obszarze o powierzchni 100 ha, w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Potężna inwestycja ma być oddana do eksploatacji w sierpniu br.

Jak tłumaczą w AI Clearing, ich system będzie analizował dane pozyskane z dronów i porównywał z dokumentacją. Startup, założony przez Michała Mazura i Adama Wiśniewskiego, przekonuje, iż dzięki temu zarządzający dużymi projektami infrastrukturalnymi (nie tylko farmami, ale i budową dróg czy gazociągów) będą mieli na bieżąco wgląd w przebieg prac i mogli ocenić ich zgodność z projektem i harmonogramem.

– Budowanie farm na tak dużej powierzchni jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Technologia, którą posiada AI Clearing, pozwoli nam szybciej i lepiej wykorzystywać zbierane przez nas dane i kontrolować tempo przebiegu prac instalacyjnych – wyjaśnia Mirosław Sołtysiak, dyrektor projektu z Esoleo.

Analizy dla miast i gmin

Sunmetric z kolei opracował narzędzie AI do dokładnej i zautomatyzowanej detekcji budynków, analizy topografii terenu i analizy powierzchni dachowych. Jego rozwiązanie jest w stanie obliczyć powierzchnię dachu, jego kąt nachylenia oraz poziom nasłonecznienia i zacienienia. To dane niezbędne dla techników i instalatorów z branży OZE oraz firm i podmiotów, które chcą szybko ocenić potencjał dachu lub wskazanego obszaru pod kątem wykorzystania energii słonecznej.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w energetyce? Ciecz przechowa energię przez 20 lat

Polski startup już przyciągnął uwagę inwestorów. W grudniu ub.r. otrzymał od funduszu Czysta3.vc 1 mln zł na rozwój technologii, która ma optymalizować proces sprzedaży fotowoltaiki poprzez precyzyjne pomiary na podstawie zdjęć. Michał Kułaczkowski, prezes Sunmetric, widzi dla tego biznesu kilka dróg. Zakłada m.in.współpracę z firmami instalującymi fotowoltaikę (rozwiązanie AI wspierałoby sprzedaż), ale też i z przedsiębiorstwami energetycznymi i ciepłowniczymi (współpraca przy analizie potencjału klientów) czy samorządami. – Nasz produkt jest też skierowany do miast, gmin i powiatów oraz firm analitycznych, aby tworzyć analizy zbiorcze. Potencjał jest naprawdę duży – podkreśla Kułaczkowski.

Zresztą to właśnie od projektów z zakresu smart city narodził się system AI Sunmetric. – Zaczęliśmy szukać rozwiązań, które pozwolą sprawdzić lub obliczyć moc instalacji na potrzeby konkretnego domu. Okazało się, że zajmuje to dużo czasu i wymaga zaangażowania kilku osób. Zyskaliśmy inspirację do stworzenia usługi, jaką są analizy zbiorcze – wspomina Kułaczkowski.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10