Zdrowie psychiczne w subskrypcji. Polski startup idzie za granicę

Mindgram

Startup znanej psycholożki Małgorzaty Ohme pozyskał właśnie 8,5 mln zł – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. To jedna z największych rund pre-seed (wczesnozalążkowych) na naszym rynku.

Mindgram powstał w br. To więc biznesowy noworodek. Ale już jego projekt niczym magnes przyciąga inwestorów (pieniądze wykładają fundusze Pamoja Capital oraz Market One Capital, znany z inwestycji m.in. w Booksy, Brainly czy Packhelp). Spółka liczy, że dzięki temu wsparciu zbuduje pozycję lidera w kraju i ruszy za granicę.

Trend przyszedł zza oceanu

Mindgram to platforma wsparcia psychologicznego i rozwoju osobistego dla pracowników i ich rodzin, działająca w modelu subskrypcyjnym (opłacana przez pracodawców). Umożliwia dostęp do dziesiątków warsztatów grupowych w ramach miesięcznych pakietów. Dzięki współpracy z zespołem doświadczonych psychologów i trenerów personalnych ma zapewniać bezpieczny i poufny dostęp do indywidualnej opieki terapeutycznej oraz tzw. coachingu osobom zmagającym się m.in. ze stresem, z wypaleniem zawodowym oraz silnymi emocjami.

CZYTAJ TAKŻE: Polska aplikacja pomoże walczyć z covidową depresją

Moment na ruszenie z takim biznesem, w okresie trwającej od ponad roku pandemii, Małgorzata Ohme znalazła idealny. W realizacji wspomagają ją Jakub Zieliński i Adam Plona, były prezes platformy Domodi.

Pomysł na Mindgrama urodził się, gdy w Polsce pandemia wchodziła w kulminacyjną fazę drugiej fali zachorowań w listopadzie 2020 r. – Polacy już ponad pół roku znajdowali się wtedy w społecznej izolacji, a symptomy wypalenia zawodowego i różnych kryzysów psychicznych widzieliśmy wśród wielu naszych znajomych. Gosia od dawna czuła potrzebę wykorzystania swojej wiedzy i potencjału, by zbudować platformę wsparcia dla osób, które tego potrzebują – wspomina Plona.

Jak podkreśla, za projektem stała potrzeba rynku i chęć niesienia pomocy. Ale biznes narodził się też na niejako na bazie najnowszych trendów zza oceanu, gdzie platformy podobne do Mindgram przeżywają prawdziwy boom. – Im bardziej zgłębialiśmy temat, tym bardziej on nas wciągał – mówi Plona. I wskazuje, że pomoc psychologiczną dla pracowników za pośrednictwem podobnych platform na świecie udostępniają technologiczni giganci, jak Google, Uber, Twitter czy eBay, a także tradycyjne firmy, m.in. Domino’s i Sephora.

Mindgram prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące implementacji projektu, m.in. z serwisem Wakacje.pl, firmami UPC Polska, 7N i Packhelp, a także zakładem ubezpieczeniowym Unum.

– W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie platformy w Polsce oraz tych krajach Europy, gdzie dostęp do opieki psychologicznej jest najbardziej ograniczony lub trudno dostępny – tłumaczy Małgorzata Ohme.

Mamy zaledwie dziewięciu psychologów na 100 tys. mieszkańców. A to drugi najgorszy wynik w Europie

Znana psycholożka (obecnie jest gospodynią programu „Dzień dobry TVN” i właścicielką portalu ohme.pl, który miesięcznie odwiedza ponad 2 mln użytkowników) wskazuje, że nad Wisłą, według Eurostatu, mamy zaledwie dziewięciu psychologów na 100 tys. mieszkańców. A to drugi najgorszy wynik w Europie. – Jednak niewiele lepiej jest choćby w Hiszpanii, a sytuację dodatkowo pogłębia pandemia – zaznacza współzałożycielka Mindgrama.

Jak pakiety medyczne

Idea projektu jest taka, by pracodawcy oferowali swoim pracownikom usługi specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego na takich samych zasadach jak dziś pakiety medyczne. – Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy: zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a redukuje absencję. Według WHO każdy 1 dol. zainwestowany w zdrowie psychiczne pracowników generuje 4 dol. zwrotu dla firmy – podsumowuje Jakub Zieliński, prezes warszawskiego startupu.

CZYTAJ TAKŻE: Media społecznościowe w pandemii są ratunkiem dla mózgu

Mindgram wchodzi na rynek, który dynamicznie rośnie. Pandemia przyspieszyła rozwój startupów zajmujących się zdrowiem psychicznym i zintensyfikowała popyt na ich finansowanie – na świecie platformy podobne do Mindgrama udostępniają obecnie m.in. startupy Ginger.io, Lyra Health, Modern Health oraz Spring Health. Wszystkie otrzymały znaczne kwoty finansowania od wiodących funduszy VC. Według danych PitchBook w Stanach Zjednoczonych w ub. r. (tylko do III kwartału) inwestorzy wpompowali w takie młode, innowacyjne przedsięwzięcia z branż mental health i wellbeing w sumie niemal 1,4 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook zablokuje reklamy masek na koronawirusa

Gigant mediów społecznościowych walczy z falą reklam masek i innych produktów higienicznych, które wykorzystującą ...

TikTok z przytupem wchodzi do Polski. Chce też przyciągnąć biznes

Chińska platforma, na której użytkownicy prezentują krótkie treści wideo, głównie amatorskich teledysków, uruchomiła swoje ...

Google buduje własne miasteczko: będą domy, parki, sklepy i kina

Firma z Mountain View w Kalifornii przedstawiła plany budowy dla pracowników futurystycznego miasteczka i ...

Stworzyli system antydronowy, z którego korzystają lotniska i NATO

Spółkę, która specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie przestrzeni powietrznej, założyli raptem trzy lata temu Radosław ...

Darmowe pieniądze z bankomatu. Genialny przekręt programisty

To historia o tym, jak chiński programista odkrył sposób, żeby bankomat wypluwał mu darmowe ...

Serial oparty na „Władcy Pierścieni” będzie najdroższym w historii

W najbliższych miesiącach Amazon Studios rozpocznie produkcję nowego serialu w Auckland w Nowej Zelandii. ...