Dokumenty Google – jak z nich korzystać?

Bezpłatny pakiet aplikacji biurowych to narzędzie, które może znacząco ułatwić pracę. Rozwiązanie udostępniane przez firmę Google pomaga użytkownikom indywidualnym, ale może być wykorzystywane także do zastosowań komercyjnych.

Publikacja: 09.11.2021 08:50

Dokumenty Google – jak z nich korzystać?

Foto: Bloomberg

Dzięki niemu możliwe jest tworzenie i edytowanie plików tekstowych online, a co więcej da się nad nimi pracować z innymi użytkownikami w sieci. Co wchodzi w skład pakietu biurowego? Jak używać poszczególnych aplikacji?

Czym jest Google Docs? To tzw. Dokumenty Google - edytor tekstu online będący częścią darmowego, internetowego pakietu Edytorów Dokumentów Google. Stanowi on swego rodzaju alternatywę dla popularnego Microsoft Office – pakietu aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Pakiet Google oprócz Dokumentów obejmuje również takie narzędzia, jak

Arkusze Google, Prezentacje Google, Rysunki Google, a także Formularze Google i Witryny Google, czy Google Keep. W br. Dokumenty Google obchodzą właśnie 15-lecie swojego istnienia.

Jak to działa?

Aby korzystać z Dokumentów Google wystarczy przez dowolną przeglądarkę zalogować się na swoje konto Google i otworzyć szablon dokumentów. To dotyczy użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Android. Posiadacze sprzętów Apple (iOS) muszą zainstalować odpowiednią aplikację.

Aby korzystać z Dokumentów Google należy uruchomić opcję tworzenia pliku - do wyboru są: dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny, formularz i prezentacja. Korzystanie z nich umożliwia np. tworzenie projektów i szablonów, wspólną pracę nad raportami, czy śledzenie notatek ze spotkań. Co ważne, rozwiązanie od Google jest nie tylko alternatywą dla pakietu Office od Microsoftu, ale jest także z nim zgodny. A to oznacza, że pliki zapisane w aplikacjach Office, czy w Dokumentach można otwierać, edytować i zapisywać niezależnie od wybranego rozwiązania (np. opracowany online dokument tekstowy w aplikacji Google można otworzyć offline przy pomocy programu Word).

System może być wykorzystywany do celów indywidualnych lub komercyjnych (opcja dla firm to Google Workspace) – we wszystkich przypadkach istnieje możliwość dzielenia się tworzoną treścią online i wspólną pracą w sieci nad dokumentem.

Jakie są zalety Dokumentów Google?

Pakiet aplikacji biurowych Google to nie tylko znaki i słowa. Dokumenty mogą być bardziej interesujące dzięki funkcjom inteligentnej edycji i narzędziom do obsługi stylów, które pozwalają z łatwością formatować tekst i wygląd akapitów. Użytkownik jest w stanie wybierać spośród setek dostępnych czcionek i dodawać do dokumentów linki, obrazy oraz rysunki. Podobnie jak w Office. Ale przewagą Google Docs nad Microsoft Office jest fakt, że pakiet narzędzi Google jest bezpłatny. A to nie jedyny powód, dla którego użytkownicy skłaniają się ku temu rozwiązaniu. Ważnym aspektem jest szeroka paleta funkcjonalności wygoda. Dokumenty można otwierać i tworzyć, a także edytować i zapisywać gdzie i kiedy tego chcemy: na telefonie, tablecie lub komputerze. I to nawet wówczas, gdy nie ma połączenia z internetem. Zaletą aplikacji jest możliwość pracy nad dokumentem w zespole – w tym samym czasie, ze zmianami widocznymi dla użytkowników natychmiast, a do tego z opcją czatu i dodawania komentarzy. Co ważne, wszystkie zmiany są zapisywane automatycznie, wraz z postępem prac nad dokumentem. W tym wypadku szczególnie przydatna jest opcja wyświetlania historii zmian. To istotne, gdy chcemy przeglądać starsze wersje danego dokumentu posortowane według daty i autora zmiany.

Ale zalet jest znacznie więcej. Wyjątkowo funkcjonalne dla niektórych użytkowników mogą okazać się bowiem dodatki rozszerzają funkcje Dokumentów Google, np. Avery Label Merge, pozwalający tworzyć i drukować etykiety lub identyfikatory.

Jak używać poszczególnych aplikacji Google Docs?

Edytor tekstu Google pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych i nie różni się specjalnie od innych najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku. Wybór stylu, czcionki, podkreślenia i pogrubienia, czy wstawianie hiperłączy to standard. Arkusze kalkulacyjne to z kolei narzędzie do wykonywania obliczeń. Nowo otwarty arkusz umożliwia wykonywanie operacji na liczbach, konwertowanie danych do formy tabel, diagramów czy wykresów. W tym wypadku także użytkownik może wybrać rodzaj czcionki i styl, czy wstawiać grafiki. Kluczowa wydaje się jednak funkcja filtrów pozwalających na sortowanie treści i obliczanie działań. Z kolei prezentacje to narzędzie do tworzenia slajdów. Biurowy program od Google pozwala edytować plansze – od strony tytułowej, przez kolejne, umożliwiając jednocześnie wybór różnych wersji motywów, czcionek i ułożenia tekstu, grafik, czy zdjęć. Prezentacje można wzbogacać także tabelami, a nawet animacjami.

Materiał partnera
Jak wdrażać AI w sektorze ubezpieczeniowym
Cyfryzacja
Klienci wymuszają cyfrową rewolucję w energetyce
Cyfryzacja
Irytujący internet? Ogromna liczba Polaków chce zniknąć z sieci
Cyfryzacja
Te kraje są najlepsze do zdalnej pracy. Duże zaskoczenie
Cyfryzacja
Litwa kusi Microsoft. Wyrasta Polsce rywal w IT