Z kolei według przytaczanych przez T-Mobile danych ISACA, w ub.r. niemal 70 proc. firm doświadczyło tyle samo lub więcej ataków niż rok wcześniej. Spadek zagrożenia na przestrzeni ub.r. deklarowała tylko co dziesiąta organizacja.
Jednocześnie z raportów IBM X-Force wynika, że najczęstsze były incydenty związane z wykorzystaniem backdoorów (21 proc.), które wyprzedziły ataki ransomware (17 proc.), będące numerem jeden w ostatnich trzech latach. Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwa są więc ogromne. Zwłaszcza że cyberprzestępcy coraz częściej korzystają z możliwości, które daje sztuczna inteligencja (AI).
Szeroko pojęty obszar cyberzagrożeń i walki z nimi znalazł się w centrum uwagi międzynarodowej konferencji CONFidence, która odbyła się w Krakowie. W jej trakcie o zagrożeniach i sposobach zapobiegania, wykrywania i odpierania ataków mówili specjaliści z ING Hubs Poland.
Podczas prezentacji „AI war: Red Team vs. Blue Team – who will prevail?” („Wojna AI: drużyna czerwona kontra drużyna niebieska – kto zwycięży?”) Łukasz Miedziński, dyrektor Departamentu Attack Surface Management w ING Hubs Poland, oraz Przemysław Wolek, członek zarządu i dyrektor pionu bezpieczeństwa cybernetycznego w ING Hubs Poland, wcielili się odpowiednio w rolę atakującego (Red Team) i broniącego (Blue Team).
Podczas bardzo dynamicznego wystąpienia – obrazującego trwającą 24/7/365 konfrontację w cyberprzestrzeni – eksperci ING Hubs Poland prezentowali praktyczne przykłady możliwości ataku z użyciem sztucznej inteligencji oraz sposoby wykorzystania AI do obrony.
Łukasz Miedziński podkreślił, że cyberprzestępcy wykorzystują AI na niespotykaną skalę, m.in. do wsparcia ataków wykorzystujących phishing, deepfake, inżynierię społeczną (korzystanie z manipulacji i podstępu, aby uzyskać dostęp do informacji lub danych, np. haseł czy szczegółów dotyczących sieci, poprzez wywołanie u odbiorcy przekonania, że wchodzi w interakcję z kimś, komu ufa), polimorficznego ransomware (złośliwe oprogramowanie, które stale zmienia swój kod, aby uniknąć wykrycia opartego o sygnatury). Z cytowanego w prezentacji badania firmy Gartner wynika, że aż 74 proc. osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo zgadza się, że ataki z udziałem AI mają istotny wpływ na działalność ich organizacji.