Z roku na rok telewizory stają się większe i szczuplejsze. Ale przyszłością może być nierzucający się w oczy przezroczysty ekran.
Na zakończonych właśnie największych na świecie targach elektroniki konsumenckiej CES 2021, które tym razem odbyły się zdalnie, LG zaprezentował przezroczysty telewizor z ekranem, który wysuwa się z… łóżka. Na demonstracyjnym filmie widać 55-calowy wyświetlacz OLED, wyglądający jak arkusz szkła, zanim zostanie włączony.
W przypadku Transparent OLED Smart Bed ekran przy niewielkim wysunięciu może pokazywać tylko datę, godzinę czy pogodę, a po całkowitym – filmy.
CZYTAJ TAKŻE: Zwijany telewizor już w sprzedaży. Droższy od mieszkania
Coraz więcej firm prezentuje prototypy przezroczystych telewizorów, a Panasonic wprowadził tego typu urządzenie do sprzedaży w cenie 7200 dolarów. Dostawy do klientów rozpoczęły się w grudniu. Pierwszy prototyp przezroczystego telewizora w technologii OLED japoński koncern pokazał już w 2016 r. Wbudowany w regał po wyłączeniu zamienia się w przezroczystą, lekko przydymioną taflę szkła z dwoma półkami zamontowanymi z tyłu. Wygląda jak przeszklona witryna. Obsługa telewizora odbywa się za pomocą pilota, gestów lub poleceń głosowych.
W 2018 r. swój „znikający” telewizor pokazał koreański Samsung. Kiedy nie jest używany, jest zupełnie niewidoczny i może służyć jako okno albo zabudowa regału czy witryny. Po wyłączeniu po telewizorze pozostaje tylko cienka ramka okalająca ekran. Telewizor nazwano „The Window”, bo może pełnić funkcję okna. Wcześniej koncern przedstawił telewizor z trybem ambient, który imituje efekt przezroczystości przez wyświetlanie w tle wzoru ściany.
CZYTAJ TAKŻE: Telewizorom pomógł streaming i gry. Co kupujemy?
Zanim LG pokazał swój przezroczysty telewizor, wprowadził do sprzedaży rolowany ekran OLED, który może częściowo lub całkowicie zwinąć i schować się w pudełku. Cena Signature OLED R to 87 tys. dolarów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.