Najwięcej wydajemy na smartfony

Na elektronikę przeciętny Polak wydaje już 278 euro rocznie. To kilka razy mniej niż konsument w Europie Zachodniej.

Publikacja: 20.11.2018 19:03

Polakom daleko jeszcze do Amerykanów, którzy w Czarny piątek ogołacają sklepy z przecenionej elektro

Polakom daleko jeszcze do Amerykanów, którzy w Czarny piątek ogołacają sklepy z przecenionej elektroniki.

Foto: Bloomberg

W Polsce elektronika to jeden z filarów handlu. Nic dziwnego: jej rynek wart jest już niemal 11 mld euro. Polacy systematycznie zwiększają swoje wydatki na ten cel. Jeszcze w 2012 r. wydawali na elektronikę niemal 100 euro na osobę, obecnie 278 euro rocznie.

Z Grekami, za Hiszpanami

W przeliczeniu na osobę wydatki Polaków sięgnęły dopiero poziomu Grecji, ale w Hiszpanii czy Portugalii nadal są wyższe. W Europie Środkowo-Wschodniej niższe niż u nas są choćby na Węgrzech czy w Rosji. W Polsce widać jednak bardzo duży skok.

Struktura wydatków jest w różnych krajach zbliżona – w Polsce największą kategorią jest telekomunikacja, kolejne to IT i duże AGD. Zwłaszcza ta ostatnia jest dość stabilna, w końcu nawet przy gorszej koniunkturze konsumenci wymieniają psujący się sprzęt na nowy. W Polsce to awaria jest nadal argumentem za wymianą sprzętu na nowy. Konsumenci w bogatych krajach często robią to, by obniżyć zużycie energii elektrycznej czy wody w miarę pojawiania się na rynku nowych, bardziej efektywnych modeli.

""

cyfrowa.rp.pl

Branża oczekuje, że wartość wydatków Polaków na elektronikę ma nadal rosnąć, także dzięki coraz większemu udziałowi coraz nowszych kategorii. – Producenci z pewnością będą rozwijali inteligentne systemy sterowania, które umożliwiają domowym urządzeniom elektronicznym porozumiewanie się ze sobą. To odpowiedź na oczekiwania użytkowników, aby technologie zwiększały komfort życia codziennego – mówi Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Kolejnym trendem może być wzrost zapotrzebowania na urządzenia energooszczędne, co jest związane nie tylko z rosnącymi kosztami ich eksploatacji, ale też z większą świadomością ekologiczną konsumentów. – Duży potencjał wykazuje także segment gamingowy: obserwujemy dużą dynamikę wzrostu rynku gier oraz urządzeń i akcesoriów dla graczy – dodaje Rosati.

Czarny Piątek tuż-tuż

W Polsce wciąż panuje ogromna konkurencja związana z tym, że konsumenci są bardzo wrażliwi na poziom cen i szukają promocji. Wiele zakupów jest wstrzymywanych z powodu np. spodziewanych posezonowych wyprzedaży.

Elektronika jest także kategorią, która jako jedna z pierwszych podbiła internet. Konsumenci nie bali się zamawiać nawet kosztownych laptopów czy telewizorów online, skoro ceny były niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Nie inaczej jest przy okazji zbliżającego się Czarnego Piątku (23 listopada) – elektronika to obok odzieży kategoria, której konsumenci będą szukali w ten dzień najczęściej. Lidl zapowiada oferty sprzętu tańszego nawet o 60 proc. Wszystkie sieci ze sprzętem szykują okazje cenowe nie tylko na ten dzień, ale na cały weekend. Podobnie Allegro. – Przez cały tydzień od 19 do 26 listopada będzie można skorzystać z ponad 100 tys. promocyjnych ofert, z cenami specjalnie obniżonymi z okazji Black Week, po raz pierwszy akcja ma taką skalę – wyjaśnia firma.

Allegro podaje, że wśród bestsellerów będą m.in. produkty marki Xiaomi, takie jak oczyszczacze powietrza, smartfony, automatyczne odkurzacze, powerbanki czy opaski sportowe. To również telewizory Kruger & Matz, smartfony Sony, Nokia i Samsung, sprzęt muzyczny Blaupunkt, oczyszczacze powietrza Philips, drukarki Canon, kamery D-Link. Firma kusi też nowymi komputerami Apple’a, których cena ma być obniżona o 33 proc.

W Polsce elektronika to jeden z filarów handlu. Nic dziwnego: jej rynek wart jest już niemal 11 mld euro. Polacy systematycznie zwiększają swoje wydatki na ten cel. Jeszcze w 2012 r. wydawali na elektronikę niemal 100 euro na osobę, obecnie 278 euro rocznie.

Z Grekami, za Hiszpanami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Jak Quality of Service może zoptymalizować sieć domową
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Gadżety
Giganci powalczą o nasze palce. Inteligentne pierścienie mają być hitem
Gadżety
To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie
Gadżety
Polska policja wchodzi do Xiaomi. Przeszukania u chińskiego producenta
Gadżety
Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było