Najwięcej wydajemy na smartfony

Na elektronikę przeciętny Polak wydaje już 278 euro rocznie. To kilka razy mniej niż konsument w Europie Zachodniej.

Publikacja: 20.11.2018 19:03

Polakom daleko jeszcze do Amerykanów, którzy w Czarny piątek ogołacają sklepy z przecenionej elektro

Polakom daleko jeszcze do Amerykanów, którzy w Czarny piątek ogołacają sklepy z przecenionej elektroniki.

Foto: Bloomberg

W Polsce elektronika to jeden z filarów handlu. Nic dziwnego: jej rynek wart jest już niemal 11 mld euro. Polacy systematycznie zwiększają swoje wydatki na ten cel. Jeszcze w 2012 r. wydawali na elektronikę niemal 100 euro na osobę, obecnie 278 euro rocznie.

Z Grekami, za Hiszpanami

W przeliczeniu na osobę wydatki Polaków sięgnęły dopiero poziomu Grecji, ale w Hiszpanii czy Portugalii nadal są wyższe. W Europie Środkowo-Wschodniej niższe niż u nas są choćby na Węgrzech czy w Rosji. W Polsce widać jednak bardzo duży skok.

Struktura wydatków jest w różnych krajach zbliżona – w Polsce największą kategorią jest telekomunikacja, kolejne to IT i duże AGD. Zwłaszcza ta ostatnia jest dość stabilna, w końcu nawet przy gorszej koniunkturze konsumenci wymieniają psujący się sprzęt na nowy. W Polsce to awaria jest nadal argumentem za wymianą sprzętu na nowy. Konsumenci w bogatych krajach często robią to, by obniżyć zużycie energii elektrycznej czy wody w miarę pojawiania się na rynku nowych, bardziej efektywnych modeli.

""

cyfrowa.rp.pl

Branża oczekuje, że wartość wydatków Polaków na elektronikę ma nadal rosnąć, także dzięki coraz większemu udziałowi coraz nowszych kategorii. – Producenci z pewnością będą rozwijali inteligentne systemy sterowania, które umożliwiają domowym urządzeniom elektronicznym porozumiewanie się ze sobą. To odpowiedź na oczekiwania użytkowników, aby technologie zwiększały komfort życia codziennego – mówi Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Kolejnym trendem może być wzrost zapotrzebowania na urządzenia energooszczędne, co jest związane nie tylko z rosnącymi kosztami ich eksploatacji, ale też z większą świadomością ekologiczną konsumentów. – Duży potencjał wykazuje także segment gamingowy: obserwujemy dużą dynamikę wzrostu rynku gier oraz urządzeń i akcesoriów dla graczy – dodaje Rosati.

Czarny Piątek tuż-tuż

W Polsce wciąż panuje ogromna konkurencja związana z tym, że konsumenci są bardzo wrażliwi na poziom cen i szukają promocji. Wiele zakupów jest wstrzymywanych z powodu np. spodziewanych posezonowych wyprzedaży.

Elektronika jest także kategorią, która jako jedna z pierwszych podbiła internet. Konsumenci nie bali się zamawiać nawet kosztownych laptopów czy telewizorów online, skoro ceny były niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Nie inaczej jest przy okazji zbliżającego się Czarnego Piątku (23 listopada) – elektronika to obok odzieży kategoria, której konsumenci będą szukali w ten dzień najczęściej. Lidl zapowiada oferty sprzętu tańszego nawet o 60 proc. Wszystkie sieci ze sprzętem szykują okazje cenowe nie tylko na ten dzień, ale na cały weekend. Podobnie Allegro. – Przez cały tydzień od 19 do 26 listopada będzie można skorzystać z ponad 100 tys. promocyjnych ofert, z cenami specjalnie obniżonymi z okazji Black Week, po raz pierwszy akcja ma taką skalę – wyjaśnia firma.

Allegro podaje, że wśród bestsellerów będą m.in. produkty marki Xiaomi, takie jak oczyszczacze powietrza, smartfony, automatyczne odkurzacze, powerbanki czy opaski sportowe. To również telewizory Kruger & Matz, smartfony Sony, Nokia i Samsung, sprzęt muzyczny Blaupunkt, oczyszczacze powietrza Philips, drukarki Canon, kamery D-Link. Firma kusi też nowymi komputerami Apple’a, których cena ma być obniżona o 33 proc.

W Polsce elektronika to jeden z filarów handlu. Nic dziwnego: jej rynek wart jest już niemal 11 mld euro. Polacy systematycznie zwiększają swoje wydatki na ten cel. Jeszcze w 2012 r. wydawali na elektronikę niemal 100 euro na osobę, obecnie 278 euro rocznie.

Z Grekami, za Hiszpanami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Gadżety
„Zabójca smartfonów” wchodzi do sprzedaży. Ekran na dłoni i sztuczna inteligencja
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Gadżety
Odkurzacz ze sztuczną inteligencją
cyfrowa
Nowy iPhone 15 bez tajemnic. Apple zaprezentował nowe urządzenia
Gadżety
Dziś premiera iPhone`a 15. Czego spodziewać się po flagowym produkcie Apple
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Gadżety
Nowy iPhone z największą rewolucją od lat. Apple kapituluje przed Brukselą
Gadżety
Sprzedaż smartfonów w kryzysie. Porażka iPhone`ów, tajemniczy wygrany z Chin